Orbitrek - sposób na idealną sylwetkę czy zbędny wydatek? Orbitrek - dla kogo?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuChcesz wyszczuplić ciało, zbudować masę mięśniową, a może poprawić wydolność organizmu? Bez względu na to, czego oczekujesz od treningu, możesz być pewny, że ćwiczenia na orbitreku przyniosą upragnione rezultaty. Poznaj zalety wspomnianego sprzętu sportowego i dowiedz się, kto powinien pokusić się o jego zakup.
Orbitrek — co to?
Orbitrek — określany również jako rower eliptyczny, cross-trainer czy też trenażer eliptyczny — to jedno z popularniejszych urządzeń do ćwiczeń. Sprzęt stanowi swego rodzaju połączenie bieżni, steppera i roweru stacjonarnego. Użytkownicy roweru eliptycznego chwalą go głównie za możliwość przeprowadzenia kompleksowego treningu całego ciała.
Ile w tym prawdy? Całkiem sporo, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, iż nowoczesne modele posiadają wbudowany komputer i wyświetlacz. Dzięki temu ćwicząca na orbitreku osoba może śledzić zarówno przebyty dystans, czas, prędkość, tętno, jak i liczbę spalonych kilokalorii. Ale to nie wszystko. Obecnie na polskim rynku dostępne są orbitreki z komputerem, który pozwala na stworzenie i kontrolę planu treningowego.
Orbitrek — jakie mięśnie pracują?
Cross-trainer to urządzenie, które w pełni zasługuje na miano wszechstronnego. Dlaczego? Głównie ze względu na fakt, iż angażuje ono do pracy około 90 proc. wszystkich mięśni! Nie ma w tym jednak nic dziwnego, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, iż w trakcie ćwiczeń na maszynie wykonujemy ruchy zbliżone do tych, jakie mają miejsce podczas jazdy na nartach biegowych, rowerze czy też w momencie pokonywania niewielkich przeszkód.
W związku z powyższym orbitrek polecany jest zwłaszcza osobom, których celem jest redukcja tkanki tłuszczowej. Sprzęt sprawdzi się również w przypadku ludzi cierpiących na dolegliwości ze strony stawów, gdyż nie wpływa na ich dodatkowe obciążenie. To także idealne rozwiązanie dla osób początkujących.
Jak wspominaliśmy, wybrane modele pomogą w opracowaniu i stosowaniu się do planu treningowego. Nie musimy więc obawiać się, że podejmowana aktywność fizyczna nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Warto przy tym dodać, iż rower eliptyczny wyróżnia się wysokim stopniem bezpieczeństwa użytkowania.
Efekty treningu
Systematyczne treningi na orbitreku dadzą efekt w postaci redukcji tkanki tłuszczowej. Jak się bowiem okazuje, 1 godzina treningu na rowerze eliptycznym pozwala spalić od 500 do nawet 800 kcal czyli dokładnie tyle samo, ile zawiera 1,5–2,5 porcji frytek z popularnego fast-foodu lub 7–11 jabłek sporej wielkości. Oczywiście wszystko uzależnione jest od indywidualnych czynników, takich jak waga czy też tempo metabolizmu.
Czy to wszystko? Zdecydowanie nie. Kolejną możliwą do uzyskania korzyścią jest poprawa wydolności. Znasz to uczucie, gdy po przebiegnięciu zaledwie kilku metrów dopada cię zadyszka? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco, to znak, że wydolność twojego organizmu pozostawia wiele do życzenia.
Tymczasem to właśnie ćwiczenia na orbitreku poprawią pracę układu krążenia, tym samym wzmacniając serce i zapobiegając rozwojowi chorób takich jak m.in. miażdżyca, cukrzyca czy też choroba wieńcowa.
Zdecydowana większość pań pragnie wyszczuplić swoje ciało, nie rozbudowując przy tym masy mięśniowej. Oczywiście najlepiej jeśli trening umożliwiałby wymodelowanie całego ciała, a nie tylko wybranej partii. Podczas ćwiczeń na rowerze eliptycznym pracuje większość mięśni. Naturalnie nacisk położony jest na nogi oraz pośladki, niemniej jednak widoczne efekty pojawią się również na ramionach i brzuchu.
Nie oznacza to jednak, iż urządzenie wyklucza możliwość przeprowadzenia treningu siłowego. Wręcz przeciwnie! Wystarczy bowiem ustawić duży opór, tym samym zmuszając mięśnie do cięższej pracy.
Ostatnim, niemniej jednak równie istotnym efektem, jaki możemy uzyskać dzięki regularnym treningom na trenażerze eliptycznym, jest dotlenienie organizmu i poprawa samopoczucia.
Ćwiczenia na urządzeniu stanowią także formę relaksu, która pozwoli ukoić nerwy i zredukować zmęczenie towarzyszące nam po ciężkim dniu w pracy czy na uczelni. Podczas takiego treningu wydzielane są bowiem endorfiny określane mianem hormonu szczęścia.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze