Co ci grozi, gdy śpisz zbyt długo? Śpię za długo - oto konsekwencje
ALEKSANDRA MIŁOSZ • dawno temuJeśli jesteś śpiochem i uwielbiasz oddawać się swojemu ulubionemu zajęciu przez wiele godzin, zapewne ciężko ci będzie uwierzyć, że można robić to zbyt długo. To jednak prawda - możesz przesadzić z długością snu! Co to oznacza? Co ci grozi, gdy śpisz zbyt długo?

Szacuje się, że zdrowy dorosły człowiek powinien przesypiać od 7 do 9 godzin dziennie. Więcej czasu przeznaczonego na tę czynność może być przyczyną całej gamy problemów zdrowotnych. Oto niektóre z nich.
Wyższe ryzyko depresji
W 2014 roku naukowcy z waszyngtońskiego uniwersytetu przeprowadzili badania na dorosłych parach bliźniąt. W trakcie eksperymentu odkryto, że zbyt długi sen może zwiększyć ryzyko pojawienia się depresji u osób, które są nią genetycznie obciążone.

Osoby, które spały od 7 do 9 godzin na dobę, obarczone były 27-procentowym ryzykiem wystąpienia dziedzicznych objawów tej choroby. Natomiast u bliźniaka, który przesypiał ponad 9 godzin w ciągu nocy, ryzyko depresji wzrastało do 49 procent.
Pogorszenie pracy mózgu
Badania przeprowadzone w 2012 roku przez bostońskich naukowców pokazały, że u kobiet w podeszłym wieku, które poświęcały zbyt dużo, ale też zbyt mało czasu na sen, praca mózgu na przestrzeni 6 lat w znacznym stopniu się pogorszyła.

Okazało się, że już po dwóch latach spania aż 9 lub jedynie 5 godzin dziennie, pojawiały widoczne zmiany, które istotnie wpływały na możliwości intelektualne.
Trudności z zajściem w ciążę
W 2013 roku zespół badaczy z Korei Płd. przeanalizował przyzwyczajenia dotyczące snu ponad 650 kobiet, które poddały się zabiegowi in vitro. Okazało się, że odsetek udanych zapłodnień pozaustrojowych był najwyższy wśród badanych, które spały 7–8 godzin w ciągu nocy i najniższy u tych, które przesypiały 11 godzin.
Z czego to wynika? Nie do końca wiadomo. Pewne jest jednak, że te nawyki mogą wpłynąć na zmianę rytmów cyklów miesiączkowych oraz wydzielania hormonów.

Czym sen dla ciała, tym przyjaźń dla ducha – odświeża siły.
Cyceron
Wyższe ryzyko cukrzycy
Kanadyjscy naukowcy z Quebecu odkryli, że ludzie, którzy spali więcej niż 8 godzin na dobę, byli dwukrotnie bardziej narażeni na cukrzycę typu 2.
W okresie 6 lat zaobserwowano u nich też upośledzenie tolerancji glukozy dwukrotnie wyższe niż u tych, którzy przesypiali 7–8 godzin w ciągu doby. Różnica w stanie zdrowia była tak duża nawet po uwzględnieniu różnic masy ciała badanych pacjentów.
Zwiększenie masy ciała
Ci sami badacze przyjrzeli się również przyrostowi masy ciała i tkanki tłuszczowej na przestrzeni 6 lat u osób dorosłych. Okazało się, że te, które spały zarówno zbyt krótko, jak i zbyt długo, były bardziej narażone na przytycie.

Jedynymi badanymi, u których waga się nie zmieniła, byli ci, którzy przesypiali 7–8 godzin na dobę. Osoby, które na wypoczynek nocny przeznaczały 9–10 godzin, były o 25 proc. bardziej narażone na przybranie 5 kilogramów bez względu na to, jak wyglądała ich dieta i aktywność fizyczna.
Zobacz też: Chudnij podczas spania — wystarczy poznać te wskazówki
Pojawienie się chorób kardiologicznych
Amerykańskie Kolegium Kardiologiczne przeprowadziło w 2012 roku badania, z których wynikało, że spanie powyżej 8 godzin na dobę warunkowało podwyższenie ryzyka wystąpienia chorób serca.
Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące ponad 3000 osób i dowiedli, że śpiące najdłużej były dwukrotnie bardziej narażone na ryzyko choroby wieńcowej i dusznicy bolesnej, zwanej także dławicą piersiową (jest to zespół objawów niewydolnościowych — nagły napadowy ból w okolicy serca pojawia się najczęściej po wysiłku fizycznym lub na skutek nagłej zmiany temperatury).

Polecane przez autora:
- To ćwiczenie powinna codziennie wykonać każda kobieta. Wysmukli talię i poprawi życie seksualne
- Pięć zaskakujących przyczyn spowolnionego metabolizmu. Spowolniony metabolizm - przyczyny
- Nasiona chia z cytryną na odchudzanie - opinie. Pij napój z chia codziennie rano
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze