Skąd się biorą odstające łopatki i jakie ćwiczenia wykonywać?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuOdstające łopatki są nazywane dyskinezą łopatek, to zaburzenie, które polega na zmianie ich naturalnego położenia oraz ograniczenia ruchomości w czasie wykonywania zgięcia lub odwodzenia w stawie ramiennym. Za główną przyczynę odstającym łopatek uznaje się wady postawy, przez to schorzenie dotyczy głównie dzieci, jednak może dotyczy także dorosłych w ramach patologii obręczy barkowej. Jak wygląda rehabilitacja odstających łopatek i jakie ćwiczenia warto wykonywać?
Skąd się biorą odstające łopatki?
Odstające łopatki to nie tylko defekt kosmetyczny, ponieważ pełnią one ważną funkcję w układzie szkieletowo-mięśniowym człowieka. Odpowiadają bowiem za prawidłowe funkcjonowanie obręczy barkowej i innych elementów narządu ruchu. Dzięki prawidłowemu ustawieniu łopatek w odpowiednim miejscu jest także klatka piersiowa, za co odpowiadają w dużej mierze mięśnie łopatki.
Najważniejszymi przyczynami odstających łopatek, czyli zmianie ich naturalnego położenia, są wady postawy wynikające z niewłaściwych nawyków i przyzwyczajeń. Garbienie się, brak aktywności fizycznej ma wpływ na to, jak kształtowana jest sylwetka. Ma to ogromne znaczenie szczególnie w czasie najmłodszych lat, dlatego warto zwracać uwagę na wady postawy u dzieci.
Garbienie sprawia, że plecy się zaokrąglają, dlatego dochodzi do protrakcji — przesunięcia barków i łopatek do przodu. Takie działanie powoduje przykurcze w mięśniach klatki piersiowej, a także zbyt duże rozciągnięcie mięśni, które odpowiadają za utrzymywanie wyprostowanych pleców. Sprzyja to natężeniu fizjologicznej lordozy szyjnej oraz napięciu towarzyszącym mięśniom karku i szyi.
Brak zmian i kontynuowanie złych nawyków może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym utrwalonej asymetrii barków oraz łopatek. Wady postawy sprzyjają także powstawaniu kontuzji oraz urazów. Jak wygląda rehabilitacja przy odstających łopatkach?
Rehabilitacja na odstające łopatki
Protrakcja łopatek wymaga przede wszystkim odpowiedniej diagnostyki. Bez tego nie warto na własną rękę wykonywać ćwiczeń, dlatego należy udać się do specjalisty, czyli w tym przypadku fizjoterapeuty lub ortopedy. Diagnoza zazwyczaj obejmuje nie tylko obserwację łopatek, ale także testy kliniczne, które pozwalają wykryć przykurcze mięśni czy diagnostykę obrazową. Odstające łopatki są w stanie generować także ból, dlatego specjaliści posiłkują się także diagnostykę skierowaną na wykrycie źródeł dolegliwości.
Rehabilitacja na odstające łopatki jest dostosowywana do stopnia zaawansowania protrakcji łopatek, dlatego jej czas zależy od tego, z jakim problemem przychodzi do gabinetu pacjent. O wiele łatwiej wyrównać łopatki, jeśli dolegliwość nie jest jeszcze mocno rozwinięta. Bardzo często odstającym łopatkom towarzyszy skolioza, dlatego warto wybrać się do fizjoterapeuty, który dobierze odpowiedni zestaw ćwiczeń odpowiadający indywidualnym potrzebom pacjenta.
Jakie ćwiczenia na odstające łopatki?
Istnieje wiele ćwiczeń polecanych przy odstających łopatkach. Najważniejsza jest jednak systematyczność, bez której trudno mówić o zauważalnych rezultatach rehabilitacji. Jednak wypracowanie nawyku systematycznych ćwiczeń sprzyja także profilaktyce wad postawy.
Przykładowe ćwiczenia na odstające łopatki bardzo często wykonuje się przy użyciu taśmy Thera-Band. W pozycji stojącej utrzymuje się w rękach taśmę i napina mięśnie podczas jej rozciągania. Ruch powinien polegać na rozciąganiu taśmy rękami w taki sposób, by finalnie ręce były ustawione w odwiedzeniu w stawach ramiennych, a taśma dotykała klatki piersiowej. Inne ćwiczenie na odstające łopatki polegają na przyjęciu pozycji klęku podpartego i wyciąganiu rąk do przodu maksymalnie daleko i utrzymywaniu wyciągniętej pozycji.
Często pomocniczo stosuje się kinesiotaping, czyli plastrowanie dynamiczne, które pomaga przy kształtowaniu nawyku utrzymywania prawidłowej postawy. W zaawansowanych przypadkach stosuje się specjalny gorset, który również działa wspomagająco. Jeśli problem dotyczy dzieci, warto obserwować jaką pozycję przyjmuje dziecko w czasie odrabiania zajęć przy biurku czy przy komputerze. Warto zadbać o to, by sprzęt, z którego korzysta, pomagał zachować odpowiednią postawę. Wyprofilowane krzesło, podparcie pod stopy czy odpowiednie ustawienie monitora i wysokości biurka jest niezwykle istotne dla profilaktyki wady postawy. Nie można zapominać także o tym, by pociecha
Dla dorosłych polecane jest wykonywane pompek, które aktywują mięśnie odpowiedzialne za stabilizację, a także joga.
OSK
Rozgrzewka — jak prawidłowo wykonać rozgrzewkę? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze