Zdrowe śniadanie, które da ci siłę. Co warto zjeść przed aktywnym dniem?
AGNIESZKA GOTÓWKA • dawno temuPłatna współpraca z marką Stowarzyszenie Producentów Produktów Zbożowych
Nie bez powodu mówi się, że śniadanie to bardzo ważny posiłek. Daje nam energię do działania i siłę do pokonywania codziennych wyzwań. Jest jednak jeden warunek: musi być odpowiednio skomponowane. Co zatem jeść, by mieć siłę przez cały dzień? I dlaczego słodkie płatki o poranku to nie najlepszy sposób na rozpoczęcie dnia?
Jeśli tuż po przebudzeniu sięgasz po bułkę z dżemem, którą popijasz kawą ze śmietaną i cukrem, można podejrzewać, że w okolicy południa twoja energia do działania spada, a ty marzysz jedynie o powrocie do domu i położeniu się na drzemkę. I nie ma w tym nic dziwnego, skoro organizm o poranku nie otrzymał odpowiedniej dawki paliwa. Nie może być nim cukier ani żywność bogata w nasycone kwasy tłuszczowe i izomery trans kwasów tłuszczowych (np. margaryny). Dlaczego?
Kiedy śpimy, poziom glukozy we krwi spada. Kiedy wstaniemy, podnosi się, ale to od nas zależy w jakim tempie. A ono jest kluczowe dla naszego samopoczucia. Jeśli poziom glukozy we krwi będzie podnosił się powoli, wówczas będziemy w stanie logicznie myśleć i nie grozi nam spadek energii w ciągu dnia. Ale jeśli proces ten nastąpi gwałtownie, w ciągu kilku godzin nasz organizm przełączy się na tryb oszczędnościowy, co nie tylko pozbawi nas siły do działania, ale też spowolni nasz metabolizm. A to już prosta droga ku nadwadze.
Co zatem jeść, by nasza aktywność w ciągu dnia utrzymywała się na stałym poziomie? Jak dodać sobie energii o poranku?
Kasza na dobry początek dnia
Odpowiednio zbilansowane śniadanie dostarcza węglowodany złożone, których bardzo dobrym źródłem są kasze. A tych w naszej kuchni nie brakuje. Przez lata zapomniane, dziś wracają do łask. I można je przygotować na wiele różnych sposobów!
Niepozorna jaglanka o wielkiej mocy
Osobom aktywnym polecana jest jaglanka, która podana z owocami, smakuje doskonale. Przygotowuje się ją z kaszy jaglanej, która kryje w sobie moc witamin i minerałów. Jest bardzo dobrym źródłem potasu, magnezu i fosforu, a także witamin z grupy B oraz witaminy E. Nie tylko daje uczucie sytości na długo, ale też, dzięki obecności krzemionki, jest sprzymierzeńcem pięknego wyglądu.
O jaglance warto pamiętać zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy nasz układ odpornościowy potrzebuje dodatkowego wsparcia. Niepozorne ziarna kaszy jaglanej zawierają spore ilości składników o działaniu przeciwgrzybicznym i antywirusowym.
Kasza manna nie tylko dla dzieci
Jeśli chcemy przypomnieć sobie smaki dzieciństwa, warto sięgnąć po kaszkę mannę. Ale nie tę pozbawioną smaku, jaką pamiętamy z przedszkola. Odpowiednio ugotowana i z ulubionymi dodatkami, np. owocami lub orzechami, pozwoli polubić się na nowo. A dlaczego warto? Kasza manna nie tylko spowoduje powolny wzrost glukozy we krwi, ale też dostarczy sporą ilość jodu, witamin z gruby B oraz błonnika. By jednak była zdrowa, należy osłodzić jej smak bakaliami, np. daktylami lub świeżymi owocami, a nie białym cukrem.
A może płatki zbożowe?
Wielu z nas nie wyobraża sobie śniadania bez płatków zbożowych. Uważamy je za zdrowy element codziennej diety. I tak rzeczywiście jest, ale nie każdy produkt tego typu zasługuje na miano zdrowego.
Płatki, które najczęściej jedzą o poranku nasze dzieci, ale po które my sami też chętnie sięgamy, to często produkt mocno przetworzony. Na etapie produkcji dodaje się do nich cukier (i to w imponującej ilości!) i substancje smakowe, a to już nie są składniki zdrowej diety.
Zdecydowanie lepszym wyborem są płatki naturalne, np. owsiane, jęczmienne lub orkiszowe. Stanowią źródło białka, który jest budulcem tkanki mięśniowej, co jest ważną informacją dla osób aktywnych fizycznie. Płatki dostarczają też nienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik, a także witaminy z grupy B oraz potas, magnez i żelazo.
Zainspiruj się!
By dodać sobie energii o poranku, nie musimy ograniczać się do owsianek, jaglanek i dobrej jakości płatków. Kasze mają to do siebie, że sposobów na ich wykorzystanie jest całe mnóstwo. I tak ze wspomnianych płatków można przygotować energetyczne batony, którym słodyczy dodadzą bakalie. To dobra propozycja na drugie śniadanie i dla dorosłych, i dla dzieci.
Śniadanie nie musi być nudne i codziennie takie samo. Jeśli chcemy mieć energię do działania, zadbajmy o różnorodność posiłków. Jesienią i zimą postarajmy się, aby dania były ciepłe i sycące. To doda nam energii i zapewni wysoki poziom koncentracji przez cały dzień.
Płatna współpraca z marką Stowarzyszenie Producentów Produktów Zbożowych
Ten artykuł ma 3 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze