5 sygnałów, które świadczą o tym, że przesadziłaś z odchudzaniem. Złe samopoczucie na diecie
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temuNietrudno przekroczyć granicę w walce o szczupłą sylwetkę. Wówczas możemy borykać się z problemami zdrowotnymi. Zmęczenie na diecie redukcyjnej, osłabienie organizmu, senność - może nas to dotknąć. Co więcej, zgodnie z wynikami badań naukowców, niższa waga nie jest synonimem lepszego samopoczucia i zdrowia. Osoby szczupłe i z niedowagą mogą być w gorszej kondycji niż te, które mają niewielką nadwagę. Sprawdź, które sygnały mówią o tym, że schudłaś za dużo.
Nieregularna miesiączka
Jeżeli przed odchudzaniem miesiączka pojawiała się w regularnych odstępach, a teraz występuje wcześniej lub spóźnia się, to znak, że organizm nie radzi sobie ze zmianami, które zachodzą w tkance tłuszczowej. Rozregulowanie cyklu, a co za tym idzie trudność przewidzenia, kiedy pojawi się menstruacja, poprzedza zatrzymanie miesiączkowania i jest przejawem zaburzeń hormonalnych.
Dlaczego? Niewystarczająca ilość tłuszczu pod skórą jest sygnałem dla mózgu, że zajście w ciążę i karmienie piersią są niemożliwe. Zarówno stan błogosławiony, jak i laktacja wymagają dodatkowych źródeł energii, których w przypadku niskiego poziomu tkanki tłuszczowej brakuje.
Zaburzenia hormonalne to efekt stosowania drastycznej diety i stresu towarzyszącego intensywnym ćwiczeniom. Wówczas zwiększenie wydzielenia prolaktyny przez przysadkę mózgową hamuje produkcję estrogenów i progesteronu przez jajniki.
Zmęczenie
O tym, że zrzuciłyśmy zbyt dużą liczbę kilogramów, informuje też złe samopoczucie na redukcji. Możemy być zmęczone i drażliwe, pozbawione energii do działania, odczuwać senność w ciągu dnia. Z czego wynika ogólne osłabienie organizmu?
Jeśli stosujemy rygorystyczną dietę, możemy borykać się z niedoborami składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Mowa o witaminach, minerałach (niedobór żelaza, magnezu, potasu), składnikach odżywczych (niskie stężenie cukru we krwi). W efekcie nasze mięśnie są osłabione.
Co więcej, na takiej diecie tracimy nie tylko tkankę tłuszczową, ale mięśnie, osłabiając serce, które także do nich należy (mogą wystąpić zaburzenia rytmu serca).
Wypadanie włosów
Jeśli jemy niewielkie porcje, ubogie w składniki odżywcze, borykamy się z niedoborami. Objawiają się one m.in. wypadaniem włosów. Jeżeli zauważamy na szczotce więcej kosmyków niż zazwyczaj, to znak, że cierpimy na niedobór witamin z grupy B.
Niewystarczająca podaż białka przejawia się tym, że włosy rosną w wolnym tempie. Jest to bowiem ich budulec. Natomiast jeśli nasze włosy są matowe, pozbawione blasku i suche, to oznacza, że cierpimy na niedobór niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT).
Skutkiem zbyt radykalnego odchudzania jest też osłabienie płytki paznokciowej. Dlaczego tak się dzieje? Kiedy organizm nie otrzymuje witamin i minerałów wraz z pożywieniem, sięga po skumulowane zapasy we włosach, paznokciach i skórze. Tym samym pogarsza ich kondycję.
Blada cera
Jeśli zauważymy, że nasza cera zmieniła koloryt, jest blada i poszarzała, to znak, że mamy niedobór żelaza. To częsta konsekwencja stosowania diet odchudzających. Wówczas stężenie hemoglobiny i ferrytyny (to białko, które magazynuje żelazo) w krwi spada.
Skutkiem może być anemia (często występuje u osób rezygnujących z pokarmów mięsnych). W efekcie wyglądamy na zmęczone, pozbawione energii i smutne. Nasza skóra traci na elastyczności, mogą pojawić się na niej wypryski. Ponadto możemy czuć się senne w ciągu dnia.
Brak apetytu na zmianę z wilczym głodem
Jeśli po pewnym czasie stosowania diety nie czujemy głodu, jest to powód do niepokoju. Oznacza, że organizm przyzwyczaił się do nienormalnej sytuacji, uczucie to jest bowiem zupełnie właściwe.
Jeżeli zbyt rygorystycznie się odchudzamy, możemy borykać się z brakiem apetytu na przemian z napadami wilczego głodu. Warto wtedy skonsultować stan zdrowia ze specjalistą, ponieważ może to doprowadzić do zaburzeń odżywiania (anoreksji, kompulsywnego objadania się czy bulimii).
Pozostałe konsekwencje zbyt radykalnego odchudzania:
- spowolniony metabolizm na skutek zbyt dużego ograniczenia kalorii,
- problemy z koncentracją uwagi wynikające z niskiego spożycia glukozy,
- spadek odporności z powodu braku witamin i minerałów, które są potrzebne do produkcji białych krwinek odpowiadających za pracę układu immunologicznego,
- zakwaszenie organizmu jako wynik zbyt wysokiego spożycia białka przy jednoczesnym obniżeniu ilości węglowodanów i tłuszczu,
- obciążenie pracy nerek i wątroby,
- zaparcia na skutek spowolnienia pracy jelit,
- osteoporoza.
Jak odchudzać się zdrowo?
Pamiętajmy, że utrata masy ciała w szybkim tempie jest niezdrowa. Najlepiej zrzucać pół do jednego kilograma tygodniowo. Jeśli przyspieszymy ten proces, nie tylko pogorszymy stan zdrowia, ale też doprowadzimy do wystąpienia efektu jo-jo.
Zaleca się zatem zmienić nawyki żywieniowe na stałe, eliminując popularne błędy prowadzące do otyłości, m.in. spożywanie produktów wysoko przetworzonych. Warto też wprowadzić do harmonogramu aktywność fizyczną. Najlepiej wybrać ćwiczenia o umiarkowanym stopniu intensywności i wykonywać je minimum 30 minut dziennie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze