Bieżnia do biegania - na co zwrócić uwagę przy zakupie?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuBieżnia do biegania to sprzęt, który znajdziesz w każdej siłowni. Ale jeśli nigdy nie masz czasu lub chęci, by na taką siłownię pójść, jeśli lubisz ćwiczyć w domu lub jeśli np. masz ambitne cele sportowe (niekoniecznie biegowe), to może znak, że taki sprzęt powinien być w Twoim domu! Przeczytaj, na co zwrócić uwagę przy zakupie bieżni do biegania.
Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać bieżnię do biegania, odpowiedz sobie najpierw na pytania: jak często i w jakim celu będę jej używać? Finalnie ważne będzie także: jaki mam na to budżet? Bieżnie do biegania dzielimy zasadniczo na dwa rodzaje:
• Bieżnia do biegania magnetyczna, zwana także bieżnią mechaniczną. To najprostszy rodzaj bieżni, w której taśmę po której się biegnie, wprawiasz w ruch siłą własnych mięśni. Zazwyczaj pozbawiona jest ona systemów amortyzujących bieg. Dla osób początkujących korzystanie z takiej bieżni może być problematyczne. Bieżnia ta ma też dużo mniej funkcji i ustawień, niż bieżnia elektryczna.
• Bieżnia do biegania elektryczna - zasilana silnikiem elektrycznym, który to napędza pas, po którym się biega. Daje możliwości regulacji tempa biegu i najczęściej także nachylenia bieżni, ma wbudowane specjalne programy treningowe i jest wyposażona z systemy amortyzujące.
Bieżnia do biegania — na co zwrócić uwagę?
Wybierając bieżnię do biegania, jest kilka kwestii, na które obowiązkowo musisz zwrócić uwagę:
• Rozmiar taśmy biegowej - pas, po którym biegamy, nie może być ani zbyt krótki, ani zbyt wąski. Parametr ten musi być dopasowany do naszego wzrostu i długości nóg. Osoba przeciętnego wzrostu powinna mieć pas o długości około 115–120 cm i szerokości 42–48 cm. To ważna kwestia, bo źle dobrana taśma może sprawić, że nawet zwykły trucht może stać się dla nas niezwykle uciążliwy.
• Silnik - ten aspekt dotyczy tylko bieżni elektrycznej, rzecz jasna. Moc silnika to kluczowa kwestia, jeśli chodzi o sposób, w jaki zmierzasz używać bieżni. Jeśli chcesz tylko truchtać, wystarczy Ci urządzenie o mocy 2 KM. Jeśli planujesz mocniejsze bieganie, zainwestuj w mocniejszy model.
• Nachylenie bieżni - to cecha zarówno bieżni elektrycznej, jak i magnetycznej. W tej pierwszej jednak kąt nachylenia można zmienić w każdej chwili o wartość 0,1°. W przypadku bieżni mechanicznej to bardziej skomplikowany i mnij elastyczny proces. Bieżnia może być nachylona pod kątem od ok. 3° do nawet 40°.
• Nośność - czyli maksymalne obciążenie bieżni, które powinno się odnosić do wagi użytkownika. Nośność wyraża się w kilogramach. Można kupić bieżnie w przedziale od 100 kg do nawet 200 kg.
• Prędkość - na bieżniach elektrycznych możesz wymuszać określoną prędkość. Producenci wyznaczają też prędkość maksymalną. W zależności od modelu, jest to od 5 do nawet 20 kilometrów na godzinę.
• Komputer pokładowy - to również element brany pod uwagę tylko przy bieżniach elektrycznych. Komputer wbudowany w bieżnię może mieć naprawdę dużo funkcji. Może mierzyć tętno podczas wysiłku, dystans i czas, więc także tempo pokonywanego dystansu, wydatek energetyczny, który temu towarzyszył czy czas, w którym teoretycznie skończysz trening. Zaawansowane bieżnie biegowe mają także wbudowane różne programy treningowe zastępujące trenera personalnego.
• Funkcje/wyposażenie dodatkowe bieżni - jeśli chcesz, by Twoja bieżnia była w jak największym stopniu wielofunkcyjna, zwróć uwagę na dodatki podkładane do urządzeń przez producentów. I tak — do bieżni możesz mieć dodany m.in. monitor, głośniki, gniazdko USB, moduł Bluetooth i Wi-Fi czy też bidon. Bieżnia może mieć też np. pas z masażerem.
• Firma - warto też zwrócić uwagę na markę. Jest to z pewnością gwarancja jakości urządzenia. Jedne z największych firm produkujących bieżne to m.in. Kettler, HMS czy Heartz.
Ile kosztuje bieżnia do biegania?
Jak to zwykle bywa, odpowiedź brzmi: "to zależy". Jeśli bieżnia do biegania będzie ci służyć raczej sporadycznie i do wyłącznie rekreacyjnego użytku, to wystarczający będzie prosty model bieżni. Ich ceny zaczynają się od 1500 zł. Jeśli natomiast potrzebujesz zaawansowanego urządzenia, z licznymi programami, pomiarami tętna, regulacją nachylenia bieżni, itd., wówczas musisz się liczyć z wydatkiem rzędu kilku lub nawet kilkunastu tysięcy złotych.
MS
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze