Sposoby na kolkę

Kolka wątrobowa lub jelitowa to bardzo bolesne dolegliwości. Ból spowodowany skurczem ścian narządu ma tendencję do nawracania. W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie farmakologiczne lub operacja.

123RF

Kolka wątrobowa

Napad kolki wątrobowej wiąże się z przeciążeniem pęcherzyka żółciowego, popularnie nazywanego woreczkiem żółciowym. Jest to swoisty magazyn przechowujący żółć niezbędną do trawienia, zwłaszcza tłuszczów. Gdy spożywamy posiłek, woreczek się kurczy i wypycha żółć do dwunastnicy. Ów wypływ może być czasem zaburzony poprzez zalegające w pęcherzyku złogi.

Diagnozę stawia się w oparciu o badanie krwi, USG wątroby i dróg żółciowych. W niektórych przypadkach lekarz może zlecić wykonanie tomografii komputerowej lub zdjęcia rentgenowskiego. Kolkę wątrobową leczy się farmakologicznie, operacyjnie (usunięcie pęcherzyka żółciowego) lub poprzez rozbijanie kamieni falami ultradźwiękowymi.

Jak w przypadku innych ataków bólowych związanych z kolkami, tak i w tym ulgę przyniesie przyłożenie ciepłego termofora lub średnio rozgrzanej poduszki elektrycznej w okolice bolącego brzucha. By złagodzić ból, można sięgnąć po tabletkę przeciwbólową oraz środek rozkurczowy.

Pozytywne efekty może przynieść również odpowiednia dieta. Warto na czas ataku zrezygnować z posiłków stałych, ograniczyć soki owocowe i słodzone napoje. Spożywać można kleiki, niewielkie ilości masła oraz gotowane warzywa.

Kolka nerkowa

Kolka nerkowa jest jednym z objawów kamicy nerkowej. Związana jest z silnym bólem, z którym nie mogą sobie najczęściej poradzić tradycyjne środki przeciwbólowe. Ból zlokalizowany jest w okolicy lędźwiowej, skąd może promieniować w kierunku pęcherza i zewnętrznej części uda. Bólowi towarzyszy parcie na mocz i potrzeba jego częstego oddawania. Chory może skarżyć się na wzdęcia brzucha, nudności i wymioty, a gdy dojdzie do zakażenia i stanu zapalnego w drogach moczowych – pojawia się wzrost ciśnienia tętniczego oraz gorączka.

By zapobiec atakowi kolki nerkowej, należy wyeliminować z codziennej diety sól, szczawiany i fosforany. Należy też bardzo dużo pić – co najmniej 2 litry dziennie, najlepiej wody mineralnej.

Kolka niegroźna

Pojawia się najczęściej w czasie intensywnego wysiłku fizycznego. Kolce mogą towarzyszyć skurcze nóg.

Jeśli podejmuje się bieg krótko po spożyciu posiłku, wówczas w trakcie treningu dochodzi do naciągania się krezki, a więc fałdu otrzewnej na tylnej ścianie brzucha. Może to wywołać skurcz mięśni gładkich jelit, co w efekcie prowadzi do powstania kolki.
Lokalizacja bólu z lewej strony wiąże się z kolei ze skurczem mięśni, który odpowiada za wypychanie krwi z jelit do śledziony. Narząd się powiększa, a torebka śledzionowa boleśnie naciąga.

Kolki biegaczy można uniknąć, rozpoczynając trening co najmniej godzinę po posiłku. Istotna jest również odpowiednia siła mięśni brzucha i przepony, dlatego warto je wzmacniać odpowiednimi ćwiczeniami.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ćwiczenia i trening:

Najczęstsze błędy po treningu Produkty, dzięki którym wyrzeźbisz mięśnie Ból nóg u mężczyzn Do czego służy stepper? Skurcze mięśni w wodzie – zapobieganie Dlaczego warto pływać? Przyczyny skurczu łydek Przyczyny skurczu mięśni Ćwiczenia idealne na basen Skurcze Czym są ćwiczenia aerobowe? Co warto wiedzieć o kulturystyce? Co lepsze na odchudzanie – aerobik czy zumba? Chcesz schudnąć? Biegaj Błędy, które prawdopodobnie popełniasz w czasie treningu fitness Aqua aerobik dla kobiet w ciąży Aerobik Sprawdzone sposoby na siniaki Siniak Siniak a rak Stłuczenie mięśnia – objawy, pierwsza pomoc, leczenie Jak postępować w przypadku skręconego stawu? Stłuczenie łokcia i inne urazy stawu łokciowego Sposoby na ból mięśni

Popularne w tym tygodniu:

Ćwiczenia Ewy Chodakowskiej - skalpel, turbo spalanie, killer, extra figura, model look, rewolucja W wymarzonej sukience chciała wyglądać idealnie. 17-latka w rok zrzuciła 60 kg Stagnacja treningowa – jak radzić sobie z brakiem efektów Ćwiczenia z Chodakowską nie przyniosą efektów, jeśli popełnisz ten błąd Ćwiczenia na pośladki czyli piękny tył domowymi sposobami Killer Ewy Chodakowskiej – na czym polega, efekty Jak wyszczuplić uda – ćwiczenia, dieta Dieta Chodakowskiej - kalorie, zasady, przykładowy jadłospis Płaski brzuch w miesiąc - wyzwanie, zasady, plan treningu Co jeść po treningu – regeneracja, uzupełnienie minerałów, czas, przepisy Ćwiczenia na wewnętrzną stronę ud - podstawy, przyrządy, przykładowe ćwiczenia Co powoduje że twoje mięśnie rosną ?