Brązowa pięcioboistka nowoczesna Oktawia Nowacka

W piątek, 19 sierpnia, kolekcja medali polskiej reprezentacji występującej na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro powiększyła się o brąz wywalczony przez lekkoatletę Wojciecha Nowickiego rzucającego młotem i medal Oktawii Nowackiej - startującej w pięcioboju nowoczesnym. Co warto wiedzieć na temat tej młodej zawodniczki?

O. Nowacka

O. Nowacka (Facebook O. Nowackiej)

Start Oktawii Nowackiej na igrzyskach w Rio de Janeiro

Oktawia Nowacka zdobyła dziewiąty medal dla Polski na tegorocznych Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro. W pięcioboju nowoczesnym sięgnęła po brąz. Ta dyscyplina jest w programie igrzysk od 1912 roku. Tym samym to jeden z najbardziej klasycznych sportów olimpijskich.

Nowacka stoczyła walkę w takich konkurencjach jak szermierka, pływanie, jazda konna, bieganie i strzelectwo (punkty uzyskane w każdej z tych części sumuje się; a wygrywa osoba z największą ich liczbą po ostatniej fazie sportowych zmagań, którą jest bieg przełajowy na dystansie 3 kilometrów połączony ze strzelaniem).

Od początku tych rozgrywek Oktawia Nowacka była liderką, jednak straciła swoją przewagę w ostatniej konkurencji, czyli właśnie biegu połączonym ze strzelaniem. Zwyciężyła Australijka Chloe Esposito — jednocześnie bijąc olimpijski rekord, natomiast drugie miejsce zajęła Elodie Clouvel (reprezentantka Francji).

Pozostałe sukcesy Oktawii Nowackiej

W ubiegłym roku Nowacka zdobyła tytuł drużynowej mistrzyni świata z Aleksandrą Skarzyńską i Anną Maliszewską. Jest też brązową medalistką mistrzostw świata w Berlinie z 2015 (sztafeta damska). Na tej samej imprezie rozgrywanej w Warszawie w 2014 roku (sztafeta mieszana) również zajęła 3. miejsce. Z sukcesami startowała także w Mistrzostwach Europy, podobnie było w przypadku Pucharu Świata.

Sylwetka Oktawii Nowackiej

Nowacka urodziła się w 1991 roku w Starogardzie Gdańskim. Jest zawodniczką STPP CWKS Legia Warszawa, a ponadto żołnierzem Zespołu Sportowego Zegrze — starszym szeregowym Wojska Polskiego. Reprezentuje Wojsko Polskie na zawodach militarnych. Ukończyła studia licencjackie na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Posiada legitymację instruktora pływania.

Początki przygody Oktawii Nowackiej ze sportem

Od dzieciństwa sport był elementem jej codzienności. Już wtedy wiedziała, że będzie kontynuowała tradycje rodzinną. Zaczynała od nauki pływania, następnie zajmowała się lekką atletyką. Reprezentowała województwo pomorskie na zawodach lekkoatletycznych i pływackich.

Wstępem do pięcioboju nowoczesnego w przypadku Oktawii Nowackiej był dwubój nowoczesny, łączący bieganie i pływanie. Po poznaniu tajników pozostałych konkurencji brała udział w zawodach trójboju, czwórboju i w końcu pięcioboju nowoczesnego — z sukcesami.

Zainteresowania Oktawii Nowackiej

Oprócz sportu pasją Oktawii Nowackiej są podróże. Poświęca na nie każdą wolną chwilę. Jej marzeniem jest możliwość zwiedzania świata, poznawania nowych ludzi i kultur. Co dała jej aktywność fizyczna? Jak wypłynęła na jej charakter? Przede wszystkim nauczyła ją wytrwałości w dążeniu do celu, a w momencie upadku konieczności podnoszenia się z kolan. Nowacka podkreśla, że sport wymaga poświęcenia i pracy.

Jej ulubiony cytat, swego rodzaju motto życiowe, to słowa Marka Twaina: Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj.

Nowacka jest fanką zdrowego odżywiania. Uważa, że ma ono wpływ na stan zdrowia człowieka. Jest weganką. To osoba o pozytywnym nastawieniu do życia — z jej twarzy niemal nie schodzi uśmiech.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Gwiazdy:

Na czym polega dieta 9:1, którą stosuje Jennifer Aniston? Ma 71 lat i schudła 20 kilogramów. Jak tego dokonała? 30-30-40 - tajemnica diety Cindy Crawford Zdradzamy, jak dba o linię Edyta Górniak Dieta paleo i spacery - przepis na smukłą sylwetkę Magdy Mołek Miranda Kerr - seksbomba, która kocha aktywność fizyczną Anna Guzik zrzuciła kilkanaście kilogramów Jak Kim Kardashian schudła 32 kilogramy? 5 rzeczy, których warto nauczyć się od Cameron Diaz Oczyszczający koktajl Gwyneth Paltrow Anna Lewandowska kończy dziś 29 lat! Oto, jak została gwiazdą Anna Mucha – zmiana rozmiaru 38 na 34 Jakiej diecie i ćwiczeniom Sandra Bullock zawdzięcza zgrabną sylwetkę? Jak gwiazdy fitness motywują do ćwiczeń na Instagramie? Patenty gwiazd kina, muzyki i sportu na zmotywowanie się do treningu 8 rad trenerki fitness Tracy Anderson - guru gwiazd Mel B - od piosenkarki do trenerki fitness Sandra Prikker - trenerka z sześciopakiem Najbardziej wysportowana doktor na świecie - Cat Begovic Kajakarki z medalami: srebrna Marta Walczykiewicz, brązowe Beata Mikołajczyk i Karolina Naja Rekordzistka świata w rzucie młotem - Anita Włodarczyk Złote wioślarki: Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj Sposoby aktorek i aktorów na atrakcyjną sylwetkę Rafał Majka - góral z Polski

Popularne w tym tygodniu:

Legenda światowej kulturystyki - Dorian Yates gościem Go Active Show 2018