Dieta Atkinsa - wyeliminuj węglowodany, a zobaczysz efekty. Oto przepisy i jadłospis
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuDieta Atkinsa opiera się na prostym założeniu - tyjemy, jeśli jemy cukry. Zatem sposobem na chudnięcie jest wyeliminowanie z diety węglowodanów na rzecz białka i tłuszczów. I choć może się wydawać, że jadłospis oparty na mięsie i innych tłustych produktach nie sprzyja utracie wagi, to stosowanie się do zaleceń oraz przepisów może przynieść upragnione efekty.
Dieta Atkinsa — zasady
Amerykański kardiolog Robert Atkins opracował zasady swojej diety w latach 70. XX wieku. Według niego główną przyczyną tycia jest spożywanie cukrów — zarówno prostych, jak i tych złożonych. Dlatego, według niego, jedyną metodą na pozbycie się zbędnych kilogramów jest wyeliminowanie ze swojej diety wszelkich węglowodanów. Zamiast nich natomiast powinniśmy jeść białka oraz tłuszcze.
Dieta Atkinsa — efekty
Jeśli rygorystycznie będziemy przestrzegać zasad diety Atkinsa, możemy stracić od 3 do 5 kilogramów w ciągu miesiąca. Niestety to jeden z niewielu pozytywnych efektów tej diety. Wielu dietetyków bowiem podkreśla, że dieta Atkinsa posiada sporo wad.
Przede wszystkim dieta Atkinsa jest uboga w witaminy i minerały, które trzeba dostarczać organizmowi poprzez odpowiednią suplementację. U niektórych osób mogą się pojawić także zaparcia, bóle głowy i zmęczenie.
Warto też pamiętać, że dietę Atkinsa mogą stosować jedynie osoby zdrowe. Osoby cierpiące na cukrzycę, nadciśnienie, miażdżycę lub mające wysoki poziom cholesterolu muszą ze stosowania tej diety zrezygnować.
Dieta Atkinsa — etapy
Dieta Atkinsa składa się też z trzech etapów, z których każdy różni się od siebie pod względem rygorystyczności zasad.
Pierwszy etap trwa dwa tygodni i przewiduje, że będziemy przyjmować nie więcej niż 20 g węglowodanów w ciągu dnia. Dozwolone produkty w tym okresie to mięso, ryby, jajka, owoce morza, sery pleśniowe oraz tłuszcze roślinne, a także warzywa, które nie zawierają skrobi, np. sałata, szpinak, pietruszka, kapusta, por, rzodkiewka, ogórek, cukinia, pomidory czy cebula. W trakcie tego etapu musimy jednak wystrzegać się słodyczy, produktów zbożowych (w tym pieczywa), owoców oraz mleka i jogurtów.
Drugi etap również trwa dwa tygodnie, ale dziennie możemy jeść już nawet 50 g węglowodanów. Oprócz tego do naszego jadłospisu możemy dołączyć także więcej warzyw oraz owoce, które posiadają niski indeks glikemiczny, np. maliny, jagody czy truskawki.
Trzeci etap jest najmniej rygorystyczny. Nadal podstawą naszego żywienia powinny białka i tłuszcze, ale jednocześnie możemy zwiększyć ilość spożywanego cukru. Według samego Atkinsa, etap ten powinien trwać całe życie, ale wielu dietetyków twierdzi, że ze względu na niedostateczną ilość witamin i minerałów, jakie dostarcza dieta Atkinsa, etap trzeci powinien trwać maksymalnie rok.
Dieta Atkinsa — jadłospis
Etap I
Śniadanie: serek śmietankowy, 2 jajka na twardo, wędzona makrela.
Drugie śniadanie: rosół (bez makaronu).
Obiad: befsztyk, sałata z sosem winegret, kalafior.
Przekąska: indyk z majonezem na liściu sałaty.
Kolacja: krewetki z sosem winegret
Etap II
Śniadanie: omlet z szynką, papryką, cebulą i pół szklanki soku pomidorowego.
Drugie śniadanie: sałatka grecka (sałata, ser feta, pół pomidora, oliwki, sos winegret), mała puszka tuńczyka
Obiad: sałatka warzywna z szynką i jajkiem pokropiona octem winnym i oliwą, herbata ziołowa.
Przekąska: koktajl truskawkowy bez cukru.
Kolacja: sałatka z owoców morza, gotowany łosoś i 2/3 szklanki ugotowanych warzyw.
Dieta Atkinsa — przepisy
Omlet z szynką papryką i cebulą. Szynkę oraz paprykę kroimy, a następnie smażymy na maśle. Po chwili dodajemy również poszatkowaną cebulę. Gdy cebula się zetnie, na patelnię wylewamy również ubite jajka z mlekiem (do jajek można dodać też tarty ser żółty). Gdy jaja się zetną, omlet jest gotowy.
Warzywa pieczone. Dowolne warzywa (np. marchew, selera, cukinię, białą kapustę) kroimy w duże kawałki. Kropimy oliwą z oliwek oraz innymi przyprawami i wkładamy do rękawa do pieczenia. Całość powinna się piec przez 40 minut w temperaturze 200 st. Celsjusza. Gdy warzywa będą gotowe, można posypać je koperkiem lub natką pietruszki.
Jakub Ruźniak
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze