Ile kilogramów zrzucić, by bezpiecznie schudnąć?

Wiele osób wierzy w cudowne diety pozwalające na pozbycie się kilku kilogramów w ciągu tygodnia. Oczywiście jest to możliwe, jednak praktycznie za każdym razem takie odchudzanie kończy się efektem jo-jo. Zdrowe odchudzanie nie może być zbyt intensywne. Według dietetyków w ciągu tygodnia można schudnąć maksymalnie o jeden kilogram. Zdrowa i skuteczna dieta odchudzająca powinna składać się z lekkostrawnych posiłków zapewniających około tysiąca kalorii dziennie.

123RF

NAJSKUTECZNIEJSZE DIETY

Jak się odchudzać, aby nie przytyć?

Z efektem jo-jo mamy do czynienia, gdy po okresie bardzo szybkiego spadku masy ciała następuje równie gwałtowny jej skok. Aby tego uniknąć, należy odchudzać się w sposób przemyślany, długotrwały i systematyczny. Poza tym należy pamiętać, że odchudzanie to nie tylko dieta. ale również właściwa pielęgnacja ciała oraz ćwiczenia.

W większości przypadków odchudzanie polega na stosowaniu rygorystycznej diety pozwalającej szybko pozbyć się kilku kilogramów. Co prawda, wyniki takiego odchudzania są spektakularne, jednak nie utrzymują się długo, ponieważ dość szybko zdecydowana większość osób wraca do starych nawyków żywieniowych.

Ograniczając radykalnie ilości spożywanego pokarmu, w krótkim czasie zmusza się organizm do oszczędnego sposobu funkcjonowania. Gdy po okresie głodówki powróci się do poprzednich ilości, organizm nadal będzie funkcjonował w sposób oszczędny. Oznacza to, że będzie on produkował większe ilości tkanki tłuszczowej na wypadek następnej głodówki. Z tego właśnie powodu tylko powolne i konsekwentne odchudzanie może przynieść stałe i zadowalające efekty.

Szybka forma odchudzania ma jeszcze jedną ważną wadę – prowadzi do ogólnego osłabienia organizmu. Osoby radykalnie zmniejszające swoje posiłki mają kłopoty z koncentracją oraz łatwej zapadają na różnego rodzaj choroby.

Dieta i aktywność fizyczna

Aby uniknąć efektu jo-jo, należy wystrzegać się wszelkiego rodzaju głodówek. Nie pozwalają one na trwałe pozbycie się nadwagi i mają bardzo zły wpływ na funkcjonowanie organizmu. Co gorsza, mogą być przyczyną wystąpienia groźnych chorób, takich jak anoreksja lub bulimia.

Aby pozbyć się zbędnych kilogramów w sposób skuteczny i trwały, należy to dobrze zaplanować. W trakcie odchudzania należy prowadzić specjalny dziennik, w którym powinno się zapisywać codziennie aktualną wagę oraz liczbę spożytych kalorii. Każdego dnia powinno się spożyć posiłki zawierające co najmniej tysiąc kalorii. Należy też pozbyć się maksymalnie jednego kilograma w ciągu tygodnia.

Przy opracowywaniu diety warto skonsultować się z dietetykiem, który dostosuje ją do indywidualnych potrzeb. Podczas odchudzania należy też pamiętać o spożywaniu odpowiedniej ilości płynów. Odchudzanie to nie tylko dieta, ale przede wszystkim zmiana dotychczasowego sposobu życia. Aby znowu nie przytyć, należy na stałe zmienić swoje nawyki żywieniowe i więcej się ruszać.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Diety i odchudzanie:

Chrom a odchudzanie Znaczenie błonnika w odchudzaniu Schudnij przed ślubem Bezpieczne oszukiwanie na diecie Przekąski, które zmniejszają apetyt Ile kalorii dziennie potrzebujesz? Bezpieczne odchudzanie Pas wyszczuplający – jak działa? Schudnij bez wysiłku Zmniejsz wartość kaloryczną posiłków Odchudzająca dieta cud Głodówka na odchudzanie Odchudzam się od Nowego Roku Głodówka a odchudzanie Fazy diety białkowej Diety odchudzające – co powinieneś o nich wiedzieć? Odchudzanie nastolatków Dieta paleo – na czym polega? Odchudzanie zimą Dieta odchudzająca – jaką wybrać? Dieta kopenhaska – na czym polega? Odchudzanie - od czego zacząć? Dieta kapuściana – na czym polega? Dieta dla osób zapracowanych

Popularne w tym tygodniu:

Deser wspomagający odchudzanie Koktajl na płaski brzuch Przepisy na nocne owsianki poniżej 400 kalorii Domowe zielone smoothies, które oczyszczają organizm Sok oczyszczający jelito grube, który poprawia trawienie Pij miksturę przez 3 tygodnie. W ten sposób oczyścisz jelita i schudniesz 3 kg Napój oczyszczający wątrobę Schudła 32 kilogramy w ciągu 8 miesięcy. Metamorfoza Kariny Rudzińskiej Koktajl oczyszczający jelito grube na bazie soku z jabłek Kochanie, co ci zrobić na śniadanie? Kawę z masłem! Koktajl oczyszczający wątrobę i wzmacniający układ krwionośny Grzyby zamiast mięsa. Pieczarki jako składnik diety odchudzającej