Kiedy najlepiej pić kawę? O której pić kawę?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temu • 1 komentarzWstajesz, zawiązujesz szlafrok i idziesz do kuchni, by zrobić kawę. Tylko ona jest w stanie cię pobudzić i przygotować na nadchodzący dzień w pracy. Też tak masz? Często słyszymy, że pita w nadmiarze powoduje jednak dekoncentrację i wcale nie pomaga z sennością. To jednak nie wszystko. Okazuje się, że godzina, w której sięgamy po pierwszą małą czarną jest kluczowa dla organizmu. Kiedy powinno się pić kawę, by zadziałała najlepiej? Przeczytaj poniższy tekst, a dowiesz się, kiedy najlepiej pić kawę.
Nie pij zaraz po przebudzeniu
Pijesz kawę zaraz po przebudzeniu? To błąd, który my również kiedyś popełnialiśmy. Co najmniej przez godzinę po wstaniu z łóżka w naszym krwiobiegu krąży zwiększony poziom kortyzolu. To hormon stresu, który motywuje nas do działania.
Nie warto więc sięgać po małą czarną zaraz po tym, gdy otworzymy oczy. Kofeina nas nie tylko nie pobudzi, ale i przyczyni się do zwiększonej tolerancji na tę substancję.
— To, jak kawa na nas działa, wynika z naszych indywidualnych cech, a mianowicie z tego, jak nasz organizm metabolizuje kofeinę. Po przebudzeniu potrzebujemy dużej dawki energii, w tym szczególnie węglowodanów. Wypicie kawy zaraz po wstaniu z łóżka nie ma znaczenia. I tak jej działanie odczujemy dopiero po ok. 30 minutach po jej spożyciu — komentuje Sylwia Górzna, doradca i edukator żywieniowy, autor projektu Edukacja Żywieniowa.PL.
Zobacz też: Czy kawa "parzona" na zimno jest zdrowsza od tej tradycyjnej?
Jak dodaje ekspertka, metabolizm kofeiny można sprawdzić prostym testem genetycznym, dokonując pobrania próbki śliny z wewnętrznej części policzka.
— Wtedy pijemy świadomie kawę i nie narażamy się, np. na choroby układu krążenia związane z nadciśnieniem czy z dolegliwościami ze strony nerek — mówi Sylwia Górzna.
Poczekaj z kolejną kawą
Pracujesz nad poważnym projektem i nie możesz się skupić? Nie pij jednej kawy za drugą. Kofeina zaczyna działać dopiero po 30 minutach od wypicia.
Jeśli więc skończyłeś jedną filiżankę i nie czujesz, by pomogła ci w pracy — poczekaj. — Kofeina działa 2–3 godziny, w zależności od tego, ile jej wypijemy. Wiele jednak zależy od naszych indywidualnych cech. Lepiej pijać ją w mniejszych porcjach niż np. kubek dużej. Wtedy uwalnianie kofeiny będzie postępowało wolniej. A to z kolei będzie zdrowsze dla naszego organizmu — dodaje Sylwia Górzna.
Zobacz też: Ile kawy powinniśmy pić, żeby schudnąć?
Chcesz, żeby kawa lepiej smakowała? Dodaj do niej sól. Niedawno w czasopiśmie "Nature" opublikowano ciekawe badania. Według ekspertów szczypta soli w filiżance przyczyni się do wzmocnienia smaku tego czarnego napoju. Kryształki pozwolą też na złagodzenie goryczy.
Nie pij kawy w tych wyznaczonych godzinach
Kiedy jeszcze występuje szczyt wydzielania się kortyzolu? Między godziną 12.00 a 13.00 oraz między 17.30 a 18.30. Nie są to jednak stałe ramy czasowe. Jeżeli pracujesz na zmiany, nadmierne wydzielanie się hormonu stresu będzie występowało w innych godzinach.
Zobacz też: Rosół zamiast kawy w środku dnia. Sprawdź, co się zmieni
Wiele osób do kawy wybiera coś słodkiego. Polecamy kostkę gorzkiej czekolady lub owsiane ciastko. W ten sposób nie tylko poprawiamy sobie nastrój. Kofeina zawarta w naparze i glukoza z deseru wzmacniają funkcje poznawcze. Te dwie substancje wzajemnie się dopełniają.
Nie lubisz słodyczy? Łyżeczka trzcinowego cukru do kawy działa bardzo podobnie. Nie warto przesadzać jednak z ilością.
Ile filiżanek dziennie?
Często spotykamy się z opiniami, że picie dużych ilości kawy może przyczynić się do jej przedawkowania. Nic bardziej mylnego. Zdaniem ekspertów z Unii Europejskiej dzienne spożycie kofeiny powinno wynosić maksymalnie 300–400 mg. Tyle znajduje się w 3–5 filiżankach. Statystycznie po kawę sięgamy jednak znacznie rzadziej.
Okazuje się też, że na zmęczenie pomoże sam aromat kawy. Tak wynika z badań naukowców z National Institute of Advanced Industrial Science.
Zobacz też: Najlepsze zamienniki kawy
Nie jesteś amatorem kawy? To niejedyne źródło kofeiny. Zamiast po małą czarną, sięgaj po herbatę.
— Nie należy przekraczać zalecanej dziennej dawki 300 mg, ponieważ może się to przełożyć na tzw. "zdenerwowanie kofeinowe". Objawia się ono rozdrażnieniem, przewlekłym zmęczeniem, nerwowością czy odczuwaniem większego niepokoju. Kawa wypłukuje magnez z naszego organizmu i zakwasza go — dodaje Sylwia Górzna.
Jak dodaje ekspertka, na każdą filiżankę kawy warto wypić jedną szklankę zielonego koktajlu.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze