Złote wioślarki: Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temu • 3 komentarzeCzwartek, 11 sierpnia 2016 roku, był szczęśliwym dniem dla reprezentacji Polski w wioślarstwie. Oprócz brązowego medalu, który zdobyła podwójna czwórka wioślarska kobiet, duet: Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj, sięgnął po najwyższe miejsce na podium podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro.
Polska dwójka podwójna kobiet w wioślarstwie — w składzie Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj — sięgnęły po mistrzostwo olimpijskie. W finale pokonały reprezentantki Litwy i Wielkiej Brytanii.
Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj od początku zmagań w Rio reprezentowały świetną dyspozycję, którą potwierdziły w finale. O wygranej biało-czerwonych zadecydowało ostatnie 500 metrów, na których stoczyły walkę z zawodniczkami z Wysp.
Triumfujące reprezentantki Polski stwierdziły, że był to wyścig ich życia. Fularczyk-Kozłowska i Madaj jako pierwsze kobiety w historii polskiego wioślarstwa sięgnęły po złoto na Igrzyska Olimpijskich. Zawodniczki odebrały medale ze łzami w oczach.
Magdalena Fularczyk-Kozłowska
Magdalena Fularczyk-Kozłowska urodziła się 1986 roku w Wąbrzeźnie. To wychowanka KW Wisła Grudziądz, a obecnie zawodniczka klubu LOTTO-Bydgostia Bydgoszcz. Ma 172 centymetry wzrostu, waży 72 kilogramy. Jej mąż to Michał Kozłowski — trener. Wolny czas przeznacza na gotowanie, które uwielbia, a jej hobby to żeglarstwo.
Zawodniczka zajęła się wioślarstwem przypadkowo. To nauczycielka wychowania fizycznego odkryła ją podczas zajęć szkolnych i namówiła na podjęcie treningów wioślarskich. Początkowo Fularczyk-Kozłowska nie chciała uprawiać tego sportu w obawie przed tym, że będzie wyglądać jak kulturystka.
Fularczyk-Kozłowska lubi wiosłować w dwójce — czuje tę łódkę i lubi zgranie dwóch osób. W sportowym środowisku ma opinię zawodniczki, która nie poddaje się i nie załamuje w sytuacjach kryzysowych. Gdyby nie związała się wioślarstwem, trenowałaby lekkoatletykę lub kolarstwo.
Oprócz tegorocznego złotego medalu, który zdobyła w trakcie Igrzysk Olimpijskich w Rio, ma na koncie m.in. brąz z tej samej imprezy sportowej, która 4 lata temu odbyła się w Londynie (w dwójce podwójnej). Jest również mistrzynią świata (z Julią Michalską) z Poznania (ten sukces — jak twierdzi — rodził się w bólach). W 2009 roku za wybitne osiągnięcia sportowe została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Natalia Madaj
Natalia Madaj to zawodniczka RTW Lotto Bydgostia Bydgoszcz. Urodziła się w 1988 roku w Pile (pochodzi z Szydłowa, mieszka w Poznaniu). Mierzy 175 centymetrów i waży 70 kilogramów. Już w szkole podstawowej brała udział w zawodach sportowych, m.in. biegach, nie opuszczała lekcji wychowania fizycznego. To była uczennica i zawodniczka Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Wałczu.
Przygodę z wioślarstwem rozpoczęła 13 lat temu — w 2003 roku. Wybrała ten sport pod wpływem fascynacji wynikami starszej siostry Agnieszki w tej dyscyplinie. Jej rodzeństwo również zajmowało bądź nadal zajmuje się sportem: starszy brat — kolarstwem, młodszy — wioślarstwem. Krąg jej zainteresowań jest szeroki — oprócz sportu, Natalia Madaj lubi podróże, książki i film.
Na liście jej sportowych sukcesów oprócz złotego metalu z Rio znajduje się srebro, które zdobyła na Mistrzostwach Świata w 2014 w Amsterdamie (w dwójce podwójnej) i brąz na Mistrzostwach Świata w 2013 w Chungju (w czwórce podwójnej). Wielokrotnie stawała na stopniach podium Mistrzostw Europy, w tym dwukrotnie na najwyższym (w Poznaniu i Belgradzie, odpowiednio: w 2015 i 2014 roku).
Czego nauczyło ją wioślarstwo? Ta dyscyplina sportu ukształtowała charakter Madaj — wymaga bowiem sumienności, asertywności, pewności siebie i umiejętności współpracy z ludźmi. Udział w zawodach był okazją do zwiedzenia wielu pięknych krajów.
Ten artykuł ma 3 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze