Odmiany śliwek i ich zastosowanie
KORNELIA RAMUSIEWICZ • dawno temuPrunus domestica to śliwa domowa występująca na świecie w ponad 6 tys. odmian. Wszystkie z nich są krzyżówkami dzikich śliw: tarniny, ałyczy i lubaszki, popularnie znanej jako mirabelka. To właśnie ich owoce tak zafascynowały Europejczyków, że postanowili uzyskać z nich odmiany jadalne. Dziś śliwki są niezastąpione w kuchni. Możemy tworzyć z nich kompoty, marmolady, dżemy, powidła, sorbety, marynaty i sosy. Śliwki nie tylko poprawiają smak potraw, ale także posiadają wiele cennych dla zdrowia właściwości – regulują trawienie, chronią przed wolnymi rodnikami, są źródłem wielu witamin i błonnika. Dowiedz się, które odmiany są najbardziej wartościowe dla organizmu.
Ten artykuł ma 6 stron:
Renkloda
Ta odmiana śliwy domowej doskonale nadaje się do zrobienia powideł. Potrzebne będą ci tylko dwa składniki: renklody i cukier.
Śliwki umyj i wydryluj, włóż do garnka i ugotuj na najmniejszym ogniu, nie mieszając (wówczas powidła mogą się przypalić). Gotuj przez około 6 godzin, aż osiągną oczekiwaną konsystencję i odstaw je na jeden dzień. Następnego dnia zagotuj je ponownie (wystarczy 30–40 minut), dodając około 200 g cukru. Gorące powidła włóż do wyparzonych i suchych słoików, szczelnie zakręć i postaw do góry dnem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze