Cardio w domu – trening może być równie skuteczny, jak ten wykonywany przy użyciu specjalistycznego sprzętu
PAULINA KOC • dawno temuMateriał sponsorowany przez fabrykasily.wp.pl
Trening cardio jest jedną z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Przez wiele osób kojarzony jest przede wszystkim z bieganiem, jazdą na rowerze, pływaniem czy też ćwiczeniem na urządzeniach stacjonarnych, jak orbitrek. Warto jednak pamiętać, że aby wykonać trening cardio, nie trzeba nawet wychodzić z domu, co więcej, nie potrzeba do tego również żadnego sprzętu.
Definicja treningu cardio
Treningiem cardio określa się każdy rodzaj aktywności fizycznej, który pobudza do zwiększonej pracy układ krążeniowo-oddechowy w określonej jednostce czasu. Definicji treningu cardio bardzo często towarzyszy pojęcie tzw. stref wysiłkowych, dzięki którym w precyzyjny sposób można ustalić intensywność oraz zdefiniować cel treningu.
Strefy wysiłkowe
Strefy wysiłkowe klasyfikowane są na podstawie częstości skurczów serca na minutę. Wyróżnia się pięć stref wysiłkowych.
Strefa pierwsza (50–60% HRmax): strefa przemian tlenowych o charakterze podtrzymującym. Uwzględnia wysiłek o niskiej lub bardzo niskiej intensywności. Jest to odpowiednia strefa wysiłkowa dla osób rozpoczynających aktywność fizyczną. Dla osób wytrenowanych trening o takiej intensywności ma funkcję regeneracyjną. Zalecany czas wysiłku w tej strefie to 20–40 minut.
Strefa druga (60–70% HRmax): strefa przemian tlenowych o wpływie kształtującym. Uwzględnia ćwiczenia o niskiej intensywności, poprawia wydolność krążeniowo-oddechową. Energia do pracy w tej strefie pochodzi z tłuszczów, dlatego często nazywana jest również strefą spalania tłuszczu. Sugerowana objętość treningowa w tej strefie to 40–80 minut, 3 razy w tygodniu.
Strefa trzecia (70–80% HRmax): strefa przemian tlenowo-beztlenowych. Obejmuje ćwiczenia o umiarkowanej intensywności, wyraźnie zwiększa adaptację wysiłkową oraz poprawia wydolność krążeniowo-oddechową. Trening w tej strefie stanowi bazę dla osób, których celem jest poprawa formy sportowej. Optymalny czas trwania treningu to 10–40 minut.
Strefa czwarta (80–90% HRmax): strefa przemian o charakterze beztlenowym kwasomlekowym. Jest to zakres wysiłku o dużej intensywności, w którym następuje szybsza kumulacja kwasu mlekowego, a źródłem energii jest glukoza. Zwiększa tolerancję organizmu na wyższe stężenie mleczanu we krwi, w znacznym stopniu poprawia zdolności wysiłkowe organizmu. Optymalny czas trwania wysiłku w tej strefie wynosi 2–10 minut.
Strefa piąta (90–100% HRmax): strefa przemian o charakterze beztlenowym niekwasomlekowym. Jest to najwyższa strefa treningowa o bardzo dużej intensywności, wyraźnie powyżej progu tlenowego, w zakresie zbliżającym się do maksymalnego zużycia tlenu. Celem treningu w tej strefie jest kształtowanie szybkości i siły. Sugerowany czas treningu w tej strefie wynosi do 5 minut.
Zalety treningu cardio
Regularnie wykonywany trening cardio przynosi wiele korzyści dla organizmu:
– zwiększa pojemność płuc oraz wzmacnia serce,
– usprawnia działanie układu krążeniowego,
– w połączeniu z dobrymi nawykami żywieniowymi przyczynia się do utraty tkanki tłuszczowej,
– w znacznym stopniu poprawia wytrzymałość oraz zdolności wysiłkowe,
– pozytywnie wpływa na jakość snu,
– poprawia funkcjonowanie mózgu,
– zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób serca.
Warto pamiętać, że zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia dla osób dorosłych uwzględniają co najmniej 150 minut aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności lub co najmniej 75 minut intensywnej aktywności w ciągu tygodnia.
Przykładowy trening cardio w domu
Poniższe ćwiczenia można wykonać w formie treningu obwodowego. Trening obwodowy polega na wykonaniu wszystkich ćwiczeń z zestawu jedno po drugim. Po wykonaniu ostatniego ćwiczenia z obwodu następuje przerwa wypoczynkowa.
W zależności od stopnia zaawansowania można zwiększać lub zmniejszać liczbę wykonanych obwodów, a także modyfikować czas trwania wysiłku oraz długość przerw pomiędzy obwodami. Najlepszym wyznacznikiem stopnia intensywności treningu jest kontrola zakresu tętna.
Przykładowy trening cardio w domu
Bieg bokserski
Video: https://static.fabrykasily.pl/atlas/bieg_bokserski.mp4
Głębokie przeskoki z nogi na nogę
Video: https://static.fabrykasily.pl/atlas/glebokie_przeskoki_z_nogi_na_noge.mp4
Burpees
Video: https://static.fabrykasily.pl/atlas/burpees.mp4
Przysiad z wyskokiem w górę
Video: https://static.fabrykasily.pl/atlas/przysiad_z_wyskokiem_w_gore.mp4
Mountain climbing
Video: https://static.fabrykasily.pl/atlas-kobiet/video-mountain-climbing.mp4
Cardio w domu – wersja dla początkujących
Liczba obwodów: 2 lub 3
Czas trwania jednego ćwiczenia: 45 sekund
Czas przerwy pomiędzy obwodami: 1 minuta
Cardio w domu – wersja dla zaawansowanych
Liczba obwodów: 4 lub 5
Czas trwania jednego ćwiczenia: 1 minuta
Czas przerwy pomiędzy obwodami: 30 sekund
Jak widać na powyższym przykładzie, trening cardio w domu może być równie skuteczny jak ten wykonywany przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Należy bowiem pamiętać, że ciało reaguje na bodziec treningowy, a efektywność treningu nie zależy od użytego sprzętu czy warunków pogodowych. Tak więc w przypadku braku dostępu do siłowni lub złej pogody, która uniemożliwi trening na zewnątrz, trening cardio w domu może być znakomitą alternatywą. Ze względu na szereg korzyści, jakie przynosi regularne wykonywanie cardio, warto na stałe włączyć go do rutyny treningowej.
Materiał sponsorowany przez fabrykasily.wp.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze