Oto 5 zamienników tradycyjnego masła. Sprawdź, który będzie dla ciebie najlepszy
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuCzy zastanawiasz się czasami nad używaniem zamienników masła? Których produkt będzie najlepszą alternatywą? Każdy z nich ma wiele właściwości prozdrowotnych. Pozytywnie wpływają na pracę serca lub pozwolą na uniknięcie konsekwencji uczulenia na mleko. Są pełne witamin i składników mineralnych. Sprawdź, co stosować w swojej kuchni. Oto 5 propozycji na zastąpienie masła.
Masło Shea
Tak, to prawda. Masło Shea nie tylko pielęgnuje skórę, ale może być także ważnym składnikiem twoich posiłków. Jest bardzo dobrym zamiennikiem masła, gdyż zawiera cenne przeciwutleniacze, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminę E.
Możesz użyć masła Shea praktycznie do wszystkiego. Upewnij się tylko, że spożywać będziesz jego nierafinowaną wersję. Kupuj je także w małych ilościach, ponieważ produkt szybko jełczeje.
Masło kakaowe
Masło kakaowe to kolejny zdrowszy zamiennik dla tradycyjnego masła. Używany jest do produkcji czekolady. Masło to zawiera przeciwutleniacze oraz dostarcza naszemu organizmowu polifenole. Wiele badań pokazuje, że wpływają one bardzo korzystnie na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia.
Oprócz tego wzmacnia ono nasz system odpornościowy i obniża ryzyko wystąpienia stanów zapalnych. Spożywając masło kakaowe upewnijcie się, że jest ono bez żadnych dodatków. Nadaje się także doskonale do wypieków.
Pasta z awokado
Pasta z awokado jest jednym z najpopularniejszych smarowideł do pieczywa. Świetnie się rozprowadza oraz idealnie pasuje do wielu potraw i napojów. Można używać ją np. do jajek oraz stosować do robienia pysznych owocowych szejków. Jest również bardzo zdrowa.
Awokado ma wiele pozytywnych właściwości dla organizmu. Spowalnia starzenie się komórek i dobrze wpływa na układ krążenia. Zawiera dużo witamin m.in. K, E, C, a także B6. Awokado jest bardzo sycące i nie potrzeba dużej porcji, aby zaspokoić głód.
Hummus
Hummus jest świetnym dodatkiem do prawie każdej potrawy. To również bardzo istotny składnik żywienia w diecie śródziemnomorskiej. Zazwyczaj zrobiony jest z ciecierzycy, soku z cytryny, czosnku oraz sezamu. W innych wersjach używa się także ciemnej fasoli czy soczewicy.
Zawiera w sobie mnóstwo protein oraz witaminę B6. Zazwyczaj podaje się go do pity, ale nie ma żadnych przeciwwskazań, aby stosować go do innych rodzajów pieczywa. Jest bardzo dobrym dodatkiem do sałatek, jajek oraz przekąsek.
Masła orzechowe
Masła orzechowe, takie jak np. masło migdałowe, z orzechów nerkowca lub z orzechów laskowych, są świetnym dodatkiem do łodyg selera, bananów, tostów oraz różnych miksów warzyw. Są one również bardzo odżywcze. Masło migdałowe dla przykładu, zawiera dużo witaminy E, żelaza i magnezu.
Wiele zależy od ilości, jaką spożywamy. Dwie łyżeczki to równowartość 180 kalorii. Należy uważać także na skład takiego masła przy zakupie i czytać listę składników. Wielu producentów dodaje do nich mnóstwo cukru i szkodliwych olejów. Dla pewności, warto robić samemu w domu takie masło lub uważnie czytać skład tych kupowanych. Zawartość soli morskiej jest dobra, ale unikajmy tych zawierających oleje i cukier.
Które z tych propozycji uważacie za najlepsze dla siebie? Napiszcie w komentarzach!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze