Co ci grozi, gdy śpisz zbyt długo?

Jeśli jesteś śpiochem i uwielbiasz oddawać się swojemu ulubionemu zajęciu przez wiele godzin, zapewne ciężko ci będzie uwierzyć, że można robić to zbyt długo. To jednak prawda – możesz przesadzić z długością snu! Co to oznacza?

Sen wpływa na zdrowie i stan wagi

Sen wpływa na zdrowie i stan wagi (123rf)

Szacuje się, że zdrowy dorosły człowiek powinien przesypiać od 7 do 9 godzin dziennie. Więcej czasu przeznaczonego na tę czynność może być przyczyną całej gamy problemów zdrowotnych. Oto niektóre z nich.

Wyższe ryzyko depresji

W 2014 roku naukowcy z waszyngtońskiego uniwersytetu przeprowadzili badania na dorosłych parach bliźniąt. W trakcie eksperymentu odkryto, że zbyt długi sen może zwiększyć ryzyko pojawienia się depresji u osób, które są nią genetycznie obciążone.

Te, które spały od 7 do 9 godzin na dobę, obarczone były 27-procentowym ryzykiem wystąpienia dziedzicznych objawów tej choroby. Natomiast u bliźniaka, który przesypiał ponad 9 godzin w ciągu nocy, ryzyko depresji wzrastało do 49 procent.

Pogorszenie pracy mózgu

Badania przeprowadzone w 2012 roku przez bostońskich naukowców pokazały, że u kobiet w podeszłym wieku, które poświęcały zbyt dużo, ale też zbyt mało czasu na sen, praca mózgu na przestrzeni 6 lat w znacznym stopniu się pogorszyła.

Okazało się, że już po dwóch latach spania aż 9 lub jedynie 5 godzin dziennie, pojawiały widoczne zmiany, istotnie wpływające na możliwości intelektualne.

Trudności z zajściem w ciążę

W 2013 roku zespół badaczy z Korei przeanalizował przyzwyczajenia dotyczące snu ponad 650 kobiet, które poddały się zabiegowi in vitro. Okazało się, że odsetek udanych zapłodnień pozaustrojowych był najwyższy wśród badanych, które spały 7–8 godzin w ciągu nocy i najniższy u tych, które przesypiały 11 godzin.

Z czego to wynika? Nie do końca wiadomo. Pewne jest jednak, że te nawyki mogą wpłynąć na zmianę rytmów cyklów miesiączkowych oraz wydzielania hormonów.

Zobacz również: Dlaczego warto robić przysiady?

Czym sen dla ciała, tym przyjaźń dla ducha – odświeża siły.

Cyceron

Wyższe ryzyko cukrzycy

Kanadyjscy naukowcy z Quebecu odkryli, że ludzie, którzy spali więcej niż 8 godzin na dobę, byli dwukrotnie bardziej narażeni na cukrzycę typu 2.

W okresie 6 lat zaobserwowano u nich też upośledzenie tolerancji glukozy dwukrotnie wyższe niż u tych, którzy przesypiali 7–8 godzin w ciągu doby. Różnica w stanie zdrowia była tak duża nawet po uwzględnieniu różnic masy ciała badanych pacjentów.

Zwiększenie masy ciała

Ci sami badacze przyjrzeli się również przyrostowi masy ciała i tkanki tłuszczowej na przestrzeni 6 lat u osób dorosłych. Okazało się, że te, które spały zarówno zbyt krótko, jak i zbyt długo, były bardziej narażone na przytycie.

Jedynymi badanymi, u których waga się nie zmieniła, byli ci, którzy przesypiali 7–8 godzin na dobę. Osoby, które na wypoczynek nocny przeznaczały 9–10 godzin, były o 25 proc. bardziej narażone na przybranie 5 kilogramów bez względu na to, jak wyglądała ich dieta i aktywność fizyczna.

Zobacz też: Chudnij podczas spania – wystarczy poznać te wskazówki

Pojawienie się chorób kardiologicznych

Amerykańskie Kolegium Kardiologiczne przeprowadziło w 2012 roku badania, z których wynikało, że spanie powyżej 8 godzin na dobę warunkowało podwyższenie ryzyka wystąpienia chorób serca.

Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące ponad 3000 osób i dowiedli, że śpiące najdłużej były dwukrotnie bardziej narażone na ryzyko choroby wieńcowej i dusznicy bolesnej, zwanej także dławicą piersiową (jest to zespół objawów niewydolnościowych — nagły napadowy ból w okolicy serca pojawia się najczęściej po wysiłku fizycznym lub na skutek nagłej zmiany temperatury).

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Diety i odchudzanie:

Pomysły na wykorzystanie chia w menu na utratę wagi Jagodowe smoothie owsiane 3 niskokaloryczne witaminowe koktajle Ewy Chodakowskiej 5 pomysłów na jednodniowy detoks Odchudzający napój – działa, gdy śpisz Zdrowe sałatki na lunch do pracy poniżej 300 kalorii Detoksykujące latte z buraka Co się stanie, kiedy przestaniesz jeść chleb? Napój, który usprawnia procesy trawienne i hamuje apetyt Zapomnij o tłuszczu na brzuchu. Postaw na witaminowy koktajl odchudzający 13 produktów na odchudzanie wszech czasów Koktajl hamujący apetyt, który przygotujesz w 5 minut Przekąska z awokado i pestek słonecznika na utratę wagi Woda z tą przyprawą spala tłuszcz Dwa przepisy na detoks w pięć minut Kolacja 12 godzin po śniadaniu. Najłatwiejszy sposób odchudzania Sprawdź, czy... nie zajadasz swoich emocji! Trendy żywieniowe 2017 ze względu na znak zodiaku Jak oni to robią? 5 sekretów szczupłych ludzi Metamorfozy pod okiem Szymona Murawskiego Koktajl palący kalorie z menu Ewy Chodakowskiej Co jeść na kolację, by schudnąć? Przekąski do 100 kcal - jabłko, orzechy, warzywa, nabiał 8 sekretów skutecznego detoksu według Ewy Chodakowskiej

Popularne w tym tygodniu:

Zdrowe sałatki na lunch do pracy poniżej 300 kalorii Co się stanie, kiedy przestaniesz jeść chleb? Odchudzający napój – działa, gdy śpisz 3 niskokaloryczne witaminowe koktajle Ewy Chodakowskiej Trzy kroki do sylwetki bez cellulitu. Wywiad z Joanną i Dariuszem Brzezińskimi 5 pomysłów na jednodniowy detoks Spali tłuszcz szybciej niż się spodziewasz Obwisła skóra na brzuchu nie będzie już problemem. Wystarczy 5 składników, aby ją ujędrnić Izabela schudła 10 kg. “Nie lubiłam stawać przed lustrem, o wadze nie wspomnę” Kupił jej za mały pierścionek. W ten sposób chciał zmusić ją do odchudzania Paulina schudła 14 kg. "Miałam dosyć ciągłych diet, efektów jo-jo i patrzenia w lustro ze smutkiem" Napój, który usprawnia procesy trawienne i hamuje apetyt