Woda alkaliczna - czy ma właściwości lecznicze?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temu • 1 komentarzPolecana na zakwaszenie organizmu, refluks czy profilaktycznie na choroby nowotworowe i osteoporozę. Woda alkaliczna to nadal kontrowersyjny temat, ponieważ nie brakuje firm, które zarabiają właśnie na produktach służących do jonizacji wody, czyli zamianie zwykłej wody w wodę zasadową. Czy rzeczywiście można jej przypisać niezwykłe właściwości? Komu jest polecana, a kto nie powinien jej pić?
Czym jest woda alkaliczna?
Woda to podstawowy składnik organizmu człowieka, dlatego jej codzienne dostarczanie jest niezbędne do tego, by prawidłowo funkcjonować. Nie bez powodu stale przypomina się o dobrym nawadnianiu i wypiciu około 2 litrów wody dziennie. Znaczenie ma także to, jaką wodę wybieramy. Ostatnio popularna stała się woda alkaliczna, czyli inaczej woda zasadowa. Można ją spotkać także jako wodę jonizowaną czy redox.
Jak powstaje woda alkaliczna?
Proces powstawania wody alkalicznej jest bardzo prosty i można go wykonać nawet w domowych warunkach. Aby woda stała się zasadowa, musi dojść do zjawiska elektrolizy, które polega na przepuszczeniu prądu stałego między anodą i katodą, czyli dwoma elektrodami oddzielonymi półprzepuszczalną membraną. W czasie tego procesu dochodzi do rozbicia pierwiastków obecnych w wodzie i podziału na jony wodorowe H+ skupione wokół katody oraz jony hydrooksylowe OH- skupione wokół anody. To właśnie jony dodatnie tworzą wodę alkaliczną.
Wodę alkaliczną można przygotować w domu przy pomocy specjalnego dzbanka do wody alkalicznej, czyli jonizatora wody. Innym rozwiązaniem jest zmiana pH wody za pomocą dodania składników, które działają zasadowo. Może to być np. wapń lub potas. Co wyróżnia wodę alkaliczną?
Właściwości wody zasadowej
Woda alkaliczna tym różni się od zwykłej wody, że posiada wyższe pH (stopień kwasowości lub zasadowości danego roztworu). Czysta woda ma odczyn neutralny (pH 7), z kolei woda alkaliczna ma pH powyżej 7,5, najczęściej do 9. Woda zasadowa ma poziom pH wyższy od większości dostępnych na rynku wód mineralnych. Dlaczego wyższe pH jest uważane za tak cenne i pożądane?
Popularny stał się mit o zakwaszeniu organizmu, zgodnie z którym współczesna dieta przyczynia się do obniżenia pH w organizmie, czego efektem ma być właśnie zakwaszenie. Jest to jednak nieprawda, ponieważ niezależnie od tego, co zjemy, treść znajdująca się w żołądku i tak musi zostać zakwaszona, a w kolejnych etapach trawienia zalkalizowana. Dzięki temu, że nasz organizm jest w stanie samodzielnie i stale regulować pH pokarmu, który spożywamy, nie ma potrzeby starać się wpłynąć na to, by woda czy przyjmowane jedzenie miało podwyższone pH.
Zwolennicy medycyny niekonwencjonalnej przekonują jednak, że woda alkaliczna jest dobrym rozwiązaniem właśnie na mityczne zakwaszenie organizmu, a dodatkowo wspomaga przy radzeniu sobie z dolegliwościami, które się z tym wiążą. Woda alkaliczna ma spowalniać także postęp wielu chorób przewlekłych, w tym osteoporozy, zaniku mięśni czy nadciśnieniu. Czy rzeczywiście może pomóc przy takich dolegliwościach?
Przy jakich chorobach i dla kogo polecana jest woda alkaliczna?
Zgodnie z tym, co twierdzą producenci, a także zwolennicy picia wody alkalicznej, może ona pomóc przy chorobie refluksowej. Istnieje kilka badań, które potwierdzają tę tezę. W warunkach laboratoryjnych udowodniono, że woda o pH na poziomie 8,8 może powodować utratę właściwości przez pepsynę, czyli enzym wytwarzany w żołądku, który może uszkadzać błony śluzowe czy drogi oddechowe podczas cofania z żołądka. Trzeba jednak wziąć poprawkę na to, że badanie zostało przeprowadzone w badaniach laboratoryjnych, które bardzo ciężko odzwierciedlić w codziennym życiu, a dodatkowo woda alkaliczna może jedynie pomóc w leczeniu objawów choroby refluksowej, a nie leczeniu jej przyczyn.
Właściwości wody alkalicznej mają także ograniczać ryzyko zachorowania na nowotwór. Według analizy przeprowadzonej w 2016 roku przez naukowców Fenton i Huang, którzy zbadali publikacje dotyczące wpływu diety na gospodarkę kwasowo-zasadową i ryzyko zachorowania na nowotwór, nie ma żadnych dowodów, które wskazywałyby na istniejący związek pomiędzy tym, jaka zawartość kwasu spożywana jest w diecie, wodą alkaliczną oraz ryzykiem zachorowania na nowotwór. Istnieje wiele sugestii, które mówią jak na razie jedynie o potencjalnym wpływie wody zasadowej na choroby nowotworowe. Brakuje jednak wiarygodnych badań klinicznych, które potwierdzałyby jej skuteczność.
Inną dolegliwością, na którą pozytywnie ma wpływać woda alkaliczna, jest cukrzyca typu II. Zwolennicy powołują się na badanie przeprowadzone w 2009 roku, które wykazało, że woda zasadowa może obniżać stężenie cukru we krwi osoby chorej na cukrzycę. Nie jest to jednak wiarygodne źródło informacji, ponieważ aby potwierdzić tę właściwość, koniecznie byłoby przeprowadzenie długoterminowych badań na większej grupie.
Podobnie kwestia wygląda w przypadku zmniejszenia ryzyka osteoporozy. Problemem są niedoskonałości metodologiczne i brak wystarczających dowodów wskazujących na związek pomiędzy spożywaniem wody alkalicznej a dobrym stanem kości, na co zwracają uwagi sami autorzy badań.
Przeciwwskazania do picia wody alkalicznej
Spożycie wody alkalicznej nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, jednak istnieją przeciwwskazania do picia sporej ilości wody alkalicznej, podobnie jak wody wysokozmineralizowanej. Osoby z zaburzeniami pracy nerek, seniorzy, dzieci czy cierpiący na bezkwasowość nie powinni sięgać po wodę alkaliczną. Bez postawionej diagnozy i konsultacji lekarskich nie warto działać na własną rękę.
Niestety niewielka liczba przeprowadzonych badań, a także ich wiarygodność podważa sens przypisywania wodzie alkalicznej leczniczych właściwości. Są one przeceniane, jednak czy istnieją zalety picia wody zasadowej? Oczywiście tak, jednak są one podobne do picia czystej wody, warto więc zastanowić się nad sensem kupowania specjalnych jonizatorów.
Oliwia Skindzier
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze