Kawa czy herbata - co jest lepsze dla twojego zdrowia?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temu • 3 komentarzeKawa i herbata - jedna i druga mają mnóstwo zwolenników. Często toczą oni dyskusje, w których padają pytania o wyższości jednej nad drugą. Co jest zdrowsze: kawa czy herbata? Albo: czy kawa jest zdrowsza od herbaty? Poniżej zebraliśmy najważniejsze kwestie na ten temat. Kawa czy herbata - sprawdź, co wybrać.
Ten artykuł ma 3 strony:
Najlepsza dla układu pokarmowego? Kawa
Naukowcy z University of Southern California (USC) odnotowali w kwietniu ubiegłego roku, że spożycie kawy zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.
"Odkryliśmy, że im więcej kawy konsumowano, tym niższe było to ryzyko" - powiedział doktor Stephen Gruber, dyrektor USC Norris Comprehensive Cancer Center.
Najlepsza dla utrata masy ciała? Herbata (dopóki jest zielona)
"Istnieje wiele małych badań, które wskazują na skuteczność zielonej herbaty we wspomaganiu zarządzania wagą" - mówi doktor Euan MacLennan z Central London NHS General Practice.
W badaniu z udziałem 35 otyłych mężczyzn i kobiet okazało się, że ci, którzy przez dwa miesiące pili cztery filiżanki zielonej herbaty dziennie, stracili znacznie większą wagę niż ci, którzy spożyli placebo.
Zielona herbata może wspierać utratę wagi na kilka sposobów: poprzez zwiększenie termogenezy (spalanie kalorii), zwiększenie utleniania tłuszczu (spalanie tłuszczu na energię), zmniejszenie wchłaniania tłuszczu, a nawet zmniejszenie apetytu.
Zmniejszone ryzyko wystąpiło w przypadku wszystkich rodzajów kawy, zarówno kofeinowej, jak i bezkofeinowej.
Najlepsza na obniżenie cholesterolu? Herbata
Picie kawy może powodować zwiększenie stężenia cholesterolu. Według amerykańskich badań przeprowadzonych przez Baylor College of Medicine, opublikowanych w czasopiśmie "Molecular Endocrinology", kafestol — związek odkryty w kawie, podnosi poziom cholesterolu we krwi.
Zobacz też: Dlaczego warto pić białą herbatę?
Najlepsza dla silnych kości? Herbata
Liczne badania od dawna łączą picie czarnej herbaty ze zwiększoną wytrzymałością kości, ale jak mówi MacLennan, korzyści płynące z picia zielonej herbaty mogą być jeszcze większe.
Jak pokazują badania z Teksasu opublikowane w 2013 roku w czasopiśmie "American Journal of Clinical", galusan epigallokatechiny, związek który występuje w zielonej herbacie, może zmniejszyć liczbę osteoklastów w organizmie. Osteoklasty są to komórki, które zwiększają liczbę i aktywność osteoblastów, komórek, które budują kości. Zielona herbata może być również pomocna, jeśli chcemy przyspieszyć proces gojenia złamanej kości.
Ten artykuł ma 3 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze