Złote wioślarki: Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj

Czwartek, 11 sierpnia 2016 roku, był szczęśliwym dniem dla reprezentacji Polski w wioślarstwie. Oprócz brązowego medalu, który zdobyła podwójna czwórka wioślarska kobiet, duet: Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj, sięgnął po najwyższe miejsce na podium podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro.

M. Fularczyk-Kozłowska i N. Madaj

M. Fularczyk-Kozłowska i N. Madaj (Facebook N. Madaj)

Polska dwójka podwójna kobiet w wioślarstwie — w składzie Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj — sięgnęły po mistrzostwo olimpijskie. W finale pokonały reprezentantki Litwy i Wielkiej Brytanii.

Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj od początku zmagań w Rio reprezentowały świetną dyspozycję, którą potwierdziły w finale. O wygranej biało-czerwonych zadecydowało ostatnie 500 metrów, na których stoczyły walkę z zawodniczkami z Wysp.

Triumfujące reprezentantki Polski stwierdziły, że był to wyścig ich życia. Fularczyk-Kozłowska i Madaj jako pierwsze kobiety w historii polskiego wioślarstwa sięgnęły po złoto na Igrzyska Olimpijskich. Zawodniczki odebrały medale ze łzami w oczach.

Magdalena Fularczyk-Kozłowska

Magdalena Fularczyk-Kozłowska urodziła się 1986 roku w Wąbrzeźnie. To wychowanka KW Wisła Grudziądz, a obecnie zawodniczka klubu LOTTO-Bydgostia Bydgoszcz. Ma 172 centymetry wzrostu, waży 72 kilogramy. Jej mąż to Michał Kozłowski — trener. Wolny czas przeznacza na gotowanie, które uwielbia, a jej hobby to żeglarstwo.

Zawodniczka zajęła się wioślarstwem przypadkowo. To nauczycielka wychowania fizycznego odkryła ją podczas zajęć szkolnych i namówiła na podjęcie treningów wioślarskich. Początkowo Fularczyk-Kozłowska nie chciała uprawiać tego sportu w obawie przed tym, że będzie wyglądać jak kulturystka.

Fularczyk-Kozłowska lubi wiosłować w dwójce — czuje tę łódkę i lubi zgranie dwóch osób. W sportowym środowisku ma opinię zawodniczki, która nie poddaje się i nie załamuje w sytuacjach kryzysowych. Gdyby nie związała się wioślarstwem, trenowałaby lekkoatletykę lub kolarstwo.

Oprócz tegorocznego złotego medalu, który zdobyła w trakcie Igrzysk Olimpijskich w Rio, ma na koncie m.in. brąz z tej samej imprezy sportowej, która 4 lata temu odbyła się w Londynie (w dwójce podwójnej). Jest również mistrzynią świata (z Julią Michalską) z Poznania (ten sukces — jak twierdzi — rodził się w bólach). W 2009 roku za wybitne osiągnięcia sportowe została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Natalia Madaj

Natalia Madaj to zawodniczka RTW Lotto Bydgostia Bydgoszcz. Urodziła się w 1988 roku w Pile (pochodzi z Szydłowa, mieszka w Poznaniu). Mierzy 175 centymetrów i waży 70 kilogramów. Już w szkole podstawowej brała udział w zawodach sportowych, m.in. biegach, nie opuszczała lekcji wychowania fizycznego. To była uczennica i zawodniczka Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Wałczu.

Przygodę z wioślarstwem rozpoczęła 13 lat temu — w 2003 roku. Wybrała ten sport pod wpływem fascynacji wynikami starszej siostry Agnieszki w tej dyscyplinie. Jej rodzeństwo również zajmowało bądź nadal zajmuje się sportem: starszy brat — kolarstwem, młodszy — wioślarstwem. Krąg jej zainteresowań jest szeroki — oprócz sportu, Natalia Madaj lubi podróże, książki i film.

Na liście jej sportowych sukcesów oprócz złotego metalu z Rio znajduje się srebro, które zdobyła na Mistrzostwach Świata w 2014 w Amsterdamie (w dwójce podwójnej) i brąz na Mistrzostwach Świata w 2013 w Chungju (w czwórce podwójnej). Wielokrotnie stawała na stopniach podium Mistrzostw Europy, w tym dwukrotnie na najwyższym (w Poznaniu i Belgradzie, odpowiednio: w 2015 i 2014 roku).

Czego nauczyło ją wioślarstwo? Ta dyscyplina sportu ukształtowała charakter Madaj — wymaga bowiem sumienności, asertywności, pewności siebie i umiejętności współpracy z ludźmi. Udział w zawodach był okazją do zwiedzenia wielu pięknych krajów.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Gwiazdy:

Ma 71 lat i schudła 20 kilogramów. Jak tego dokonała? 30-30-40 - tajemnica diety Cindy Crawford Na czym polega dieta 9:1, którą stosuje Jennifer Aniston? Zdradzamy, jak dba o linię Edyta Górniak Dieta paleo i spacery - przepis na smukłą sylwetkę Magdy Mołek Miranda Kerr - seksbomba, która kocha aktywność fizyczną Anna Guzik zrzuciła kilkanaście kilogramów Jak Kim Kardashian schudła 32 kilogramy? 5 rzeczy, których warto nauczyć się od Cameron Diaz Oczyszczający koktajl Gwyneth Paltrow Anna Lewandowska kończy dziś 29 lat! Oto, jak została gwiazdą Anna Mucha – zmiana rozmiaru 38 na 34 Jakiej diecie i ćwiczeniom Sandra Bullock zawdzięcza zgrabną sylwetkę? Jak gwiazdy fitness motywują do ćwiczeń na Instagramie? Patenty gwiazd kina, muzyki i sportu na zmotywowanie się do treningu 8 rad trenerki fitness Tracy Anderson - guru gwiazd Mel B - od piosenkarki do trenerki fitness Najbardziej wysportowana doktor na świecie - Cat Begovic Sposoby aktorek i aktorów na atrakcyjną sylwetkę Rafał Majka - góral z Polski Fit małżeństwo - Joanna i Dariusz Brzezińscy Jillian Michaels i Tiffany Rothe - trenerki fitness zza oceanu Kampania społeczna #mójpierwszyraz Jadłospis diety Taylora Lautnera. Sekret muskularnej sylwetki aktora

Popularne w tym tygodniu:

Pierwsza polska Supermodelka Plus Size — sprawdź kto to!