Siła czy kondycja? Jak pracować nad siłą i kondycją jednocześnie?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuSiła i kondycja powinny iść w parze, dlatego ważne jest wykonywanie odpowiednich ćwiczeń. Jakie treningi o charakterze siłowo-wytrzymałościowym są najlepsze ?
Siła czy kondycja?
Siła czy kondycja? Miłośnicy sportu długo zadawali sobie tego typu pytania. Do niedawna trudno było o jedną, prawidłową odpowiedź. Dlaczego? Ponieważ tych, którzy twierdzili, że ważniejsza jest siła, było tyle samo co zwolenników kondycji.
Dziś wiadomo już, że sama siła nie wystarczy. Wielkie mięśnie i ogromna siła bez dobrej kondycji niezbyt przydają się w codziennym życiu. W końcu co to za przyjemność być muskularnym osiłkiem i mieć zadyszkę przy wchodzeniu na pierwsze piętro po schodach?
Siła i kondycja w duecie
Jeśli siła i kondycja mają iść w parze, trzeba odpowiednio dopasować treningi. Powinny się one składać zarówno z ćwiczeń siłowych, jak i tych poprawiających kondycję. Należy zapomnieć o dawnym modelu ćwiczeń, polegającym na zrobieniu kilku powtórzeń na siłowni z dużym obciążeniem, z długimi przerwami.
Obecnie trenerzy radzą, by dotychczasowy martwy ciąg w trzech seriach, wykonywanych po 5 powtórzeń, zamienić na minimum 15–20 powtórzeń, ale w odpowiednio krótkim czasie. Do takiej serii można wykorzystać tak samo duże obciążenie, choć wykonanie będzie trudniejsze; szybko poczuje się podwyższone tętno. Z tego względu lepiej nie nastawiać się na pobicie rekordu świata, a wykonać ćwiczenie poprawnie i na miarę swoich możliwości. Po jakimś czasie warto sprawdzać swoje postępy czasowe.
Siła i kondycja — jakie ćwiczenia?
Treningiem, który w tym samym stopniu pracuje nad siłą, jak i kondycją, jest m.in. trening funkcjonalny. Ta forma treningu polega na naśladowaniu ruchów, które towarzyszą człowiekowi w codziennym życiu. Oczywiście te ruchy wykonuje się bardziej intensywnie, w szybszym tempie i w wielu powtórzeniach. Dzięki temu rozwija się zwinność, gibkość i koordynacja ruchowa.
Inną polecaną formą treningu jest crossfit, opierający się na intensywnych i wymagających ćwiczeniach, takich jak bieganie, skakanie czy podnoszenie ciężarów. Ćwiczenia są dynamiczne, a trening nie zakłada raczej przerw między nimi.
Celem obu tych treningów nie jest jedynie rozbudowanie masy mięśniowej, ale również zwiększenie siły.
DD
Zobacz, jak prawidłowo wykonać pompki. Ćwiczenie demonstruje trenerka z Calypso Fitness Club
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze