Celebruj tłusty czwartek i nie martw się konsekwencjami - oto pączki dla diabetyków
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuJuż 24 lutego obchodzić będziemy tłusty czwartek, Polacy masowo sięgną po pączki. Tradycyjny pączek to przysmak wykonany z mąki, smażony w głębokim tłuszczu, najczęściej smalcu. W środku znajdziemy zazwyczaj słodką marmoladę, dżem lub konfiturę, a wierzch oblany jest słodkim, lepkim lukrem. To sprawia, że wiele osób będących na diecie odmawia sobie tego frykasu. Dotychczas z celebrowania tradycji tłustego czwartku często rezygnowały osoby cierpiące na cukrzycę, celiakię, nietolerancję glutenu oraz te, które dbają o swoją sylwetkę. Dla nich jednak mamy przepisy na pączki równie pyszne, ale za to o wiele zdrowsze. Oto pączki dla cukrzyków.
Pączki dla diabetyków
Niestety tłusty czwartek to nie najlepsze święto dla cukrzyków. Słodka marmolada i lukier to produkty zakazane na diabetycznej diecie. Alternatywą mogą być jednak pączki pieczone, które zamiast słodkiego dżemu w środku mają domowe powidła śliwkowe, a zamiast lukru — ksylitol.
Do ich przygotowania potrzebne są:
- 2 szklanki pełnoziarnistej mąki,
- 1 opakowanie drożdży w proszku,
- odrobina soli,
- 1 jajko,
- pół szklanki mleka,
- powidła śliwkowe – najlepiej własnej roboty,
- ksylitol.
Należy wymieszać wszystkie suche składniki, a następnie wbić do nich jajko i wlać mleko. Potem wyrabiać, aż do uzyskania masy, która będzie odklejać się od ręki. Następnie należy przykryć misę z ciastem lnianą ściereczką i odczekać godzinę. Z ciasta, które powiększy już objętość, uformować zgrabne pączki. Wstawić je do rozgrzanego do 190 st. C piekarnika na 15 minut. Po upieczeniu, za pomocą szprycy cukierniczej, należy nadziać je powidłami. Warto posypać ostudzone wypieki ksylitolem, aby je trochę osłodzić.
Zobacz też: Ile musisz ćwiczyć, żeby spalić pączki?
Pączki dla bezglutenowców
Osoby, które nie mogą spożywać glutenu, powinny wybrać odpowiednią mąkę. Zadanie jest o tyle utrudnione, że nie każda mąka bezglutenowa będzie nadawać się do smażenia bądź wypieku pulchnych słodkości. Doskonale sprawdzi się mąka kukurydziana, jaglana, ryżowa, a także popularne wśród bezglutenowców specjalne miksy dozwolonych w ich diecie mąk.
Jeżeli mamy ochotę na trochę bardziej egzotyczny smak, postawmy na pączki bananowe. Do ich przygotowania potrzebujemy:
- 2 bananów,
- 1 jajka,
- 50 g mąki kukurydzianej,
- ½ łyżeczki drożdży w proszku,
- 1 łyżeczkę skórki z cytryny,
- 1 łyżeczkę świeżego imbiru,
- 2 łyżeczki soku z cytryny,
- 1 łyżkę rumu,
- olej do smażenia.
Wystarczy utrzeć banany, dodać sok z cytryny, żółtko, starty imbir, skórkę cytrynową, rum i mąkę i wszystko wymieszać, a po chwili dodać drożdże. W osobnej misce ubić białka i delikatnie połączyć z masą. Następnie rozgrzać mocno tłuszcz i łyżką nakładać ciasto do smażenia. Po wyjęciu pączki odsączyć z tłuszczu i posypać cukrem pudrem.
Zobacz też: Dobry tłusty czwartek?
Pączki dla dbających o linię
Zwykły pączek dostarcza ok. 400 kalorii. Jeśli dbasz o linię, na pewno nie chcesz jeść tylu kalorii w jednej przekąsce. Całe szczęście można łatwo obniżyć kaloryczność pączka — z przepisu poniżej ma zaledwie 100 kcal.
Potrzebujemy:
- 120 g mąki tortowej,
- 25 g drożdży,
- pół szklanki mleka 0,5 proc. tłuszczu,
- 1 jajko,
- łyżeczkę cukru,
- 130 g mąki pełnoziarnistej,
- budyń śmietankowy (zwróćmy uwagę, aby był słodzony stewią),
- aromat śmietankowy.
Ugotuj budyń i przygotuj rozczyn z ciepłego mleka, drożdży, cukru i łyżki mąki. Odstaw do wyrośnięcia. Następnie dodaj jajko, zmiksuj, dodaj mąkę i wyrabiaj, aż ciasto zacznie odklejać się od rąk. Dodaj aromat, przykryj ściereczką i odstaw. Kiedy ciasto podwoi objętość, wyłóż je na stolnicę, rozwałkuj na grubość 2 cm i wycinaj spore kółka. Na każde nałóż budyń i zawijaj tak, aby powstała zgrabna kulka. Kiedy uformujesz wszystkie, ułóż je na blasze i piecz 15 minut w temperaturze 180 stopni.
Zobacz też: Przepis na dietetyczne drożdżówki
Jak widać, każdy z nas może pozwolić sobie na słodkie szaleństwo w tłusty czwartek. Warto, ponieważ według tradycji, kto nie zje ani jednego pączka tego dnia, jest skazany na niepowodzenia w przyszłym roku. Po co ryzykować?
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze