Skip B w miejscu - opis ćwiczenia i jego zalety. To najintensywniejszy ze wszystkich skipów
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuSkip B, czyli bieg z wyrzuceniem podudzia do przodu, jest najtrudniejszym ze wszystkich skipów lekkoatletycznych. Jakie efekty daje wykonywanie tego ćwiczenia i jak powinno się je prawidłowo wykonywać? Poznaj definicję i przeczytaj opis ćwiczenia.
Skip B – definicja
Skipy czyli ćwiczenia, które kształtują siłę biegową i wytrzymałość, należą do grupy ćwiczeń rozgrzewających. Możemy pamiętać je z zajęć wychowania fizycznego w szkole podstawowej. Sprawdzają się przed treningiem, by przygotować mięśnie do intensywnego treningu, w szczególności przed bieganiem. Z bieganiem mają one sporo wspólnego, bo łączą w sobie ruchy wykonywane właśnie podczas tej aktywności.
Zostały wymyślone właśnie dla biegaczy przez byłego sprintera Gerarda Macha, specjalizującego się w biegach krótkodystansowych. Sportowiec po zakończeniu kariery został trenerem lekkoatletycznym.
Skip B w miejscu
Gerard Mach jest w Polsce trochę zapomniany, choć trenował zawodników kadry narodowej Polski i Kanady. To właśnie dla nich były sprinter chciał stworzyć ćwiczenie, które poprawi szybkość biegania i będzie jednocześnie świetną rozgrzewką przed bieganiem. Założył, że takie ćwiczenie powinno być oparte o fazy kroku biegowego — najpierw uniesienie kolana, potem wyrzucenie podudzia do przodu, a dalej wyrzucenie nogi do tyłu.
Ćwiczenie można wykonywać w miejscu lub poruszając się do przodu. Właśnie tak powstało ćwiczenie pod nazwą skip B. Do dziś w Ameryce Gerard Mach uważany jest za szkoleniowego guru, a jego metody treningowe cieszą się ogromnym powodzeniem wśród wielu amerykańskich trenerów.
Skip B — opis ćwiczenia
Skip B jest o wiele bardziej intensywny od pozostałych skipów. Jest także najtrudniejszy, dlatego warto zadbać o prawidłową technikę. Pierwsze ruchy wykonywania ćwiczenia są podobne do skipu A – zaczyna się od uniesienia nogi prawie do momentu ustawienia uda równolegle do podłoża.
W kolejnym ruchu należy wyrzucić podudzie do przodu, aż do pełnego wyprostu. W ostatnim etapie odbywa się swobodne lądowanie nogi. Podczas ćwiczenia ręce pracują jak podczas biegania. Bardzo istotna jest właściwa postawa ciała – sylwetka powinna być wyprostowana, kręgosłup prosty, nie powinno się pochylać do tyłu, ani do przodu. Osobom, które dopiero zaczynają przygodę z tym ćwiczeniem, zaleca się opanowanie techniki, zaczynając od marszu.
Zobacz, jak wykonać skip B. Ten film nagrała Chari Hawkins, amerykańska siedmioboistka
Skip B – jak wygląda praca mięśni?
Skip B poprawia wytrzymałość, kondycję i siłę biegową. Ma jednak o wiele więcej zalet. Dzięki naprzemiennym wyrzutom kolan wzmacnia się prawidłowy układ ruchu, doskonali się technikę biegania. Ten skip zwiększa także zakres ruchu w stawach biodrowych, kolanowych i skokowych. Podczas wykonywania ćwiczenia aktywizowane są mięśnie ud, pośladków i łydek. Skip B doskonale ćwiczy mięśnie brzucha i ramion.
Wszystkie skipy, w tym skip B zostały stworzone jako część rozgrzewki. Z uwagi na dużą intensywność i dynamiczność tego ćwiczenia nie zaleca się, by od niego zaczynać rozgrzewkę. Jest na tyle wyczerpujące, że lepiej przed nim wykonać kilka innych, lżejszych, rozgrzewających ćwiczeń lub rozciąganie. Skip B nadaje się również jako ćwiczenie w zasadniczej części treningu — jest doskonałym ćwiczeniem aerobowym, chętnie proponowanym przez instruktorów.
DD
Zobacz, jak prawidłowo wykonać pompki. Ćwiczenie demonstruje trenerka z Calypso Fitness Club
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze