Detoks od alkoholu. Jak działa?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuPopularne jest twierdzenie, że umiarkowane ilości alkoholu mogą mieć korzystny wpływ na nasze zdrowie. Pogląd ten niestety trzeba będzie zweryfikować. Jak się okazuje, alkohol rzeczywiście może pomóc nam uchronić się przed licznymi powikłaniami, między innymi chorobą wieńcową serca. Jednak, podczas gdy jedne badania to bezsprzecznie potwierdzają, inne poddają w wątpliwość. Rozbieżność ta wynika z pewnego kluczowego elementu, a mianowicie obecności pewnego genotypu. Posiada go jednak jedynie 15 proc. populacji. Dla pozostałych, a więc znacznej większości, alkohol nie ma już tak zbawiennego wpływu. Detoks od alkoholu może więc okazać się świetnym rozwiązaniem.
Ten artykuł ma 10 stron:
Zaczniesz lepiej spać
To może potrwać tydzień lub dwa, ale po tym, jak zrezygnujesz z picia, na pewno będziesz lepiej spać. Zgodnie z badaniami, picie alkoholu zwiększa wzorce fal mózgowych, które zwykle pojawiają się, gdy znajdujesz się w stanie czuwania. W trakcie normalnego, głębokiego snu, aktywność mózgu jest w falach delta. Spożywanie alkoholu powoduje, że mózg podczas snu przenosi się na fale alfa.
Fale alfa są na ogół widoczne w aktywności mózgu, gdy nie śpimy, ale odpoczywamy. Wszyscy wiemy, że odpoczywanie na kanapie nie jest takie samo jak sen, więc nic dziwnego, że ludzie, którzy piją, często czują się później zmęczeni w ciągu dnia.
Wiele osób twierdzi, że po wypiciu alkoholu lepiej im się śpi. Wrażenie to jest jednak złudne. Przegląd kilku badań wykazał, że nawet jeśli alkohol pomaga nam szybciej zasnąć, jakość takiego snu jest bardzo niska i pozostawia uczucie zmęczenia następnego dnia.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze