Ile kalorii ma chleb? Czy można jeść chleb na diecie?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuPieczywo, a w szczególności chleb to podstawowy produkt w diecie większości osób. Spożywamy go niemal każdego dnia: na śniadanie czy na kolację. Trudno więc wyobrazić sobie codzienny jadłospis bez chleba. Co więcej, pieczywo jest źródłem węglowodanów, niezbędnych w zbilansowanej diecie. Czy jednak chleb rzeczywiście jest zdrowy i można spożywać go na diecie odchudzającej?
Jakie właściwości odżywcze posiada chleb?
Wartości odżywcze chleba zależne będą od tego, jaka mąka została wykorzystana do jego wypieku. W piekarniach i sklepach mamy bowiem do wyboru wiele rodzajów chleba: zwykły pszenny, pełnoziarnisty, żytni, czy razowy. Przed zakupem pieczywa warto więc zwrócić uwagę na jego rodzaj i skład, ponieważ każdy chleb posiada inne wartości odżywcze.
Chleb przede wszystkim składa się z dużej liczby węglowodanów, dlatego też stanowi on element dobrze skomponowanej diety, która w 55–60 proc. powinna składać się właśnie z węgli. Najwięcej składników odżywczych w pieczywie znajduje się zaś w cieniutkiej warstwie chleba, tuż pod jego skórką. W związku z tym, im pieczywo jaśniejsze i wypieczone z bardziej oczyszczonej mąki, tym mniej będzie ono zawierać cennych witamin, minerałów, białka oraz błonnika. Jakie wartości odżywcze mają poszczególne rodzaje chleba?
Ile chleb tostowy ma kcal?
Zwykły chleb tostowy z mąki pszennej w 100 g ma ok. 306 kcal. W 100 g produktu znajdziemy 8,9 g białka, 4,7 g tłuszczu, 56,7 g węglowodanów oraz 2,1 g błonnika. Wśród listy składników chleba tostowego bardzo często trafimy jednak na m.in. substancje konserwujące i emulgujące, regulatory kwasowości oraz aromaty. Z racji tego, że zawiera on stosunkowo niską zawartość błonnika, nie dostarcza do organizmu cennych substancji i jednocześnie jego spożycie nie nasyci nas na długo. W porównaniu do innych rodzajów chleba biały chleb tostowy wyróżnia się także wysoką kalorycznością.
Ile chleb pszenny ma kcal?
Chleb pszenny wypiekany jest z mąki oczyszczonej, dlatego podobnie, jak biały chleb tostowy, zawiera śladowe ilości błonnika. Po jego spożyciu szybko stajemy się głodni, co może powodować, że będziemy zmuszeni zjeść go więcej niż chleba wypieczonego z innego rodzaju mąki.
W 100 g chleba pszennego znajduje się ok. 267 kcal, 10 g białka, 48 g węglowodanów, 2,34 g tłuszczu i 4 g błonnika. 1 kromka chleba pszennego ważąca ok. 30 g, ma więc 75 kcal.
Ile chleb razowy ma kcal?
Chleb razowy to odmiana pieczywa wypiekanego na bazie mąki żytniej, pszennej lub mieszanki wykonanej z mąki pszennej oraz żytniej. Mąka żytnia z kolei powstaje z grubo zmielonych ziaren i charakteryzuje się ciemniejszą barwą. W 100 g chleba razowego znajduje się ok. 213 kcal, 5,9 g białka, 1,7 g tłuszczu, 51,2 g węglowodanów oraz aż 8,4 g błonnika. Z racji dużej zawartości błonnika spożycie chleba razowego nasyci nas na dłużej. Ponadto błonnik wspomaga funkcjonowanie jelit. Chleb razowy jest więc jednym z najzdrowszych gatunków chleba zawierającym najwięcej witamin i błonnika.
Ile chleb żytni ma kcal?
Chleb żytni powstaje z mąki oczyszczonej lub razowej. W szczególności za zdrowy uważany jest chleb żytni na zakwasie. Ma on niski indeks glikemiczny IG=48, dzięki czemu może być z powodzeniem spożywany przez diabetyków. Proces fermentacji powoduje również, że składniki z mąki razowej są znacznie lepiej przyswajane w organizmie. Spożywanie żytniego pieczywa na zakwasie ma także korzystne skutki dla prawidłowego trawienia i funkcjonowania jelit.
W 100 g chleba żytniego znajduje się 227 kcal, 6,3 g biała, 42,9 g węglowodanów, 1,5 g tłuszczu oraz 8,4 g błonnika. Żytnie pieczywo jest również bogate z witaminy z grupy B, magnez, fosfor, potas, cynk, mangan oraz magnez.
Ile chleb pełnoziarnisty ma kcal?
Chleb pełnoziarnisty z kolei wypiekany jest z mąki nieoczyszczonej. Powstaje on ze zmielonych ziaren, które nie są pozbawionej zewnętrznej okrywy. Okrywa ta zaś jest źródłem wartościowych składników odżywczych. Pieczywo pełnoziarniste najczęściej jest ciężkie oraz wilgotne. Zawiera dużą ilość błonnika oraz białka, co sprawia, że zapewnia uczucie sytości na długo. Chleb może zawierać nasiona, np. słonecznik, len czy sezam, będących źródłami zdrowego tłuszczu.
W 100 g pieczywa pełnoziarnistego znajduje się ok. 252 kcal, 12,45 g białka, 42,7 węglowodanów, 3,5 g tłuszczu oraz 6 g błonnika.
Czy można jeść pieczywo na diecie?
Wśród niektórych grup osób istnieje przekonanie, że osoby, które przechodzą na dietę odchudzającą, powinny wyeliminować ze swojego codziennego jadłospisu pieczywo. Dlaczego? Błędne przekonania mówią o tym, że chleb jest tuczący i nie dostarcza wartościowych składników do naszego organizmu. W rzeczywistości jednak osoby będące na diecie, bez obaw mogą spożywać chleb.
Pieczywo jest źródłem węglowodanów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Poza tym nie przytyjemy od spożywania konkretnego produktu, w tym przypadku chleba. Tyjemy od nadwyżki kalorycznej, dlatego też jeżeli nie przekroczymy swojego dziennego zapotrzebowania kalorycznego, niemożliwe jest, abyśmy przytyli. W diecie odchudzającej jest więc miejsce na pieczywo, ale warto, aby było ono dobrej jakości i spożywane w odpowiedniej ilości.
Kto nie powinien jeść chleba?
Pieczywa, a tym samym chleba nie powinny jeść osoby cierpiące na cukrzycę. Mowa tu jednak o białym pieczywie, które posiada wysoki indeks glikemiczny (IG=70) i jednocześnie zawiera 60–70 proc. skrobi, co negatywnie oddziałuje na stężenie cukru we krwi. Diabetycy mogą jednak spokojnie spożywać pieczywo z mąki żytniej, razowej, graham czy owsianej. Dobrym wyborem będzie też chleb na zakwasie, który ma znacznie niższy indeks glikemiczny.
Ze względu na wysoką zawartość węglowodanów w pieczywie, chleb nie powinien znaleźć się w jadłospisie osób stosujących dietę ketogeniczną. Chleb oczywiście zawiera również gluten, w związku z czym nie powinny spożywać go osoby uczulone na gluten lub cierpiące na celiakię.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze