5 weekendowych nawyków, które sprawiają, że przybierasz na wadze
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temu • 1 komentarzBadanie opublikowane w 2014 roku w tytule „Obesity Facts” dowiodło, że nasza waga waha się w zależności od dnia tygodnia: najmniej ważymy piątkowy poranek, a najwięcej w niedzielę i poniedziałek. Co powoduje przyrost wagi w trakcie weekendu? Eksperci zdradzają 5 złych nawyków, które są odpowiedzialne za dodatkowe kilogramy.
Ten artykuł ma 5 stron:
Za duża lub za mała liczba godzin snu
Weekend to czas na regenerację umysłu i ciała, czemu służy m.in. sen. Jeżeli spotkania towarzyskie w trakcie weekendu skutkują brakiem czasu na wypoczynek, ma to wpływ na przyrost masy ciała. Wyniki badania opublikowanego w magazynie „Psychoneuroendocrinology” ujawniają, że zbyt mała liczba godzin snu (i jego zła jakość) czyni bardziej prawdopodobnym, że w ciągu dnia zjemy większe porcje posiłków.
Zobacz też: Chudnij podczas spania – wystarczy poznać te wskazówki
Z drugiej strony to samo badanie wykazało, że zbyt długi sen (powyżej 10 godzin dziennie) jest skorelowany z zaburzeniami czynności poznawczych i zwiększonym ryzykiem otyłości, depresji, cukrzycy i przewlekłych stanów zapalnych. Dlaczego? Bywa, że budząc się około południa, rezygnujemy ze śniadania i z apetytem przystępujemy do jedzenia obiadu, podczas którego sięgamy po pokarmy o dużej zawartości tłuszczów, cukrów i sodu (przejadamy się).
Aby utrzymać apetyt w ryzach, najlepiej spać od siedmiu do ośmiu godzin dziennie, po czym zjeść śniadanie bogate w białko i błonnik pokarmowy.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze