Kiszonki i ich właściwości zdrowotne
KATARZYNA KRUPKA • dawno temuTradycja kiszenia jest w Polsce bardzo długa. Początkowo kiszono głównie kapustę – zwłaszcza na wsi. Najczęściej odbywało się to na zakończenie prac w polu. Było również okazją do wspólnych, rodzinnych czy sąsiedzkich spotkań połączonych ze śpiewem, tańcami czy wspólnym muzykowaniem.
Tradycja kiszenia
Kiszonki znalazły swoje miejsce nie tylko w domach, ale wielu restauracjach, organizowane są nawet kursy domowego kiszenia. Te najzdrowsze przygotujesz w domu, ale są również łatwo dostępne w supermarketach oraz sklepach z ekologiczną, zdrową żywnością. Trzeba tylko wiedzieć, jak wybrać te najlepsze. Jedz ich jak najwięcej, bo to samo zdrowie.
Samo zdrowie
Kiszonki to niezastąpione źródło cennych dla organizmu witamin i składników mineralnych. Warto sięgać po nie przez cały rok, ale w szczególności teraz, zimą, kiedy nie ma dostępu do większości sezonowych warzyw i owoców. Wybór jest nieograniczony – kiszona kapusta, ogórki, czosnek, buraki, pomidory, cytryny, a nawet papryka, jabłka czy pieczarki.
Dzięki procesom kiszenia, podczas których dochodzi do rozkładu cukrów prostych do kwasu mlekowego, w przetworach powstają witaminy z grupy B, które nie tylko pomagają trawić węglowodany, tłuszcze i białka, ale także regulują przemianę materii. Dodatkowo w kiszonkach znajdziesz witaminy A, C, PP, K oraz E, a także wapń, magnez, potas i żelazo. Warto pamiętać, że nie tylko kiszone przetwory są bogate w cenne składniki, ale także sok, w którym się znajdują.
Niska kaloryczność
Nie od wczoraj wiadomo, że zdrowe jelita są kluczem do dobrego, ogólnego stanu zdrowia. Sfermentowane produkty posiadają mnóstwo bakterii mlekowych, które wpływają dobroczynnie na ich prawidłowe funkcjonowanie – poprawiają wchłanianie i trawienie. Chronią przed rozwojem bakterii gnilnych oraz zmniejszają poziom złego cholesterolu. Warto pamiętać, że w procesie fermentacji spada zawartość cukru, a zwiększa się ilość wody – dzięki temu warzywa i owoce tracą kalorie.
Błonnik i probiotyki
Kiszone warzywa zawierają dużo cennego błonnika, który zapobiega zaparciom, pomaga utrzymać prawidłową wagę, a także zapewnia uczucie sytości na dłużej, dzięki czemu zmniejsza chęć na podjadanie pomiędzy posiłkami. Kiszonki regulują gospodarkę kwasowo-zasadową organizmu, oczyszczają organizm z toksyn oraz łagodzą objawy nietolerancji laktozy.
Dzięki temu, że kiszonki są bogatym źródłem probiotyków, pomagają w dolegliwościach związanych ze stanami zapalnymi oraz wrzodami.
Dla kogo kiszonki?
Codzienne jedzenie kiszonych produktów wzmacnia odporność. Usuwają one z organizmu wolne rodniki, które sprzyjają procesom starzenia się organizmu, czy zwiększają ryzyko wystąpienia miażdżycy. Ze względu na wysoką zawartość witaminy C, kiszonki są w szczególności polecane osobom żyjącym w ciągłym stresie, palaczom, seniorom, kobietom stosującym środki antykoncepcyjne, a także tym karmiącym piersią.
Należy jednak pamiętać, że kiszone produkty nie będą służyć każdemu – ze względu na wysoką zawartość sodu, nie są polecane osobom mającym problemy z układem krążenia lub z podwyższonym ciśnieniem krwi.
Kiszenie a kwaszenie
Wybierając produkty w supermarketach, warto również zwrócić uwagę, czy są to przetwory kiszone czy kwaszone. Dlaczego? Kiszenie i kwaszenie to dwa różne procesy. Kwaszenie to proces sztucznie przyspieszony za pomocą substancji chemicznych, takich jak kwas octowy, benzoesan sodu (E211), sorbinian potasu (E202), a także cukrów.
Kiszenie wykorzystuje naturalnie zachodzące procesy. Kupując już gotowe przetwory, warto sprawdzać skład na opakowaniu i szukać tych bez sztucznych dodatków czy cukrów. Najzdrowsze jednak będą zawsze te wykonane samodzielnie. Najlepiej spożywać je również w postaci surowej, gdyż obróbka termiczna, taka jak np. smażenie, pieczenie czy gotowanie, pozbawia kiszonki najcenniejszych właściwości.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze