Kolacja - najlepsza pora. Czego nie jeść na kolację? Sałatka warzywna z tofu
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temu • 1 komentarzKolacja jest ostatnim posiłkiem spożywanym przed snem, dlatego powinna być lekkostrawna. Często jednak zdarza się, że późno wracamy z pracy i przygotowujemy sobie danie na miarę obiadu, gdyż nie mieliśmy na nie czasu w ciągu dnia. Taki styl życia powoduje otyłość, nadwagę i nie pozwala spać w nocy. Warto pamiętać, że nie należy rezygnować z kolacji, nawet jeśli się odchudzamy. Jedzenie kolacji zapobiega nocnemu podjadaniu (które na pewno nie służy odchudzaniu) oraz powoduje, że człowiek budzi się rano wyspany i wypoczęty. Zatem jeśli interesuje Cię hasło "kolacja - najlepsza pora" i chcesz wiedzieć, jaka jest najlepsza pora kolacji, to poniżej znajdziesz odpowiedź.
Kolacja — najlepsza pora
Bardzo często słyszy się, że ostatni raz można sięgać po jedzenie przed 18.00. To nieprawda. Ludzie, którzy pracują do późna, byliby wtedy głodni. Zdrową kolację należy jeść 2 godziny przed snem. Dzięki temu ułatwimy organizmowi trawienie, które podczas snu jest bardzo spowolnione i zajmuje 4–5 godzin.
Kolacja to nie obiad! Niby proste, ale niektórym te dwa posiłki ciągle się mylą. Przychodzą z pracy o 18.00, a nawet później i przygotowują danie, które powinni zjeść kilka godzin wcześniej. Na ciepłe, kaloryczne potrawy trzeba znaleźć czas w ciągu dnia. Wieczór jest zarezerwowany na niskokaloryczne danie.
Objadanie się o późnej porze powoduje otyłość, nadwagę i utrudnia optymalne wysypianie się. Duże posiłki jedzone późno w nocy sprawiają, że poziom cukru we krwi nie ulega obniżeniu i może to prowadzić do wystąpienia nietolelancji insuliny, a z czasem cukrzycy typu 2.
Kolacja — czego nie należy jeść?
Nasza zdrowa kolacja nie powinna na pewno zawierać tłustych dań mięsnych i fast food, frytek, chipsów i pizzy. Produkty te sprzyjają nadwadze i otyłości.
Również słodkie przekąski nie są dobre na kolację — podnoszą poziom cukru we krwi ale tylko na chwilę, a po upływie dwóch, trzech godzin pojawia się uczucie głodu.
Mleka na kolację nie powinny pić osoby, które nie tolerują laktozy, ponieważ może wystąpić u nich biegunka i bóle brzucha..
Z warzyw niewskazana na kolację jest biała i czerwona kapusta oraz warzywa cebulowe (cebula, por, szczypiorek).
Z owoców zaleca się unikanie na kolację surowych jabłek ze skórką, śliwek i czereśni. Niewskazana jest również fasolka po bretońsku, grochówka i bób. Powodują one wzdęcia, które utrudniają sen.
Ważne również, aby na kolację nie jeść zbyt dużo, gdyż obciąża to żołądek na noc, a — jak wiadomo — on także powinien mieć trochę odpoczynku podczas snu.
Kolacja — produkty
Zdrowa kolacja dla twojego organizmu to posiłek, który nie zawiera więcej niż 400 kcal. Wachlarz produktów, które możemy wybrać, jest bardzo szeroki. Warto sięgać po:
- jogurty,
- kefiry,
- maślanki,
- chudy nabiał,
- pieczywo pełnoziarniste,
- chude mięso, drób,
- wędliny drobiowe,
- ryby morskie,
- warzywa i owoce, ale tylko takie, które nie powodują wzdęć.
Kolacja — sałatka warzywna z tofu
Doskonałym pomysłem jest sałatka na kolację. Polecamy na zdrową kolację przygotowanie sałatki warzywnej z tofu. W tym celu potrzebujesz:
- 2 cienkich plastrów tofu,
- żółtej papryki,
- 2 pomidorów,
- pora,
- 3 łyżek kiełków lucerny,
- 2 łyżek koperku,
- łyżeczki oliwy,
- łyżeczki octu winnego,
- łyżeczki sosu sojowego,
- słodkiej papryki mielonej,
- szczypty soli.
Serek tofu należy podzielić na kawałki i wymieszać z pokrojonymi w kostkę warzywami. Następnie wystarczy dodać sos (oliwa, ocet winny i sos sojowy wymieszane z papryką i solą) i gotowe.
By zjeść zdrową kolację, potrzeba nie tylko zdrowego, lekkostrawnego dania. Bardzo ważna jest również atmosfera, w jakiej jemy oraz czas spożywania posiłku. Każdy kęs powinien być dokładnie i powoli przeżuwany. Najlepiej więc, by jedzeniu kolacji towarzyszyły spokojna muzyka, świece i oczywiście ukochana osoba.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze