Czym jest koncentrat białka serwatkowego?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuKoncentrat białka serwatkowego to częsty składnik diety, szczególnie u sportowców czy osób intensywnie pracujących nad budową swojego ciała. Pojawia się jednak pytanie, czy produkt ten korzystnie wpływa na zdrowie. Jakie właściwości ma białko serwatkowe i kiedy warto je spożywać?
Czym jest koncentrat białek serwatkowych?
Co to koncentrat białka serwatkowego? Produkt ten na pewno kojarzy się głównie ze sportowcami i częstymi bywalcami siłowni. Wokół niego narosło też wiele mitów. Warto dowiedzieć się, jakie ma właściwości i czy faktycznie może być szkodliwy.
Koncentrat białka serwatkowego to proszek o wysokiej zawartości protein. Pozyskuje się go najczęściej z mleka krowiego, ale istnieją także wegańskie odżywki białkowe. Białko serwatkowe jest mieszaniną różnych białek wyizolowanych z serwatki. Znane jest głównie jako szeroko rozpowszechniony suplement diety, właśnie w formie proszku do rozpuszczenia. Na półkach w sklepie z suplementami znaleźć go można pod nazwą WPC, czyli Whey Protein Concentrate. Ze względu na dużą zawartość białka, który jest głównym budulcem mięśni, spożywają go głównie sportowcy oraz osoby, które dużo uwagi poświęcają budowie swoich mięśni i sylwetki.
Jakie właściwości ma koncentrat białka serwetkowego?
WPC, czyli koncentrat białka serwatkowego ma wiele zalet. Suplement ma za zadanie uzupełniać braki, które mogą występować nawet przy najbardziej zbilansowanej diecie i dożywiać mięśnie. Białko serwatkowe korzystnie wpływa na uczucie sytości, dlatego sięgają po nie osoby chcące się odchudzać. Jest też idealnym wyborem dla osób potrzebujących zwiększonej dziennej dawki białek. Umożliwia rozbudowę tkanki mięśniowej, pomaga w ich regeneracji, wspiera w kształtowaniu sylwetki. Białko serwatkowe może być także lekarstwem pomocniczym w leczeniu cukrzycy typu II. Oczywiście efekt zależy od tego, jaki rodzaj białka serwatkowego wybierzemy.
Jak białko serwatkowe wpływa na organizm?
Osoby spożywające koncentrat białka serwatkowego robią to jednak głównie po to, by wspomóc budowę mięśni. Podczas ćwiczeń, treningu i każdego innego wysiłku fizycznego nasze mięśnie doznają mikrourazów. Długotrwałe ćwiczenia oporowe czy siłowe sprawiają nawet, że uszkodzeniom w dużym stopniu ulegają włókna mięśniowe.
Spożywając koncentrat białka serwatkowego (WPC), organizm dostarcza mięśniom dodatkowych ilości białka, które wspomogą regenerację uszkodzonych włókien mięśniowych. Stosowanie odżywki białkowej może także przyczyniać się do wzrostu siły i masy mięśniowej (ze względu na wysoką zawartość leucyny, ale także innych aminokwasów).
Czy koncentrat białka serwatkowego jest zdrowy?
Czy białko serwatkowe jest zdrowe? Temat szkodliwości różnego rodzaju suplementów diety wraca jak bumerang. Niektórzy poważnie zastanawiają się, czy białko to sterydy. Oczywiście te opinie są przesadzone.
W rzeczywistości białko serwatkowe wykazuje szereg pozytywnych właściwości (wpływ na regenerację czy glikemię). Pomaga obniżyć ciśnienie krwi, wspomaga pracę układu nerwowego, działa antyoksydacyjne. Zawsze istnieją jakieś potencjalnie negatywne efekty. Wiele zależy od suplementacji. Nadużywanie białka przez długi okres może prowadzić do pewnych negatywnych skutków, np. obciążenia wątroby czy nerek. Jeśli jednak jest stosowany przez osoby zdrowe i w odpowiednich dawkach, nie powinien szkodzić zdrowiu.
Co jest lepsze — izolat czy koncentrat białka?
Suplement na bazie białka serwatkowego występuje w różnych formach i warto znać różnice między nimi, bazujące na ilości zawartego w nich białka czy różnicy w cenie.
Koncentrat a izolat białka serwatkowego — czym się różnią? Koncentraty białka serwatkowego to preparaty o najkorzystniejszej cenie, dlatego też cieszą się największą popularnością. Zawierają zazwyczaj ok. 70–80 proc. białka oraz niewielkie ilości tłuszczu i węglowodanów. Czas wchłaniania koncentratu jest dłuższy od izolatu i hydrolizatu. Jest zalecany dla osób trenujących amatorsko.
Izolaty (WPI) natomiast to średnia półka. Białko stanowi w nich około 90 proc. masy. Mają jednak jeszcze mniejszą ilość tłuszczy, węglowodanów i mniejszą zawartość laktozy niż koncentrat. W parze idzie nie najlepszy smak, gorszy od koncentratu. Izolaty białka szybciej się jednak trawią. WPI jest polecana osobom trenującym intensywnie i chcącym osiągnąć szybszy przyrost tkanki mięśniowej. Najlepsze i najszybciej wchłanialne są jednak hydrolizaty białka serwatkowego (WPH). Są też najdroższe.
MB
Jak podciągać się na drążku — nachwytem czy podchwytem? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze