Co skrywają w sobie pestki arbuza?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuWyciskajmy z lata, ile się da! Trwa sezon na maliny, czereśnie, arbuzy i inne pyszne oraz pełne wielu witamin i składników mineralnych owoce.
Zalety pestek arbuza
Pestki arbuza można jeść na surowo lub piec. Po wyjęciu z piekarnika są nie tylko niskokaloryczne i pełne właściwości prozdrowotnych, ale i smaczniejsze. Chrupiące pestki skutecznie zastąpią inne niezdrowe przekąski. Ich garść to tylko 22 kcal. Dobrze smakują z oliwą z oliwek, solą, pieprzem cayenne czy sokiem z limonki.
— Można je też dodać do sałatki, owsianki czy zupy. Zmielone i wysuszone pestki, następnie ugotowane w wodzie przez 15 min., wspomagą funkcjonowanie nerek – mówi Kamila Zabłocka, dietetyk.
Okazuje się, że pestki arbuza skrywają w sobie wiele zalet. Jakich? Sprawdźcie sami!
Magnez
Co znajdziemy w pestkach arbuza? Duże ilości magnezu. W 4 g jest aż 21 mg tego cennego składnika mineralnego. Według Instytutu Żywności i Żywienia zalecane dzienne spożycie (RDA) dla kobiet wynosi 320 mg, natomiast dla mężczyzn – 420 mg.
Dlaczego magnez jest ważny? To składnik niezbędny do prawidłowej pracy wielu narządów w organizmie. Wpływa na naszą odporność, serce i kości.
— Zgadzam się, pestki arbuza są doskonałym źródłem magnezu. Wpływa on na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowo-mięśniowego, pomaga w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi oraz poprawia kondycję włosów i paznokci. W pestkach znajdziemy także witaminy z grupy B odpowiadające za metabolizm. Poprawiają one też nastrój i sprawność intelektualną – dodaje ekspert.
Żelazo
Pestki arbuza to moc żelaza. Już kilka z nich zawiera ok. 0.29 mg tego cennego składnika. Każdego dnia powinniśmy dostarczać organizmowi 10–15 mg żelaza. To ważny składnik hemoglobiny, która przenosi tlen po całym organizmie. Zamiast sięgać po suplementy diety w tabletkach, upraż sobie więc kilka garści pestek!
Czym grozi jego niedobór? Anemią, zawrotami głowy, problemami z oddychaniem czy chronicznym zmęczeniem.
Kwas foliowy
Dla dorosłych (głównie dla kobiet) ważny jest też kwas foliowy. Zalecane jest, by spożywać go w ilości 400 mg dziennie. To dzięki niemu mózg prawidłowo funkcjonuje.
Składnik ten kontroluje również poziom homocysteiny, czyli związku, który podwyższony przyczynia się do rozwoju miażdżycy. Niedobór kwasu foliowego wiąże się też z niektórymi wrodzonymi wadami cewy nerwowej.
W ich składzie znajduje się też kukurborycyna – substancja rozszerzająca naczynia krwionośne. Dzięki temu pestki arbuza mogą pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi.
— W pestkach arbuza zawarty jest także likopen, który jest antyoksydantem i zmniejsza ryzyko zawału serca oraz działa przeciwnowotworowo – wymienia Kamila Zabłocka.
Dobre tłuszcze
Pestki arbuza stanowią też bogate źródło kwasów tłuszczowych. To właśnie one są odpowiedzialne za obniżanie poziomu złego cholesterolu we krwi.
Kwasy tłuszczowe działają również profilaktycznie w chorobach serca oraz udarze mózgu.
— Dokładnie tak. Pestki zawierają niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) o właściwościach przeciwzapalnych i kardioprotekcyjnych – dodaje dietetyk.
Z badań opublikowanych w dzienniku "International Research Journal of Pharmacy" wynika też, że spożywane regularnie działają leczniczo w infekcjach grzybicznych, bakteryjnych czy chorobach skóry. Naukowcy tym samym obalają mit dotyczący tego, że są one niejadalne.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze