Substancje, których powinniśmy unikać po 30. roku życia

Przede wszystkim chodzi o zmianę stylu życia. Po 30 roku życia metabolizm zaczyna zwalniać przez co nietrudno o dodatkowe kilogramy, które ciężko później zrzucić. Ponadto obniża się produkcja kolagenu, przez co skóra staje się wiotka. Niestety, to właśnie po 30 roku życia zwiększa się ryzyko wielu chorób – łatwiej wówczas o wrzody żołądka, wysokie ciśnienie, miażdżycę, atak serca czy udar. W menu trzydziestolatka powinny znaleźć się warzywa, owoce, chude ryby, drób i pieczywo pełnoziarniste. A czego powinniśmy unikać, aby po trzydziestce zachować dobre zdrowie i szczupłą sylwetkę?
Ten artykuł ma 3 strony:

Tłuszcze trans
Tłuszcze trans to podstępni zabójcy nie tylko naszej sylwetki, ale także zdrowia. Od lat naukowcy przestrzegają, żeby całkowicie wyeliminować je z diety. Po 30 roku życia jest to o tyle istotne, że wówczas układ trawienny nie pracuje już tak szybko i regeneruje się wolniej, niż było to parę lat wcześniej. Pomijając fakt, że od tłuszczów trans tyjemy najszybciej, to dodatkowo zwiększają one ryzyko wysokiego cholesterolu, miażdżycy, a w konsekwencji zawału serca.

Tłuszcze trans powstają w wyniku smażenia czegoś po raz drugi na tym samym oleju. Znajdują się przede wszystkim w fast foodach, ale także w każdej przetworzonej żywności. Powinniśmy całkowicie wyeliminować je z diety. Jeżeli już czasem sobie na nie pozwalasz, koniecznie zwiększ spożycie witaminy K, którą tłuszcze niszczą. Znajdziesz ją w ciemnozielonych i liściastych warzywach.
Zobacz również: Jak zmierzyć swój wiek metaboliczny?
Zobacz też: Zdrowe tłuszcze na talerzu. W jakich produktach ich szukać?
Wysokofruktozowy syrop kukurydziany
O wysokofruktozowym syropie kukurydzianym wielu z nas zapomina, tymczasem zaraz po tłuszczach trans, to on najbardziej przyczynia się do otyłości. Dlaczego?

Syrop kukurydziany obniża działanie hormonu odpowiedzialnego za tłumienie apetytu i zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę oraz zespół jelita drażliwego. Niestety, znajduje się on niemal wszędzie!
Syropem glukozowo-fruktozowym dosładza się dżemy, keczupy, napoje gazowane, wyroby cukiernicze, desery mleczne i lody. Ponieważ substancja ta blokuje wchłanianie miedzi i magnezu, uzupełnijmy dietę o nasiona, orzechy i pełnoziarniste produkty. Staraj się także ograniczyć spożycie cukru do 50 g dziennie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze