Nowe rośliny wspomagające odchudzanie

Nowe rośliny, które wspomagają proces odchudzania, to gurmar, irvingia i nopal. Ich wpływ na stan masy ciała został potwierdzony przez wyniki badań naukowców. Jakie składniki tych roślin decydują o ich działaniu odchudzającym?

Podziel się:

Rośliny na odchudzanie — zdrowe odchudzanie

Jak zdefiniować „zdrowe odchudzanie"? To proces, który umożliwia zredukowanie masy ciała, a jednocześnie nie wpływa niekorzystnie na stan zdrowia. Co więcej, po jego zakończeniu nie borykamy się z niechcianym efektem jo-jo. Jak osiągnąć taki efekt?

Zamiast wprowadzać w życie popularne diety (kapuścianą, Kwaśniewskiego czy kopenhaską, które zaburzają procesy biochemiczne w organizmie), lepiej zmodyfikować nawyki żywieniowe: zmienić sposób przygotowywania posiłków, wyeliminować produkty wysoko przetworzone, jeść regularnie, nie zapominając o śniadaniu. Ostatni posiłek należy spożyć na 3 godziny przed snem — powinien nasycić, ale być lekkostrawny.

Ważnym elementem procesu odchudzania jest aktywność fizyczna, która pomoże zredukować poziom tkanki tłuszczowej. Najlepiej wybrać sport, który sprawia przyjemność, aby ćwiczenia nie były przykrym obowiązkiem, a motywacja nas nie opuszczała. Uzupełnieniem zdrowej diety i regularnych treningów mogą być produkty spożywcze o działaniu wspomagającym odchudzanie: nopal, irvingia i gurmar.

Rośliny na odchudzanie — gurmar

Gurmar to roślina wieloletnia (pnącze), która niszczy cukier (hamuje wchłanianie glukozy z jelita, zwiększa wydzielanie insuliny przez trzustkę, dlatego jest rekomendowana diabetykom). Jej liście zawierają gurmarynę, która ma zdolność blokowania receptorów smaku (głównie gorzkiego i słodkiego). Efekt?

Słodkości wydają się mniej apetyczne i smaczne, zatem sięgamy po nie rzadziej lub w ogóle z nich rezygnujemy. Prowadzi to do zredukowania masy ciała. Stosowanie gurmaru w dawce 2 do 4 gramów dziennie uwalnia jego działanie przeczyszczające. To rezultat obecności związków antrachinonowych, które wspomagają proces zrzucania zbędnych kilogramów.

Rośliny na odchudzanie — irvingia

Irvingia to nazwa afrykańskiego mango — owocu bardzo popularnego wśród mieszkańców Stanów Zjednoczonych jako suplement (w postaci tabletek) o właściwościach odchudzających. Spopularyzował go Doktor Oz w programie Oprah Winfrey. Rolę w zredukowaniu masy ciała odgrywa zarówno wyciąg z pestek, jak i cały owoc (irvingia powoduje zmniejszenie obwodu talii i ma pozytywny wpływ na stan zdrowia: obniża poziom cholesterolu i glukozy we krwi).

Skuteczność ekstraktu z pestek afrykańskiego mango potwierdziły badania naukowców z Kamerunu (przeprowadzone w 2005 roku), których wyniki opublikowano w tytule „Lipids in Health and Disease”. Pierwszej grupie ochotników podawano przez miesiąc wyciąg, drugiej — placebo. Okazało się, że osoby, które przyjmowały suplementy z irvingią, uzyskały spadek masy ciała o około 5%, pozostali — o około 1%.

Badanie powtórzono 4 lata później na większej grupie ochotników borykających z otyłością i nadwagą. Wynik był pozytywny — badani zmniejszyli masę ciała, poprawiły się ich parametry zespołu metabolicznego. Efektywność irvingii to — zdaniem naukowców — zasługa obecności błonnika. Co ważne, niektórzy specjaliści dowodzą, że jej stosowanie wiąże się ze skutkami ubocznymi: migreną, problemami ze snem, wzdęciami.

Produkty na odchudzanie — nopal

Nopal to pustynny kaktus z gatunku opuncji, który wykazuje właściwości odchudzające. Jak wygląda? Ma grube mięsiste łodygi, piękne kwiaty i słodkie owoce. Jest bogaty w błonnik pokarmowy (oczyszcza układ pokarmowy i daje wrażenie sytości). Ponadto wspomaga proces trawienia pokarmów i ułatwia wypróżnianie. Normalizuje pracę narządów wewnętrznych — żołądka, wątroby, trzustki oraz jelit.

Zawiera również aminokwasy, witaminy (m.in. A, B i C), a także składniki mineralne (m.in. magnez, wapń i żelazo). Jak nopal wpływa na utratę wagi? Ma zdolność absorpcji tłuszczów (wraz z białkami), które znajdują się w przewodzie pokarmowym, co skutkuje zmniejszeniem stopnia ich wchłaniania. Korzystnie wpływa na metabolizm tłuszczów — zwiększa frakcję dobrego, a zmniejsza złego cholesterolu.

W postaci sproszkowanej łodygi opuncji stanowią suplement diety, który umożliwia utrzymanie poziomu cukru we krwi na stałym poziomie, dzięki czemu apetyt na słodkości jest mniejszy. Nopal może stanowić uzupełnienie diety wegetariańskiej jako substytut aminokwasów.

Także w kategorii Diety i odchudzanie:

Najlepsze suplementy odchudzające Waga Fitbit Aria dla aktywnych Zdrowe i dietetyczne desery czekoladowe Napoje przyspieszające odchudzanie Dieta online - co to jest i na czym polega? Zobacz zalety i ceny usług Co tak naprawdę dzieje się z tkanką tłuszczową kiedy chudniesz? Wyjaśniamy Dieta 1200 kalorii - efekty, jadłospis, przepisy. Zalecana jest tylko dla kobiet Dieta ketogeniczna - jakie pozwala osiągnąć efekty? Tygodniowy jadłospis i proste przepisy Miętowe orzeźwienie Otylii Jędrzejczak Zalety diety objętościowej Schudła 55 kilogramów. Metamorfoza Melody Wells Jaja - kalorie i wartości odżywcze

Popularne w tym tygodniu:

Dieta Chodakowskiej - zasady, przykładowy jadłospis, opinie. To propozycja dla osób aktywnych Dieta wrzodowa - co to jest i na czym polega? Zasady, przykładowy jadłospis i przepisy Dieta Dukana - co to jest i na czym polega? Poznaj zasady, poszczególne fazy diety i efekty Dieta Kwaśniewskiego - zasady, efekty i przykładowy jadłospis. To dieta zwana optymalną Dieta Lewandowskiej - zasady diety, efekty, opinie i jadłospis. Dowiedz się, czym jest Trójkąt Mocy