Trening dla wioślarzy - ergometr wioślarski dla początkujących
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuTrening dla wioślarzy, zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych niesie ze sobą wiele korzyści, jeśli jest wykonywany regularnie i z odpowiednią techniką.
Trening dla wioślarzy
Trening dla wioślarzy musi być dobrze zaplanowany, by mimo braku pogody i warunków do uprawiania tego sportu w wodzie, godnie zastąpił go na suchym lądzie. Najlepszym rozwiązaniem i zamiennikiem wiosłowania w wodzie jest ćwiczenie na ergometrze wioślarskim. Ten sprzęt jest bardzo popularny wśród miłośników tej dyscypliny, choć nie tylko wśród nich. Wiosłowanie ma bowiem wiele korzyści, jest ogólnorozwojowe.
Trening wiosłowanie
Na ergometrze można wykonać różne rodzaje treningu, ponieważ jest to sprzęt z grupy maszyn kondycyjnych. Można wykonać na nim zarówno trening aerobowy, jak i anaerobowy.
Ćwiczenia aerobowe opierają się na przemianach energetycznych, tlenowych. Nie są bardzo wymagające pod względem intensywności, dlatego dedykowane są każdemu, nawet osobom o gorszej kondycji. Treningi aerobowe, czyli tak zwane cardio, z założenia powinny zająć co najmniej 30 minut, by przyniosły korzyści.
Na treningi interwałowe zaś należy przeznaczyć 15–30 minut (poza obowiązkową rozgrzewką). Jest to rodzaj ćwiczeń oparty na zmiennym charakterze pracy — etapy bardzo intensywnej pracy przeplatają się z etapami czynnego odpoczynku. Te etapy nie muszą być równe — w zależności od kondycji ćwiczącego dłuższe mogą być okresy intensywne, a krótsze — odpoczynku. Przed takim treningiem również powinno się pamiętać o rozgrzewce. Przyczynia się on do poprawy metabolizmu i wydolności tlenowej. Wszystkie pomagają w odchudzaniu, redukcji tkanki tłuszczowej i wzmocnieniu mięśni.
Ergometr, trening dla początkujących
Trening dla osób początkujących różni się od tego dla zaawansowanych. Osoby, które chcą zacząć swoją przygodę z tą maszyną, powinny zacząć od trzech treningów w tygodniu, najlepiej co drugi dzień. Pierwszego dnia można zacząć od 15–20 minut na obciążeniu 5–6, tempo podciągnięć około 20–24. Następny trening powinien obejmować dwa dziesięciominutowe cykle wiosłowania, z obciążeniem 6–7, tempo podciągnięć 20–24. Kolejny trening składa się z dwóch cykli o długości 5 minut, z obciążeniem 8–9. W tym przypadku tempo powinno być nieco wyższe — około 24–28.
DD
Jak dobierać obciążenie treningowe? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze