Czy warto robić kondycję? Jak poprawić kondycję fizyczną?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuCzy warto robić kondycję? Jest tylko jedna odpowiedź na to pytanie: warto, ponieważ służy zdrowiu i świadczy o prawidłowym trybie życia.
Kondycja fizyczna — co to jest?
Kondycja fizyczna to zdolność, z jaką organizm adaptuje się do danego wysiłku fizycznego. W jeszcze większym skrócie: jak aktualnie nasz organizm toleruje wysiłek. Kondycja to bardzo indywidualna kwestia, uzależniona od wielu czynników, takich jak wiek, sposób odżywiania, poziom wytrenowania, temperatura otoczenia oraz wysokość nad poziomem morza. Każdy człowiek, niezależnie od wieku, ma wpływ na poprawienie swojej kondycji, zmieniając dietę i zwiększając aktywność fizyczną.
Kondycja fizyczna — ćwiczenia
Nad kondycją trzeba pracować i warto przygotować się na to, że jest to proces długotrwały, wymagający systematyczności oraz cierpliwości. W tym celu należy dawkować organizmowi odpowiednią ilość aktywności fizycznej, która nauczy organizm efektywnie wykorzystywać tlen. Najlepiej na poprawę kondycji działają treningi w dwóch obszarach — wytrzymałości tlenowej i beztlenowej — oba są bardzo ważne. W pierwszym obszarze chodzi o wypracowanie zdolności do długiego wysiłku o stosunkowo niskiej intensywności. Drugi zaś odnosi się do tolerancji intensywnego wysiłku w krótkim czasie. Jakie są najlepsze ćwiczenia w tych obszarach? Poniżej przykłady.
Kondycja fizyczna — jak poprawić?
Wytrzymałość tlenową buduje się za pomocą treningu cardio. Cardio wykonuje się na rowerku stacjonarnym, zaczynając od treningów 20-minutowych, 3–4 razy w ciągu tygodnia. Po 2–3 tygodniach czas wydłuża się do 30 minut, a po kolejnych 2 tygodniach trening powinien trwać 40 minut. Po miesiącu ćwiczeń można spróbować 60-minutowych sesji, nawet 4 razy w tygodniu. Podobnie sprawa wygląda w przypadku marszobiegów — rozpoczyna się od 20 minut, a po miesiącu powinny trwać już całą godzinę.
Budowanie wytrzymałości beztlenowej to drugi etap procesu. Zaczyna się go wprowadzać w życie dopiero po zakończeniu planu tlenowego. Wtedy organizm jest już gotowy do mocnego wysiłku.
W pracy nad wytrzymałością beztlenową rekomenduje się wykonywanie treningów interwałowych. Polegają one na przeplataniu ćwiczeń o wysokiej intensywności z ćwiczeniami mniej intensywnymi. Skuteczny w realizacji tego celu będzie także trening siłowy (najlepiej na tyle intensywny, by nabrał cech treningu anaerobowego), a także crossfit.
Crossfit jest szczególnie intensywną formą treningu obwodowego, mającą za zadanie poprawę wydolności krążeniowo-oddechowej. Poza tym poprawia siłę, zwinność, elastyczność, wytrzymałość, szybkość, koordynację oraz precyzję wykonywania ruchów.
DD
Rozgrzewka — jak prawidłowo wykonać rozgrzewkę? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze