Dieta Cambridge - co to jest? Poznaj metodę z Anglii. Zasady, efekty, jadłospis
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuDieta Cambridge opiera się na płynnych posiłkach w sproszkowanej postaci. Można na niej schudnąć nawet 2,5 kg w ciągu tygodnia. Ile czasu trwa, jakie są jej zasady i efekty? Co można jeść w ramach jadłospisu?
Dieta Cambridge — co to jest?
Dieta Cambridge to dieta odchudzająca, oparta o gotowe posiłki w postaci sproszkowanych zup, koktajli i napojów. Wszystko spożywa się w formie płynnej. Zawiera bardzo małą ilość kalorii, dzięki czemu daje szybko widoczne efekty — można na niej zrzucić około 2,5 kg w ciągu tygodnia.
Dieta Cambridge była bardzo popularna w latach 80-tych ubiegłego wieku, głównie w Wielkiej Brytanii i USA, natomiast jej zasady zostały opracowane już znacznie wcześniej. Jej autorem jest Alan Howard, naukowiec z Uniwersytetu Cambridge. Interesował się on problemami z otyłością i już w latach 60-tych stworzył plan żywienia, umożliwiający zrzucenie kilku kilogramów, nazywany dietą Cambridge.
Dieta Cambridge — zasady
Zasady diety Cambridge są bardzo proste, a posiłków nie trzeba samemu przygotowywać. Wszystkie dania, czyli głównie zupy, owsianki, dania gotowe, napoje i batoniki kupuje się, kontaktując się bezpośrednio z przedstawicielem dystrybutora produktów do diety Cambridge. Nie można ich dostać w zwykłym, osiedlowym sklepie czy nawet w większych marketach. Wynika to z faktu, że każde danie ma dokładnie sprecyzowaną ilość kalorii, dostosowaną do potrzeb osoby zainteresowanej. Dzięki takiej sprzedaży łatwiej jest zapewnić sukces w walce z nadmiarem kilogramów.
Są dwie wersje diety — brytyjska i amerykańska. Każda z nich zakłada nieco inny tryb odchudzania. Ilość spożywanych w ciągu dnia kalorii jest zależna od wybranej wersji i od etapu odchudzania — w diecie amerykańskiej jest np. aż pięć etapów.
Dieta Cambridge w wersji brytyjskiej
W wersji diety brytyjskiej przed rozpoczęciem odchudzania należy na co najmniej przez tydzień ograniczyć ilość spożywanego pokarmu. Dopiero po tym czasie można zacząć stosować właściwą dietę Cambridge o wartości kalorycznej 415–550 kcal. Kobiety o niewielkiej posturze mogą pozwolić sobie na 3 posiłki, zaś bardziej postawne panie oraz panowie zjedzą 4 posiłki w ciągu dnia.
Ten okres trwa 4 tygodnie. Po nim przychodzi czas na okres stabilizacji, który polega na zastąpieniu jedynie 2 lub 3 zwykłych posiłków tymi sproszkowanymi. Kaloryczność diety rośnie stopniowo od 1000 kcal do 1500 kcal. W celu utrzymania wagi powinno się utrzymać kaloryczność na poziomie około 1500 kcal i spożywać jeden posiłek z saszetki zamiast tradycyjnego.
Dieta Cambridge w wersji amerykańskiej
Programy:
1. Regularny - ten program zakłada duży spadek wagi nawet do 2,5 kg w ciągu tygodnia. Taki duży spadki wagi jest związany z dostarczaniem bardzo małej ilości kalorii do organizmu. W ciągu dnia spożywa się 3 posiłki o łącznej kaloryczności wynoszącej 820 kcal i jedno zwykłe danie zawierające 400 kcal. Należy dobrze się nawadniać — pić około 1,5 litra wody dziennie, w tym dopuszczalne jest wypicie kawy i herbaty.
2. Szybki Start - to program z zasadami brytyjskiej diety Cambridge. Jest dozwolony do stosowania przez 2 tygodnie.
3. Kontrolowany przez lekarza - ten program rekomenduje się osobom, które mają sporą ilość kilogramów do zrzucenia — więcej niż 15 kg i z uwagi na swój stan zdrowia są pod okiem lekarza.
4. Stabilizacja - program, w którym sproszkowane, gotowe posiłki łączy się z normalnymi. Ma ona na celu utrzymanie wagi ciała.
5. Nowe nawyki żywieniowe - w tym programie tylko jeden z posiłków jest w sproszkowanej formie.
Dieta Cambridge — jadłospis i produkty
Posiłki odchudzające diety Cambridge to gotowe dania, w sproszkowanej postaci, najczęściej płynnej:
— zupy zawierające 144 kcal w 1 porcji w smakach: pomidorowym, jarzynowym, porowym, grzybowym, kurczaka z grzybami, orientalnym,
— napoje zawierające 144 kcal w 1 porcji dostępne w 9 smakach, m.in. cappuccino, truskawka, wanilia, kakao,
— owsianki zawierające 148 kcal w 1 porcji w kilku smakach np. jabłkowo-cynamonowym i orzechowym,
— batony zawierające 168 kcal w 1 porcji w 7 smakach, np. żurawinowy, orzechowy,
— budyń ryżowy zawierający 177 kcal w 1 porcji o smaku waniliowym,
a także dania gotowe w standardowej formie:
— spaghetti bolognese zawierające 208 kcal w 1 porcji,
— kurczak curry zawierający 300 kcal w 1 porcji.
Poza tym, w fazach diety, które dopuszczają spożywanie części normalnych posiłków, można pić koktajle odchudzające z warzyw i owoców. W czasie fazy stabilizacji można też jeść drób, białe ryby i serek wiejski. Z napojów zalecana jest przede wszystkim woda, poza tym jedna kawa w ciągu dnia i herbata. Wszystkie napoje słodzone są zakazane, podobnie jak alkohol.
Dieta Cambridge — efekty
Stosowanie diety Cambridge przynosi niezwykle szybkie efekty w postaci utraty wagi — nawet 10–12 kg w ciągu 4 tygodni. Należy jednak pamiętać, że nie są to kilogramy utraconej tkanki tłuszczowej, a jedynie w większości pozbycie się wody z organizmu.
Niestety, najczęściej bywa tak, że po zakończeniu tygodniowej diety błyskawicznie wraca się do wagi sprzed odchudzania. Stąd autorzy diety zalecają bardzo sumienne stosowanie się do fazy stabilizacji. Poza tym warto zwrócić uwagę, że dania w sproszkowanej postaci nie są jakościowo tym samym, co np. pochodzące z wysokiej jakości ekologiczne warzywa czy owoce. Klient nie ma wiedzy, skąd pochodzą produkty, które otrzymuje w postaci sproszkowanego posiłku. Na koniec warto dodać, że dietetycy ostrzegają przed dietami o tak małej wartości kalorycznej — według nich takie głodówki mogą mieć szkodliwe konsekwencje dla zdrowia.
DD
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze