Co ci grozi, gdy śpisz zbyt długo?

Jeśli jesteś śpiochem i uwielbiasz oddawać się swojemu ulubionemu zajęciu przez wiele godzin, zapewne ciężko ci będzie uwierzyć, że można robić to zbyt długo. To jednak prawda – możesz przesadzić z długością snu! Co to oznacza?

Sen wpływa na zdrowie i stan wagi

Sen wpływa na zdrowie i stan wagi (123rf)

Szacuje się, że zdrowy dorosły człowiek powinien przesypiać od 7 do 9 godzin dziennie. Więcej czasu przeznaczonego na tę czynność może być przyczyną całej gamy problemów zdrowotnych. Oto niektóre z nich.

Wyższe ryzyko depresji

W 2014 roku naukowcy z waszyngtońskiego uniwersytetu przeprowadzili badania na dorosłych parach bliźniąt. W trakcie eksperymentu odkryto, że zbyt długi sen może zwiększyć ryzyko pojawienia się depresji u osób, które są nią genetycznie obciążone.

Te, które spały od 7 do 9 godzin na dobę, obarczone były 27-procentowym ryzykiem wystąpienia dziedzicznych objawów tej choroby. Natomiast u bliźniaka, który przesypiał ponad 9 godzin w ciągu nocy, ryzyko depresji wzrastało do 49 procent.

Pogorszenie pracy mózgu

Badania przeprowadzone w 2012 roku przez bostońskich naukowców pokazały, że u kobiet w podeszłym wieku, które poświęcały zbyt dużo, ale też zbyt mało czasu na sen, praca mózgu na przestrzeni 6 lat w znacznym stopniu się pogorszyła.

Okazało się, że już po dwóch latach spania aż 9 lub jedynie 5 godzin dziennie, pojawiały widoczne zmiany, istotnie wpływające na możliwości intelektualne.

Trudności z zajściem w ciążę

W 2013 roku zespół badaczy z Korei przeanalizował przyzwyczajenia dotyczące snu ponad 650 kobiet, które poddały się zabiegowi in vitro. Okazało się, że odsetek udanych zapłodnień pozaustrojowych był najwyższy wśród badanych, które spały 7–8 godzin w ciągu nocy i najniższy u tych, które przesypiały 11 godzin.

Z czego to wynika? Nie do końca wiadomo. Pewne jest jednak, że te nawyki mogą wpłynąć na zmianę rytmów cyklów miesiączkowych oraz wydzielania hormonów.

Czym sen dla ciała, tym przyjaźń dla ducha – odświeża siły.

Cyceron

Wyższe ryzyko cukrzycy

Kanadyjscy naukowcy z Quebecu odkryli, że ludzie, którzy spali więcej niż 8 godzin na dobę, byli dwukrotnie bardziej narażeni na cukrzycę typu 2.

W okresie 6 lat zaobserwowano u nich też upośledzenie tolerancji glukozy dwukrotnie wyższe niż u tych, którzy przesypiali 7–8 godzin w ciągu doby. Różnica w stanie zdrowia była tak duża nawet po uwzględnieniu różnic masy ciała badanych pacjentów.

Zwiększenie masy ciała

Ci sami badacze przyjrzeli się również przyrostowi masy ciała i tkanki tłuszczowej na przestrzeni 6 lat u osób dorosłych. Okazało się, że te, które spały zarówno zbyt krótko, jak i zbyt długo, były bardziej narażone na przytycie.

Jedynymi badanymi, u których waga się nie zmieniła, byli ci, którzy przesypiali 7–8 godzin na dobę. Osoby, które na wypoczynek nocny przeznaczały 9–10 godzin, były o 25 proc. bardziej narażone na przybranie 5 kilogramów bez względu na to, jak wyglądała ich dieta i aktywność fizyczna.

Zobacz też: Chudnij podczas spania – wystarczy poznać te wskazówki

Pojawienie się chorób kardiologicznych

Amerykańskie Kolegium Kardiologiczne przeprowadziło w 2012 roku badania, z których wynikało, że spanie powyżej 8 godzin na dobę warunkowało podwyższenie ryzyka wystąpienia chorób serca.

Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące ponad 3000 osób i dowiedli, że śpiące najdłużej były dwukrotnie bardziej narażone na ryzyko choroby wieńcowej i dusznicy bolesnej, zwanej także dławicą piersiową (jest to zespół objawów niewydolnościowych — nagły napadowy ból w okolicy serca pojawia się najczęściej po wysiłku fizycznym lub na skutek nagłej zmiany temperatury).

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Diety i odchudzanie:

Dieta na jesień - zasady, produkty dozwolone i zakazane Jednodniowy detoks wiosenny Anny Lewandowskiej 5 powodów, dla których nie warto rezygnować z węglowodanów na diecie odchudzającej Fit desery - proteinowe smoothie 6 składników smoothie, które wspomagają spadek wagi Zrzuciła z siebie 65-kilowego człowieka. Metamorfoza Fatimy Orlińskiej Koktajl na płaski brzuch Schudła 32 kilogramy w ciągu 8 miesięcy. Metamorfoza Kariny Rudzińskiej Co jeść na kolację, by schudnąć? Domowe zielone smoothies, które oczyszczają organizm Napój oczyszczający wątrobę Grzyby zamiast mięsa. Pieczarki jako składnik diety odchudzającej Naturalne spalacze tłuszczu. 6 najlepszych produktów Koktajl oczyszczający jelito grube na bazie soku z jabłek Przepisy na nocne owsianki poniżej 400 kalorii 5 dziwnych, ale skutecznych trików dietetycznych Koktajl oczyszczający wątrobę i wzmacniający układ krwionośny Sok oczyszczający jelito grube, który poprawia trawienie Deser wspomagający odchudzanie Deser na śniadanie - badania, przepisy Tłuste produkty, które odchudzają 5 przypraw, które warto dodawać do koktajli. Poleca Ewa Chodakowska Kąpiel detoksykująca – przyjemna metoda ułatwiająca odchudzanie Schudła 20 kilogramów w 10 miesięcy – niezwykła przemiana Kamili Saganowskiej

Popularne w tym tygodniu:

Czy owsianka może pomóc schudnąć? Sprawdź dietę owsiankową Schudła 70 kilogramów w ciągu 3 lat. Metamorfoza Agnieszki Pniak Jak schudnąć w miesiąc? Poznaj dietę Whole30 Dlaczego warto jeść zimne ziemniaki? Idealne na dolegliwości pokarmowe i problemy z poziomem cukru we krwi Wrzuciła na Facebooka post ze swoim zdjęciem i obaliła mit Jak poradzić sobie z tłuszczem na brzuchu? Prosty Fitness [Lekcja 24] Na czym smażyć? Prosty Fitness [Lekcja 25] Cholesterol, to nie jego wina Prosty Fitness [Lekcja 26] Wysoki cholesterol to nie powód zawału Prosty Fitness [Lekcja 27] Wysokie stężenie cząsteczek LDL Prosty Fitness [Lekcja 28] Jaja to sam cholesterol i tłuszcz Prosty Fitness [Lekcja 29] Tłuszcz nie sprawi, że zaczniesz tyć