Jak jeść migdały - ze skórką czy bez? Cztery produkty, które lepiej jeść ze skórką
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuPrzygotowując owoce do jedzenia, zwykle bez zastanowienia pozbywamy się skórki, nie zwracając uwagi na jej potencjalne korzyści zdrowotne. Tymczasem nie jest tajemnicą, że tuż pod nią znajdują się najcenniejsze składniki odżywcze – witaminy, błonnik, minerały. Czasami zapewne zastanawiacie się, jak jeść migdały - ze skórką czy bez? Odpowiadamy.
Migdały
Migdały ze skórką czy bez? Następnym razem, kupując migdały, nie sięgaj po te obrane. Brązowa skórka migdałów stymuluje aktywność zdrowych bakterii w jelitach, wspierając proces trawienia.
Badania opublikowane na łamach czasopisma „Journal of Nutrition” wykazały, że skórka migdałów zawiera istotne dla zdrowia flawonoidy, które w połączeniu z witaminą E, obecną w miąższu orzechów, skutecznie obniżają poziom cholesterolu. Spożywając migdały bez skórki, pozbawiamy się możliwości redukcji „złego cholesterolu”.
Cytrusy
Wykorzystaj startą skórkę pomarańczową, dodając ją do deserów. Z kolei starta skórka z cytryny świetnie nada się jako dodatek do dań makaronowych, a grejpfruta – do sałatek.
Pomarańczowa skórka w gorzkiej czekoladzie jest nie tylko pyszna, ale i wyjątkowo zdrowa. To dlatego, że zawiera około cztery razy więcej błonnika niż miąższ tych owoców oraz dużo histaminy i przeciwutleniaczy, które pomagają w zapobieganiu różnym schorzeniom, takim jak zapalenie oskrzeli, przeziębienie, grypa, a nawet rak.
Jabłka
Im bliżej ogryzka, tym mniej wartości odżywczych. Zapomnij o obieraniu jabłka i jedz je razem ze skórką, a zafundujesz sobie znacznie więcej zdrowych substancji.
Badania opublikowane na łamach czasopisma „PLOS ONE” informują, że skórka jabłka ma właściwości redukujące zły cholesterol oraz inne tłuszcze we krwi, obniżając w ten sposób ryzyko chorób serca, otyłości i cukrzyca. Skórka jabłka działa także jak świetna odżywka dla mięśni, zapobiegając ich atrofii (zanikaniu).
Cebula
Ta wiadomość może dla wielu okazać się zaskakująca. Badania przeprowadzone przez badaczy z Uniwersytetu Cranfield w Wielkiej Brytanii wykazały, że skórka cebuli zawiera flawonoidy, które mają silne działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne.
Dzięki temu wierzchnia warstwa cebuli doskonale poprawia stan naszego zdrowia. Dlatego zaleca się dodawać do zup cebulęrazem ze skórką. Kiedy zupa będzie gotowa, można wyłowić wierzchnią, twardą warstwę, a duża część jej substancji odżywczych zostanie w wywarze.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze