Objawy zaburzeń hormonalnych - 8 objawów zaburzeń, które mają wpływ na twój wygląd i samopoczucie
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temu • 2 komentarzeZmiany hormonalne podczas dojrzewania to normalny proces. Odpowiedni rozwój organizmu jest przecież w dużym stopniu uzależniony od prawidłowego funkcjonowania hormonów. Wpływają one na nasze samopoczucie, wygląd, jak również zdrowie. Zdarza się jednak, że w organizmie dochodzi do zaburzeń hormonalnych. Najczęściej nie zwracamy na nie uwagi, ale mogą być bardzo groźne. Oto objawy zaburzeń hormonalnych - wyróżniliśmy osiem z nich. To m.in. nadmierne pocenie się i wypadanie włosów.
Nadmierna potliwość oraz owłosienie
Chociaż zdecydowanie częściej walczymy z wypadaniem włosów, to jednak zdarza się, że niektórzy muszą radzić sobie z ich nadmiarem. Jeżeli zaobserwujesz wyrastanie włosów w miejscach, w których wcześniej ich nigdy nie było, to sygnał, że poziom testosteronu w twoim organizmie jest bardzo wysoki. Jest to dosyć wstydliwa dolegliwość, zwłaszcza dla kobiet.
Kolejny objaw to występowanie nadmiernej potliwości. Jakie są hormony odpowiedzialne za pocenie się? To np. hormony tarczycy. Jeśli ich produkcja jest zwiększona, objawia się to m.in. nocnymi potami.
Ale nie zawsze występuje zależność "hormony a pocenie się". Przyczyn potliwości może być bowiem znacznie więcej, dlatego warto udać się do specjalisty i upewnić się o czym świadczy nasza przypadłość.
Trądzik oraz większa waga ciała
Przyczyn występowania trądziku może być wiele. Nieodpowiednia dieta, zła pielęgnacja skóry czy też cykl menstruacyjny. Są to jednak przyczyny, które powodują tymczasowe dolegliwości. Jeżeli trądzik nie znika, wówczas można być prawie pewnym, że odpowiada za to brak równowagi hormonalnej.
Okazuje się, że hormony mogą wpływać również na problemy z wagą. Jeżeli stosujesz diety, jesteś aktywny fizycznie, a waga stoi w miejscu, być może przyczyną takiego zjawiska są właśnie nieprawidłowości hormonalne. Jeśli zauważyłeś ten objaw u siebie — jak najszybciej udaj się do endokrynologa.
Ciągłe zmęczenie i depresja
Ciągłe uczucie zmęczenia również może sugerować problemy hormonalne.
Jeżeli nawet po 8 godzinach snu jesteśmy wciąż bardzo zmęczeni, warto zrobić badania krwi, aby upewnić się co jest tego przyczyną. Być może chodzi o zbyt wysoki poziom progesteronu. Nie powinno się lekceważyć takich objawów. Zaburzenia układu hormonalnego mogą prowadzić również do depresji.
Zmiany w piersiach oraz nadmierne wypadanie włosów
Niski poziom estrogenu może zmniejszyć gęstość tkanek. Z kolei jego zbyt wysoki poziom prowadzi do powstawania guzków oraz cyst w piersiach. Warto się upewnić w takich sytuacjach co do stanu zdrowia, ponieważ zmiany w piersiach powodowane są także przez inne, dużo groźniejsze czynniki.
Jeżeli zaobserwujesz wypadanie włosów, pomimo stosowania odpowiednich preparatów oraz przestrzegania zdrowej diety, zgłoś się do specjalisty. Może być to symptom poważnych zaburzeń hormonalnych.
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze