Czym jest niedomykalność zastawki mitralnej? Objawy niedomykalności zastawki mitralnej
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temuNiedomykalność zastawki mitralnej jest wadą, która objawia się uczuciem zmęczenia, dusznościami i kołataniem serca. Przyczyną tego schorzenia są m.in. choroby serca, stosowanie niektórych leków i zmiany w obszarze aparatu zastawkowego.
Rodzaje niedomykalności zastawki mitralnej
Niedomykalność zastawki mitralnej to schorzenie, którego skutkiem jest cofanie krwi do lewego przedsionka serca w momencie skurczu lewej komory. Wskazuje się trzy typy niedomykalności zastawki mitralnej.
Typ I, który jest związany z normalną ruchomością płatków, wywoływany jest przez poszerzenie pierścienia mitralnego albo perforację płatka. Typ II wiąże się ze wzmożoną ruchomością płatków, odwrotnie jest w przypadku typu III niedomykalności mitralnej, kiedy ruchomość płatków jest ograniczona. Typ II jest spowodowany m.in. wydłużeniem lub pęknięciem struny ścięgnistej, zaś typ III wywołuje fuzja spoideł, skrócenie strun lub dysfunkcja mięśnia lewej komory serca. Niedomykalność może być wrodzona.
Przyczyny niedomykalności zastawki mitralnej
Wśród przyczyn niedomykalności zastawki mitralnej wskazuje się takie schorzenia jak:
- choroby serca,
- schorzenia zwyrodnieniowe,
- schorzenia spichrzeniowe,
- schorzenia naciekowe,
- choroby o charakterze zapalnym,
- stosowanie niektórych leków,
- zmiany w obrębie aparatu zastawkowego.
Objawy niedomykalności zastawki mitralnej
Niedomykalność zastawki mitralnej występuje w dwóch postaciach: ostrej niedomykalności zastawki mitralnej i przewlekłej niedomykalności zastawki mitralnej.
Objawy ostrej niedomykalności mitralnej pojawiają się nagle i mają większe natężenie. Wzrasta ciśnienie w przedsionku, a jego przerost wywołuje zaburzenia rytmu serca i w krążeniu płucnym, przez co dochodzi do obrzęku płuc. W przypadku przewlekłej niedomykalności zastawki mitralnej serce dysponuje czasem na to, by przystosować się do zmienionych warunków.
Inne symptomy niedomykalności zastawki mitralnej to:
- wrażenie zmęczenia organizmu,
- duszność,
- problemy z przełykaniem,
- kołatanie serca.
Niedomykalność zastawki mitralnej — tryb życia, leczenie
Niedomykalność zastawki mitralnej jest wykrywana w czasie osłuchiwania pacjenta. Lekarz odnotowuje szmery skurczowe. Aby postawić diagnozę, niezbędne jest wykonanie ECHO serca. Badaniem pomocniczym jest RTG klatki piersiowej - wskazówką do stwierdzenia niedomykalności mitralnej jest zmiana sylwetki serca (przerost lewego przedsionka i komory).
Niewielka niedomykalność zastawki mitralnej nie wymaga zastosowania specjalistycznego leczenia. Zazwyczaj chory musi przestrzegać kilku zaleceń lekarza odnośnie trybu życia i sposobów zapobiegania nawrotom choroby reumatycznej. W przypadku niedomykalności zastawki dwudzielnej z powikłaniami konieczne jest wprowadzenie terapii zachowawczej. Jeżeli ta forma leczenia nie przynosi oczekiwanych rezultatów, niezbędne jest zastosowanie terapii operacyjnej. Wykonuje się zatem walwuloplastykę lub wszczepienie protezy zastawkowej. Ponadto leczenie niedomykalności zastawki mitralnej obejmuje zażywanie leków rozrzedzających naczynia krwionośne.
Jak żyć z niedomykalnością zastawki mitralnej? Podstawą jest prowadzenie zdrowego trybu życia — przestrzeganie zdrowej i zbilansowanej diety, dbanie o odpowiednią ilość snu, unikanie stresu. Chory, który zmaga się z niewielką niedomykalnością zastawki mitralnej, może także uprawiać aktywność fizyczną, oczywiście w umiarkowanym zakresie i po skonsultowaniu tej kwestii z lekarzem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze