Kalistenika w domu. Szybki sposób na poprawę sprawności ciała
KAMILA GULBICKA • dawno temuMateriał sponsorowany przez fabrykasily.wp.pl
Kiedy ktoś rozpoczyna ćwiczenia w domowym zaciszu, powinien już na starcie rozważyć, w jaki sposób będzie ćwiczyć. Jeśli zdecyduje się na klasyczny trening siłowy, powinien wyposażyć się w podstawowy sprzęt do ćwiczeń, jak hantle, sztanga, ławeczka. Można wybrać także alternatywne metody ćwiczeń, np. z gumami oporowymi, kettlebell czy TRX. Jeżeli jednak ktoś chce ograniczyć do minimum sprzęt, może rozważyć trenowanie kalisteniki w domu.
Kalistenika
Historia kalisteniki sięga czasów starożytności. Pojęcie to wywodzi się z połączenia dwóch greckich słów – kallos, oznaczający piękno, oraz sthenos, oznaczający siłę. Wojownicy i gladiatorzy wykorzystywali masę własnego ciała podczas treningów przed bitwami i starciami na arenach. W tych czasach dominował kult ciała, a ludzie dążyli do posiadania sylwetki o harmonijnym i symetrycznym umięśnieniu, w czym pomagały m.in. ćwiczenia kalisteniczne. Obecnie, po okresie, w którym siłownie i metody kulturystyczne wyparły ćwiczenia z masą własnego ciała, widoczny jest powrót do ćwiczeń bez dodatkowego sprzętu.
Kalistenika – co można zyskać
Dzięki pracy wyłącznie z ciężarem własnego ciała można bardzo dobrze rozwijać czucie ciała i świadomość ruchu. Kalistenika bazuje na ćwiczeniach złożonych, w każdym ruchu angażowane są grupy mięśni, co sprawia, że z czasem wzrastają koordynacja i sprawność ciała. Nieodzowną częścią ćwiczeń kalistenicznych jest rozciąganie. Rozciąganie jest bardzo ważnym elementem, gdyż kształtuje mobilność ciała, która z czasem staje się niezbędna do wykonywania coraz trudniejszych elementów.
Ćwiczenia może wykonywać każdy, dla każdego można również dobrać odpowiedni poziom zaawansowania, tak aby treningi były skuteczne i bezpieczne. Dzięki możliwości stopniowania intensywności treningu poprzez stosowanie trudniejszych ćwiczeń kalistenika rozwija siłę ciała. Oczywiście jak każdy rodzaj aktywności fizycznej kalistenika przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej, tutaj jednak trzeba mieć na uwadze, że to nie same ćwiczenia wpłyną na pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej, ale odpowiedni sposób odżywiania połączony z treningami.
Jak ćwiczyć?
Podstawowym założeniem ćwiczeń kalistenicznych jest wykorzystywanie własnego ciała jako obciążenia. Warto podzielić ciało na grupy mięśni, które będą zaangażowane do pracy podczas danego ruchu. Dla ułatwienia można wyznaczyć grupy: klatka – barki – triceps, plecy – biceps, nogi – brzuch. Następnie, aby ułożyć zestaw treningowy odpowiedni dla każdej grupy mięśniowej, należy dobrać podstawowe ćwiczenia. Ćwiczenia można wykonywać w formie klasycznej, czyli wszystkie serie jednego ćwiczenia, a następnie przejść do kolejnego, lub w formie serii łączonych czy obwodów treningowych. Poniżej przedstawiono trening całego ciała składający się z dwóch obwodów ćwiczeń.
Obwód pierwszy
Pompki
Video: https://static.fabrykasily.pl/atlas/pompki_tradycyjne_pompka_klasyczna.mp4
Podciąganie nachwytem
Video: https://static.fabrykasily.pl/atlas/podciaganie_na_drazku_trzymanym_nachwytem.mp4
Przysiady
Video: https://static.fabrykasily.pl/atlas/przysiad_z_dlonmi_trzymanymi_za_glowa.mp4
Deska
Video: https://static.fabrykasily.pl/atlas/deska_scianka_plank.mp4
Obwód drugi
Pompki na mięśnie ramion
Video: https://static.fabrykasily.pl/atlas/pompki_na_miesnie_ramion.mp4
Podciąganie podchwytem
Video: https://static.fabrykasily.pl/atlas/podciaganie_na_drazku_trzymanym_podchwytem.mp4
Przyciąganie pięt do pośladków
Video: https://static.fabrykasily.pl/atlas/przyciaganie_piet_do_posladkow_w_lezeniu_na_plecach.mp4
Dead bug z nogami prostymi
Video: https://static.fabrykasily.pl/atlas/dead_bug_nogi_proste.mp4
Najpierw należy wykonać 3–4 obwody z pierwszego zestawu ćwiczeń, a następnie 3–4 obwody z drugiego. Jeżeli chodzi o liczbę powtórzeń, warto dobierać tak ćwiczenia, aby wykonywać nie więcej niż 12–15 powtórzeń. Jeżeli ćwiczenia przestają sprawiać trudność, najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie odpowiednika ćwiczenia, które znacznie utrudni pracę, dzięki temu można w sposób ciągły stymulować ciało do rozwoju.
W przypadku trudnych ćwiczeń, jak podciąganie, jeżeli aktualny stan nie pozwala na wykonanie nawet jednego pełnego powtórzenia, należy wdrożyć regresję, czyli ćwiczenia lżejsze i łatwiejsze do wykonania, jak np. samo opuszczanie na drążku, przejścia ze zwisu biernego do zwisu aktywnego, lub izometrię, polegającą na zatrzymaniu ruchu w poszczególnych fazach podciągania.
Kalistenika w domu to wspaniała forma aktywności fizycznej, która nie wymaga posiadania siłowni w domu, a w pełni pozwala na pracę nad sylwetką, a także ogólną sprawnością całego ciała.
Materiał sponsorowany przez fabrykasily.wp.pl
Źródło: artykuł sponsorowany
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze