Skip C - opis ćwiczenia i jego zalety. Dzięki skipom będziesz lepszym biegaczem
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuSkip C to ćwiczenie polegające na naprzemiennym dotykaniu stóp do pośladków. Można je wykonywać w miejscu lub dynamicznie w biegu. Jakie efekty daje to ćwiczenie i jakie mięśnie pracują?
Skip C — co to znaczy?
Skipy wymyślił były polski sprinter — Gerard Mach, specjalizujący się w biegach krótkodystansowych. Mach po zakończeniu kariery sportowca został trenerem lekkoatletycznym i to właśnie dla swoich zawodników stworzył to doskonałe ćwiczenie. Były biegacz szukał alternatywy dla wyczerpującego biegu na treningu, zaś skipy są oparte o ruchy typowe dla biegania.
Skipy mają różne rodzaje — skip A, skip B, skip C oraz skip D — wszystkie zostały stworzone jako element rozgrzewki przed bieganiem lub innym treningiem. Ich celem jest wzmacnianie mięśni, które odpowiadają za ruch wykonywany podczas biegania, oprócz tego minimalizowanie ryzyka kontuzji oraz poprawa techniki i motoryki biegu.
Skip C w miejscu
Skipy to doskonałe ćwiczenie rozgrzewające ciało, przygotowujące do intensywnego treningu. Większość z nas pamięta je z zajęć WF — szczególnie skip, w którym kolana unosi się naprzemiennie na tyle wysoko, by tył uda uniesionej nogi znajdował się równolegle do podłoża (A).
Skip C także jest bardzo dobrze znany — jest to bieg z uderzaniem piętami o pośladki. Skipy można wykonywać w miejscu i w sposób dynamiczny – w biegu. Właśnie dlatego te ćwiczenia są na tyle uniwersalne, że może je wykonywać właściwie każdy.
Skip C — opis i definicja
Skip C to intensywne ćwiczenie — bieg w miejscu lub intensywny marsz, które dość mocno obciąża mięśnie, ścięgna oraz stawy. Z tego względu tak ważna jest prawidłowa technika wykonywania.
Na czym zatem polega skip C? W tym ćwiczeniu stopa dotyka pośladka, odbywa się to poprzez dynamiczny bieg z uwzględnieniem zginania nóg w kolanach. Podczas każdego kroku pięta ma zahaczyć o pośladek. Istotna jest tu także właściwa postawa ciała — utrzymanie wyprostowanej sylwetki. Nie można pochylać tułowia do przodu czy cofać bioder, co czasami niektórzy robią, by ułatwić sobie wykonanie ćwiczenia.
Ważna jest także praca rąk w czasie wykonywania skipu C. Powinny one pracować tak, jak podczas normalnego biegu. Brzuch ma być napięty. Palce u stopy w przypadku nogi, która się zgina, powinny być zadarte do góry.
Skip C — co daje? Zalety i korzyści
Skip C doskonale rozgrzewa, przygotowuje do intensywnego treningu — zarówno siłowego, jak i o charakterze wytrzymałościowym. Poprawia wydolność fizyczną, wytrzymałość mięśni oraz mobilność stawów. Warto wspomnieć też o korzyści w postaci rozciągania mięśni czworogłowych ud. Ćwiczenie to wzmacnia również mięśnie dwugłowe i mięśnie łydek. Wykonywanie skipu C w prawidłowy sposób pobudza do pracy stopy, które w konsekwencji pomagają w szybszym bieganiu.
DD
Rozgrzewka — jak prawidłowo wykonać rozgrzewkę? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze