Razem czy osobno? Dowiedz się, jakie produkty powinniśmy jeść razem, a których połączeń lepiej unikać
SYLWIA STACHURA • dawno temu • 5 komentarzySzarlotka z lodami, pomidorowa z makaronem, chleb z masłem - niektóre połączenia składników wyśmienicie smakują, dopełniają się nawzajem i nigdy nam się nie znudzą. Ale postawmy przykładowe pytania: czy można łączyć pomidora z cebulą, czy można jeść pomidory z jogurtem, czy czosnek i cebula razem to na pewno dobry pomysł? Otóż nie wszyscy wiedzą, że pewne produkty spożywcze powinny być jedzone razem nie tylko ze względu na smak, ale również wartości zdrowotne. Niestety, istnieją również takie składniki, których nigdy nie powinniśmy łączyć w jednym posiłku. Sprawdź, co jeść razem, a co osobno.
Zdrowe duety
Wszystko, co znajduje się w diecie, ma wpływ na nasze zdrowie. Każdy produkt zawiera składniki odżywcze (witaminy, minerały, kwasy tłuszczowe, błonnik), które wchodzą ze sobą w interakcje. Pewne połączenia świetnie wpływają na stan zdrowia, a inne negatywnie oddziałują na kondycję organizmu. Kilka drobnych zmian wystarczy, by czerpać z żywności więcej pozytywnych właściwości. Oto dobre duety, czyli produkty, które warto jeść razem.
Pomidory + oliwa z oliwek lub awokado
Oliwa z oliwek to jeden z najzdrowszych tłuszczów, ponieważ obniża poziom złego cholesterolu i podwyższa poziom dobrego. W połączeniu z pomidorami zyskuje jeszcze więcej — zwiększają się jej właściwości antyoksydacyjne. Potwierdziły to wyniki badań opublikowane na łamach naukowego pisma „Free Radical Biology and Medicine”. Przebadano osoby, które jadły pomidory z oliwą z oliwek lub z olejem słonecznikowym. U badanych, którzy spożywali oliwę, odnotowano znaczny wzrost aktywności likopenu (przeciwutleniacza z pomidorów), a u tych używających oleju słonecznikowego nie stwierdzono żadnych zmian. Połączenie pomidorów i oliwy jest więc bardzo zdrowe, a przy okazji smaczne. Do wyboru masz mnóstwo wybornych dań z tymi składnikami — bruschettę, sałatkę caprese, pesto albo sos do makaronu.
Na podobnej zasadzie działa duet pomidorów i awokado. Znajdujący się w pomidorach likopen chroni przed nowotworami i chorobami serca, ale potrzebuje tłuszczu, by działać skuteczniej. Awokado zawiera kwas oleinowy, który pozwala likopenowi lepiej się wchłaniać i spełniać swoje funkcje. Jeśli chcesz zadbać o zdrowie, serwuj guacamole z dodatkiem pomidorów!
Brukselka + oliwa z oliwek
Chociaż brukselka nie jest najbardziej atrakcyjnym i lubianym warzywem, to zawiera wiele substancji ważnych dla zdrowia. Jedną z nich jest witamina K, która pozytywnie wpływa na naczynia krwionośne oraz kości. Witamina K rozpuszcza się w tłuszczach. Właśnie z tego powodu eksperci polecają spożywać brukselkę w towarzystwie oliwy z oliwek.
Łosoś + czosnek lub kurkuma
Czosnek nadaje smak i aromat potrawom, ale może również zmniejszać ryzyko chorób serca. Wystarczy, że będziesz jadła łososia z czosnkiem, a skutecznie obniżysz poziom cholesterolu.
Wypróbuj również wersję z kurkumą — kombinacja kwasów DHA z tłustej ryby z kurkuminą (antyoksydantem) spowalnia rozwój komórek nowotworowych wywołujących raka piersi.
Gorzka czekolada + jabłka
Nie musisz się już zastanawiać — jabłko czy czekolada — najlepiej jeść je razem! Ta para nie tylko zaspokoi ochotę na coś słodkiego, ale ma również potencjał, by uchronić cię przed chorobami układu krążenia. W skórce jabłka znajduje się kwercetyna, która ma właściwości przeciwzapalne. Z kolei kakao jest bogate w katechiny — antyoksydanty, które zapobiegają miażdżycy. Obie substancje mogą pomóc w usuwaniu zatorów żylnych. Należy jednak pamiętać, że gorzka czekolada ma 6 razy więcej katechin od mlecznej, dlatego lepiej zanurzać plasterki jabłka w ciemnej czekoladzie o dużej zawartości kakao.
Jarmuż + migdały
Modne w ostatnim czasie warzywo jest bogate w wiele witamin, w tym witaminę E, która jest przeciwutleniaczem wzmacniającym układ odpornościowy oraz chroniącym przed rakiem i chorobami serca. Witamina E, tak samo jak witamina K, jest rozpuszczalna w tłuszczu. Właśnie dlatego jarmuż należy jeść np. z migdałami. Orzechy są źródłem zdrowych tłuszczów i wpływają na lepsze przyswajanie witamin z warzyw. Jak łączyć te dwa składniki? Wystarczy sałatkę z jarmużu posypać podprażonymi płatkami migdałowymi albo zrobić pesto – bazylię zastąpić jarmużem, a orzeszki pini – migdałami.
Jogurt + migdały
Wiele ważnych dla zdrowia witamin, takich jak witamina A, D czy E, rozpuszcza się w tłuszczach, co w praktyce oznacza, że najlepiej wchłaniają się w obecności produktów zawierających tłuszcze. Dobrym źródłem witaminy D są ryby, mleko oraz jogurt naturalny. Z kolei migdały są bogate w zdrowe kwasy tłuszczowe. Właśnie dlatego jogurt z migdałami to świetna śniadaniowa kompozycja, która dodaje energii i dostarcza niezbędnych wartości odżywczych.
Brokuły + pomidory
Dwa popularne warzywa jedzone wspólnie mają wielką moc – potrafią walczyć z komórkami nowotworowymi. Potwierdziły to badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Illinois, które dowiodły, że właśnie ten duet zmniejsza ryzyko wystąpienia raka prostaty. Jak jeść je razem? Możesz zrobić sałatkę albo polać brokuły dressingiem na bazie suszonych pomidorów. To dobry, prozdrowotny duet, który przy okazji świetnie smakuje.
Produkty pełnoziarniste + cebula + czosnek
Żelazo i cynk znajdujące się w produktach pełnoziarnistych są metabolizowane szybciej, niż organizm jest w stanie je przyswoić. Istnieje jednak sposób na zwiększenie wchłanialności tych substancji. Należy spożywać produkty pełnoziarniste razem z warzywami bogatymi w siarkę, czyli cebulą i czosnkiem. Warto dodawać czosnek do makaronu razowego, a na kanapki z chleba pełnoziarnistego położyć plasterki cebuli.
Czarna fasola + czerwona papryka
Czarna fasola jest bogata w żelazo. Problem jest jednak taki, że żelazo z produktów pochodzenia roślinnego gorzej się wchłania od tego zawartego np. w mięsie. Jeśli chcemy zwiększyć absorpcję tego pierwiastka, powinniśmy jeść produkty bogate w żelazo razem z tymi obfitującymi w witaminę C. Z tego powodu eksperci polecają łączenie czarnej fasoli z czerwoną papryką, a także szpinaku z sokiem pomarańczowym.
Zielona herbata + czarny pieprz lub sok z cytryny
Chociaż to połączenie na pierwszy rzut oka wydaje się dziwne, ma swoje naukowe potwierdzenie. Zielona herbata zawiera EGCG – antyoksydant, który przyspiesza metabolizm i chroni przed nowotworami. Główny składnik czarnego pieprzu, czyli piperyna, sprawia, że EGCG działa efektywniej i lepiej się wchłania. Do filiżanki zielonej herbaty warto dodać też trochę soku z cytryny – witamina C zwiększa absorpcję przeciwutleniaczy z napoju.
Kurkuma + czarny pieprz
Kurkuma jest nazywana uzdrawiającą przyprawą, ponieważ zawiera kurkuminę – przeciwutleniacz, który działa przeciwzapalnie, antyseptycznie i antybakteryjnie. Niestety, organizm nie jest w stanie w pełni skorzystać z właściwości tej substancji. Można jednak poprawić jej wchłanianie przez spożywanie kurkumy razem z czarnym pieprzem. Zyskamy w ten sposób potencjał zdrowotny oraz walory smakowe dla naszych potraw.
Czerwone mięso + rozmaryn
Grillowanie nad otwartym ogniem sprawia, że produkowane są szkodliwe dla człowieka kancerogeny (substancje rakotwórcze). Możemy jednak zminimalizować ich niekorzystne działanie, dodając do mięsa rozmaryn. To aromatyczne zioło zawiera antyoksydanty, które pochłaniają toksyczne związki wydzielające się w trakcie grillowania.
Płatki owsiane + sok pomarańczowy
Badanie przeprowadzone w Departamencie Rolnictwa USA wykazało, że jedząc rano owsiankę, powinniśmy popijać ją świeżo wyciśniętym sokiem pomarańczowym. Dlaczego? Ponieważ połączenie tych dwóch produktów stabilizuje poziom złego cholesterolu, a tym samym zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca. Warto zwrócić uwagę na rodzaj płatków – najlepsze właściwości mają nieprzetworzone płatki owsiane górskie, a nie błyskawiczne.
Kawa + cukier
Lubisz małą czarną z odrobiną cukru? Mamy dobre wieści – okazuje się, że ta kompozycja składników pozytywnie wpływa na pracę mózgu. Takie są wnioski z badania opublikowanego w czasopiśmie „Human Psychopharmacology”. Kiedy badani pili posłodzoną kawę, obszar mózgu odpowiedzialny za skupienie uwagi pracował lepiej niż podczas spożywania kawy bez cukru. Jeśli więc w pracy brakuje ci energii i masz problemy z koncentracją, przerwa na kawę może okazać się zbawienna dla twojej produktywności.
Zakazane związki
Wiele diet odchudzających opiera się na łączeniu danych grup produktów i unikaniu innych. Dużą popularnością cieszy się dieta niełączenia, w której nie należy jeść produktów wysokobiałkowych razem z węglowodanami. Okazuje się jednak, że istnieje kilka połączeń składników, które mogą nie tylko wpłynąć na naszą wagę, ale również negatywnie oddziaływać na zdrowie. Oto produkty spożywcze, które powinniśmy jeść osobno.
Pomidor + ogórek
Świeży pomidor z ogórkiem to składniki wielu wiosennych i letnich sałatek. Niestety, nie należy jeść tych dwóch warzyw razem. Winny jest ogórek, który zawiera askorbinazę – enzym rozkładający witaminę C. Nie chodzi więc wyłącznie o pomidory, ale również o paprykę czy natkę pietruszki, czyli produkty bogate w witaminę C. Jeśli chcemy dostarczyć organizmowi ten ważny składnik, powinniśmy zrezygnować z ogórków w naszych sałatkach i jeść je osobno.
Pomidor + twaróg
Kanapka z białym serem i pomidorem to pyszne połączenie, które niestety nie służy naszym stawom. Kwasy znajdujące się w pomidorze łączą się z wapniem z twarogu, co prowadzi do powstawania nierozpuszczalnych kryształków, które odkładają się w stawach. Oczywiście jedna kanapka z twarogiem i pomidorem nam nie zaszkodzi, ale częste łączenie tych dwóch składników może się skończyć dolegliwościami bólowymi stawów.
Herbata + cytryna
Wielu z nas nie wyobraża sobie dnia bez kubka gorącej herbaty z cytryną. To napój, który towarzyszy nam od dzieciństwa i dlatego tak trudno uwierzyć, że nie jest dla nas zdrowy. Liście herbaty zawierają glin – substancję, która może powodować chorobę Alzheimera. Glin jest nieprzyswajalny przez organizm, a kiedy łączy się z sokiem z cytryny, powstaje groźny związek – cytrynian glinu. Czy to znaczy, że już na zawsze musimy zapomnieć o herbacie z cytryną? Nie, ale musimy pamiętać o kilku regułach przyrządzania ulubionego napoju. Po pierwsze, cytrynę wkładamy do kubka z herbatą, gdy pozbędziemy się już liści. Po drugie, nie przygotowujmy zbyt mocnego naparu i nie przesadzajmy z ilością soku cytrynowego.
Czerwone mięso + czerwone wino
Nie ma nic lepszego niż lampka wytrawnego czerwonego wina w towarzystwie wołowego steku. Niestety, niektórzy specjaliści odradzają takie połączenie. Barwniki znajdujące się w czerwonym winie ograniczają wchłanianie żelaza. A to właśnie czerwone mięso jest jego najlepszym źródłem.
Mleko + czekolada
Mleko i czekolada to miks, którego powinniśmy unikać. Mleko jest świetnym źródłem wapnia, ale czekolada zawiera kwas szczawiowy, który hamuje wchłanianie wapnia. Tego połączenia powinny unikać zwłaszcza osoby z kamicą szczawianową.
Owoce po posiłku
Po skończonym obiedzie masz ochotę na coś słodkiego, więc sięgasz po jabłko albo banana? Okazuje się, że niewskazane jest spożywanie owoców bezpośrednio po posiłku. Przyczyna jest prosta – mięso czy pełne ziarno potrzebują dużo czasu na strawienie. Kiedy jemy owoce po posiłku, zatrzymują się one w żołądku, zaczynają fermentować, a my skarżymy się na ból brzucha lub wzdęcia. Powinniśmy odczekać ok. 3 godziny po posiłku, zanim sięgniemy po owoce.
Dzięki wiedzy na temat odpowiedniego łączenia produktów możemy wydobyć z nich wszystko, co najlepsze i wykorzystać cały prozdrowotny potencjał. Wykorzystując te proste zasady, można zyskać więcej i w naturalny sposób zadbać o swoje zdrowie.
Ten artykuł ma 5 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze