Ćwiczenia ruchowe dla dzieci. Zadbaj o prawidłowy rozwój malucha
PAULINA KOC • dawno temu • 1 komentarzMateriał sponsorowany przez fabrykasily.wp.pl
Ruch jest nieodzownym elementem życia każdego człowieka, bez względu na wiek. Dzięki aktywności fizycznej u dzieci rozwija się sprawność, kształtują umiejętności oraz postawy społeczne. Pełna sprawność fizyczna oraz rozwój fizyczny są konieczne, aby dziecko dorastało prawidłowo.
Niestety wraz z postępem techniki oraz urbanizacją można zaobserwować, że dzieci ruszają się coraz mniej. Zamiast spędzać wolny czas na zabawach ruchowych, grają w rozmaite gry komputerowe lub oglądają bajki. Zatem jakie ćwiczenia ruchowe wybrać, aby zadbać o prawidłowy rozwój dziecka?
Korzyści płynące z wykonywania ćwiczeń ruchowych przez dzieci
Podczas zajęć ruchowych dziecko m.in.:
- gromadzi doświadczenia,
- zbiera i analizuje bodźce zewnętrzne,
- rozwija zdolność do samodzielnego, logicznego i kreatywnego myślenia,
- uczy się rozróżniać i kontrolować swoje emocje oraz rozładowywać napięcie,
- uczy się pracy w grupie, zdrowej rywalizacji oraz szacunku do przeciwnika,
- wzmacnia i usprawnia wszystkie układy organizmu oraz doskonali sprawność i wydolność fizyczną, pracuje nad prawidłową postawą ciała,
- rozwija koordynację wzrokowo-ruchową,
- pracuje nad zdolnością do zapamiętywania oraz poprawia koncentrację.
Ćwiczenia ruchowe a edukacja
Ćwiczenia ruchowe przeprowadzone w formie edukacyjnej są świetnym sposobem na naukę. Każde dziecko uwielbia zabawę, dlatego w codziennej aktywności warto uwzględnić tego rodzaju ćwiczenia. Nauka liter, cyfr czy rozpoznawania kształtów lub kolorów może przebiegać w przyjaznej atmosferze i zachęcać malucha do dalszej nauki. Najistotniejsze jest dopasowanie ćwiczeń do wieku, umiejętności oraz zainteresowań dziecka.
Zabawy tematyczne – dlaczego warto uwzględnić je w aktywności ruchowej dziecka?
Już od najmłodszych lat dzieci uczą się świata poprzez obserwację i naśladowanie otaczającej je rzeczywistości. Zabawy tematyczne stanowią naukę przygotowującą do życia w społeczeństwie. To, w co aktualnie będą się bawić dzieci, jest uzależnione od środowiska, w którym się znajdują. Ważne jest, aby dziecko wykonywało czynności dnia codziennego, jak wspólne sprzątanie, pieczenie czy gotowanie. Warto również zapewnić maluchowi odpowiednie przedmioty, np. zabawkowe narzędzia czy naczynia używane podczas gotowania. Dzieci często do zabawy wykorzystują różne przedmioty, które w zabawie symbolizują określone rekwizyty – jest to oznaka prawidłowej nauki kreatywnego myślenia oraz rozwoju wyobraźni.
Ćwiczenia ruchowe dla dzieci – propozycje aktywnego spędzania czasu
Kolory – jest to bardzo popularna zabawa, liczba uczestników jest dowolna. Do jej przeprowadzenia potrzebna jest jedynie piłka. Osoba prowadząca trzyma piłkę i rzuca do dziecka, mówiąc wybrany przez siebie kolor. Zadaniem dziecka jest złapanie piłki, nie wolno jej jednak złapać, gdy osoba prowadząca wypowie kolor czarny.
Gra w klasy – jest to zabawa, którą zna niemal każdy. Należy narysować, np. na chodniku, kratki do gry w klasy i ponumerować od 1 do 10, następnie rzucić kamień na kratkę z numerem 1. Wykonać skok, omijając pole, na którym znajduje się kamień.
Tor przeszkód – w zależności od ilości miejsca i posiadanego sprzętu warto wymyślić dla dziecka tor przeszkód. Jest to świetna opcja do zabawy i przetrenowania całego ciała u malucha.
Rzuty do celu – w zależności od posiadanego sprzętu należy ustalić cel, do którego dziecko będzie musiało trafić. Po każdym trafieniu należy zwiększać dystans dzielący dziecko od celu.
Ćwiczenie na równowagę – należy położyć na głowie dziecka np. woreczek i wyznaczyć dystans, który dziecko musi pokonać i nie zrzucić przy tym z głowy woreczka.
Podsumowanie
Każde dziecko niezależnie od wieku posiada potrzebę ruchu. Ważne jest, aby stwarzać mu możliwość do rozwoju ruchowego, organizować gry i zabawy, wplatać w nie elementy edukacyjne. Kontakt z rówieśnikami oraz wsparcie rodziców są niezbędne do prawidłowego rozwoju każdego malucha.
Materiał sponsorowany przez fabrykasily.wp.pl
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze