Sposoby na kolkę
AGNIESZKA GOTÓWKA • dawno temuKolka wątrobowa lub jelitowa to bardzo bolesne dolegliwości. Ból spowodowany skurczem ścian narządu ma tendencję do nawracania. W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie farmakologiczne lub operacja.
Kolka wątrobowa
Napad kolki wątrobowej wiąże się z przeciążeniem pęcherzyka żółciowego, popularnie nazywanego woreczkiem żółciowym. Jest to swoisty magazyn przechowujący żółć niezbędną do trawienia, zwłaszcza tłuszczów. Gdy spożywamy posiłek, woreczek się kurczy i wypycha żółć do dwunastnicy. Ów wypływ może być czasem zaburzony poprzez zalegające w pęcherzyku złogi.
Diagnozę stawia się w oparciu o badanie krwi, USG wątroby i dróg żółciowych. W niektórych przypadkach lekarz może zlecić wykonanie tomografii komputerowej lub zdjęcia rentgenowskiego. Kolkę wątrobową leczy się farmakologicznie, operacyjnie (usunięcie pęcherzyka żółciowego) lub poprzez rozbijanie kamieni falami ultradźwiękowymi.
Jak w przypadku innych ataków bólowych związanych z kolkami, tak i w tym ulgę przyniesie przyłożenie ciepłego termofora lub średnio rozgrzanej poduszki elektrycznej w okolice bolącego brzucha. By złagodzić ból, można sięgnąć po tabletkę przeciwbólową oraz środek rozkurczowy.
Pozytywne efekty może przynieść również odpowiednia dieta. Warto na czas ataku zrezygnować z posiłków stałych, ograniczyć soki owocowe i słodzone napoje. Spożywać można kleiki, niewielkie ilości masła oraz gotowane warzywa.
Kolka nerkowa
Kolka nerkowa jest jednym z objawów kamicy nerkowej. Związana jest z silnym bólem, z którym nie mogą sobie najczęściej poradzić tradycyjne środki przeciwbólowe. Ból zlokalizowany jest w okolicy lędźwiowej, skąd może promieniować w kierunku pęcherza i zewnętrznej części uda. Bólowi towarzyszy parcie na mocz i potrzeba jego częstego oddawania. Chory może skarżyć się na wzdęcia brzucha, nudności i wymioty, a gdy dojdzie do zakażenia i stanu zapalnego w drogach moczowych – pojawia się wzrost ciśnienia tętniczego oraz gorączka.
By zapobiec atakowi kolki nerkowej, należy wyeliminować z codziennej diety sól, szczawiany i fosforany. Należy też bardzo dużo pić – co najmniej 2 litry dziennie, najlepiej wody mineralnej.
Kolka niegroźna
Pojawia się najczęściej w czasie intensywnego wysiłku fizycznego. Kolce mogą towarzyszyć skurcze nóg.
Jeśli podejmuje się bieg krótko po spożyciu posiłku, wówczas w trakcie treningu dochodzi do naciągania się krezki, a więc fałdu otrzewnej na tylnej ścianie brzucha. Może to wywołać skurcz mięśni gładkich jelit, co w efekcie prowadzi do powstania kolki.
Lokalizacja bólu z lewej strony wiąże się z kolei ze skurczem mięśni, który odpowiada za wypychanie krwi z jelit do śledziony. Narząd się powiększa, a torebka śledzionowa boleśnie naciąga.
Kolki biegaczy można uniknąć, rozpoczynając trening co najmniej godzinę po posiłku. Istotna jest również odpowiednia siła mięśni brzucha i przepony, dlatego warto je wzmacniać odpowiednimi ćwiczeniami.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze