5 ćwiczeń, które warto wykonywać w trakcie przerwy w pracy
PATRYCJA CIUPAK • dawno temuMateriał sponsorowany przez Go Work
O tym, że krótkie, ale regularne i częste przerwy w pracy biurowej są bardzo ważne, powie nam każdy specjalista ds. BHP. Aby walczyć z niekorzystnymi skutkami długotrwałego siedzenia, warto znać i praktykować kilka prostych ćwiczeń, które można wykonać wszędzie.
Dlaczego warto ćwiczyć w przerwach od pracy?
Odpowiednio długie i właściwie spożytkowane przerwy w pracy są bardzo ważne, nie tylko ze względu na dbanie o nasze ciało, siły i witalność, ale także biorąc pod uwagę samą chęć utrzymania produktywności w codziennych, zawodowych aktywnościach.
Może wydawać się, że praca biurowa nie jest męcząca czy obciążająca dla naszego organizmu, ale długotrwałe siedzenie w jednej pozycji wpływa szkodliwie nie tylko na zawodowych kierowców, ale także każdego pracownika biurowego.
Każdy pracownik biurowy, używający komputera lub innych ekranów, męczy swoje oczy, jak i m.in. nogi, kręgosłup czy mięśnie pleców. Takie osoby skarżą się np. na dopadające ich bóle barków czy szyi.
Nawet bardzo łatwe, krótkie i niewymagające używania żadnych sprzętów, ale za to regularne ćwiczenia mogą skutecznie pomóc w zmniejszeniu, a nawet pozbyciu się skutków wykonywania pracy biurowej.
Ćwiczenia w pracy coraz bardziej popularne
Przepisy prawa pracy mówią, że jeśli pracujemy wyłącznie przy monitorze ekranowym przez co najmniej 4 godziny dziennie, przysługuje nam co najmniej 5 minut odpoczynku po każdej przepracowanej godzinie zegarowej.
Zatem warto stosować przerwy, a dziennie jedną z nich poświęcić na krótkie i proste ćwiczenia. Wie o tym także coraz większa liczba pracodawców.
Wiele ofert z Gdańska można znaleźć TUTAJ. Zawierają one informacje o benefitach w postaci dostępności specjalnych pokoi czy innych przestrzeni, które z założenia mają służyć pracownikom właśnie do nabrania oddechu i wykonania kilku prostych ćwiczeń.
Niektóre firmy i to nie tylko ze stolicy Pomorza, ale działające także w innych częściach kraju, wprowadzają również przerwy grupowe. Specjalny dźwięk w biurze daje znać pracownikom, że pora na rozprostowanie kości. Warto sprawdzić ogłoszenia o pracę również wtedy, jeżeli ta obecnie wykonywana zbyt negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Może się tak dziać również wtedy, gdy pracodawca nie zapewni nam odpowiednich warunków do pracy zdalnej, jak choćby ergonomicznego fotela czy dodatkowego monitora do wygodnej pracy.
5 przykładów prostych, krótkich i skutecznych ćwiczeń
Podpowiadamy, jak mądrze wykorzystać zaledwie 5 — 10 minut przerwy, aby ulżyć swojemu ciału. Poniższe ćwiczenia można wykonywać zarówno w domu, jak i w biurze. Jedyne, czego potrzebujemy to kawałek podłogi i chęci.
1. Zapewnij odprężenie swoim plecom
Przewlekłe bóle pleców to jedne z najczęściej zgłaszanych dolegliwości, na jakie skarżą się pracownicy biurowi. Aby zapewnić krótki oddech mięśniom grzbietu, spleć dłonie za plecami lub przed sobą, a potem po prostu postaraj się mocno wyprostować i przeciągnąć.
Nie wracaj do poprzedniej pozycji przed upływem około dziesięciu sekund. Powtórz ćwiczenie kilka razy. Zaletą takiego przeciągania się jest to, że nie musisz nawet wstawać. Możesz zrobić to na siedząco, chociaż polecamy wykorzystać także wariant stojący.
2. Spuść napięcie z barków i szyi
Barki i szyja to kolejne części ciała, którym mocno daje się we znaki długotrwałe siedzenie. To właśnie w tych partiach najczęściej kumuluje się najwięcej napięcia. Poruszaj swoimi ramionami. Podnoś je, dotknij nimi szyi i po chwili upuść.
Wykonuj krążenia raz do przodu, raz do tyłu. Zaangażuj także samą głowę. Delikatnie przyciągnij ją przeciwstawną ręką raz do lewego, raz do prawego barku, a także nieco do przodu, w kierunku Twojej klatki piersiowej. Powtórz wszystkie czynności co najmniej kilka razy.
3. Zbawienne krążenia
Stań w lekkim rozkroku, złap się za biodra i krąż nimi tak, jak jakbyś chciał rozbujać na nich hula hop. Nie spiesz się. Niech ruchy będą powolne, obszerne i raz w jednym, raz w drugim kierunku.
Powtarzaj krążenia kilkukrotnie. To bardzo proste ćwiczenie, znane chyba każdemu. Możesz dodać do niego krążenie samymi rękoma. Rozgrzejesz w ten sposób ramiona. Dobrze skupić się także na krążeniach łokci i nadgarstków.
4. Coś, co zna każdy
Mało kto wie, że bardzo prostym, a zarazem efektywnym ćwiczeniem są… przysiady! Możesz zrobić ich nawet tylko dziesięć, aby skutecznie rozruszać ciało po długotrwałym siedzeniu. Skup się jednak na tym, aby wykonać prawidłowo to, dobrze znane każdemu, ćwiczenie.
Stań w lekkim rozkroku i nie garb się. Podczas wykonywania przysiadu nie odrywaj pięty od podłoża. Staraj się także, aby Twoje kolana nie wychodziły poza stopy. Nie pochylaj się też zbyt mocno, staraj się być ciągle wyprostowanym.
Będzie Ci łatwiej, jeśli ręce będziesz trzymał wyciągnięte przed siebie i wyprostowane. Możesz skupić się też na tym, aby “wciągnąć” brzuch najmocniej jak potrafisz. Nie spiesz się. Przysiady także warto wykonywać powoli.
5. Proste remedium na żylaki
Długotrwałe siedzenie wpływa niekorzystnie także na nasze nogi. Dlatego zawsze warto po prostu wstać i się przejść.
Na prawidłowe krążenie dobrze zrobi również stanie na palcach przez kilka sekund, a potem powracanie do zwykłej pozycji i kilkukrotne powtarzanie tej czynności. Warto także wykonywać krążenia obiema stopami, raz w lewo, raz w prawo.
Materiał sponsorowany przez Go Work
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze