Jak dobrać czepek na basen? Rodzaje czepków pływackich
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuCzepek na basen to podstawowy sprzęt pływacki. Aktualnie już na większości pływalni używanie czepków jest obowiązkowe. I bardzo słusznie, bo to higieniczne i bezpieczne. Podpowiadamy, jak dobrać czepek na basen! Wbrew pozorom różnią się one nie tylko kolorem i warto poświęcić chwilę, by wybrać właściwy.
Dla wielu, szczególnie kobiet, noszenie czepka na basenie to przykra konieczność. Jest niewygodny, szarpie włosy i źle się w nim wygląda — jak się często słyszy. Ale czy rzeczywiście musi tak być?
Czepek na basen — po co?
Pierwszym argumentem za tym, by nosić czepek na basen, niech będzie nasze zdrowie. Czepek chroni włosy przed chlorowaną wodą oraz nieczystościami, które mogą się w niej znajdować. Chlor bardzo niszczy strukturę włosa, a pływające w wodzie drobnoustroje, mogą przynieść nam np. choroby skóry głowy. Dodatkowym argumentem jest na też ochrona, jaką daje nam czepek przed wlewająca się do uszu wodą. To szczególnie ważne w przypadku osób, które mają problemy z infekcjami przewodu słuchowego.
Zakładając czepek, dbamy także o czystość wody, by zanieczyszczenia pokrywające nasze włosy i skórę głowy, nie przedostały się do basenowej wody. W ten sposób dbamy także o zdrowie innych. "Ze względu na zdrowie i higienę" - to najprostsza odpowiedź na to, dlaczego trzeba mieć czepek na basenie.
Kolejny powód to wygoda. Nikt, kto ma długie włosy, albo chociażby długą grzywkę, nie zaprzeczy, że pływanie w czepku jest dużo wygodniejsze niż bez niego. Większą wygodę poczujemy także po wyjściu z pływalni. Włosy przykryte czepkiem są suche, a przynajmniej mniej mokre, więc ich suszenie na pewno będzie trwać krócej.
Ponadto czepek na basen docenią także osoby rywalizujące w zawodach pływackich czy triathlonowych. Głowa w czepku ma bardziej opływowy kształt, a jego śliska powierzchnia dodatkowo niweluje opór wody, dzięki czemu można szybciej płynąć.
Jaki czepek na basen wybrać?
Przy wyborze czepka weź pod uwagę kilka czynników: z czego jest wykonany, jaki ma kształt i budowę, jaki rozmiar, a dla niektórych ważna będzie także szata graficzna.
Na początku warto przyjrzeć się, z czego czepek na basen jest wykonany. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów czepków z różnych materiałów, co ma istotny wpływ na przepuszczalność wody oraz komfort użytkowania. Najpopularniejsze rodzaje to:
Czepek gumowy - najcieńszy i najtańszy. Nie przepuszcza wody, jest gość uciążliwy z zakładaniu i może ciągnąć włosy.
Czepek lateksowy - też nieprzepuszczalny, ale trochę grubszy, więc i trwalszy od gumowego. Wciąż jednak może powodować wyrywanie włosów przy ściąganiu.
Czepek silikonowy - nieprzepuszczalny, dość gruby, wytrzymały i wygodny w użyciu. Jest bardzo przylegający, więc znakomicie ochroni włosy przed chlorem i zanieczyszczeniami w wodzie.
Czepek z lycry - przepuszcza wodę, ale za to jest bardzo rozciągliwy, łatwo się zakłada i zdejmuje i w ogóle nie ciągnie włosów.
Czepek neoprenowy - dedykowany pływaniu w otwartych akwenach. Także przepuszcza wodę, choć mniej niż czepek lycrowy. Jego cechą charakterystyczną jest to, że dobrze chroni głowę przed wyziębieniem. Neopren także zmniejsza opór wody, więc taki czepek często stosowany jest na zawodach open water.
Czepek na basen do długich włosów
Osoby z długimi, grubymi włosami w sposób szczególny powinny zwrócić uwagę na budowę czepka. Najlepszy czepek na basen na dredy lub właśnie długie włosy, to czepek ze specjalnie przedłużoną tylną częścią, pozwalającą na schowanie włosów. Czepki te są też zazwyczaj nieco grubsze od standardowych. Aby ułatwić ich zakładanie, warto spiąć włosy w kucyk lub kok.
Czepek na basen — rozmiar
Mówiąc o budowie czepka, warto też wspomnieć dwa słowa o odpowiednim jego rozmiarze. Dobrze dobrany czepek powinien mocno przylegać do głowy. Nie może za bardzo uciskać, ale też nie może być zbyt luźny, by woda nie przedostała się pod materiał. Pamiętaj też, aby nie kupować czepka wspólnego dla kilku osób. To rodzaj "pływackiej bielizny", tj. nie powinniśmy się nim wymieniać czy go pożyczać. To ważne ze względów higienicznych. Czepek na basen damski będzie zazwyczaj nieco mniejszy niż męski.
Jak dbać o czepek?
Na koniec warto wspomnieć, jak dbać o czepek na basen, by służył jak najdłużej. Po każdym użyciu warto spłukać go pod bieżącą, zimną wodą, aby wypłukać go z całej chemii basenowej wody. Środki oczyszczające wodę w basenach mogą niszczyć materiał, z którego zbudowany jest czepek. Trzeba też pamiętać, żeby nie suszyć go na słońcu czy kaloryferze. Czepek powinien schnąć w temperaturze pokojowej. Narażenie go na wysoką temperaturę, także może zniszczyć jego materiał.
MS
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze