Kiedy warto spożywać ostropest plamisty?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuOstropest plamisty to roślina, którą można spotkać na łąkach, jednak jej właściwości zostały docenione już dawno temu, a obecnie jest z powodzeniem wykorzystywana w medycynie. Ostropest plamisty znajduje się w wielu lekach na wątrobę i suplementach. Jak działa, kto powinien po niego sięgnąć, a dla kogo nie jest polecany?
Ostropest plamisty — co to takiego?
Ostropest plamisty to roślina jednoroczna z rodziny astrowatych, która występuje dziko na łąkach, ale może być także uprawiana. Ma charakterystyczne fioletowe kwiaty i kłujące liście, a ze względu na cenne składniki o właściwościach leczniczych zwarte w owocach, ostropest plamisty jest wykorzystywany także w medycynie. Jest bogaty w sylimarynę o silnym działaniu antyoksydacyjnym, która korzystnie wpływa na wątrobę oraz układ trawienny.
Działanie ostropestu
Ostropest plamisty jest ceniony przede wszystkim za swoje działanie, które zawdzięcza wspomnianej już sylimarynie. Wykazuje ona działanie przeciwzapalne, żółciopędne czy odtruwające. Regeneruje także komórki wątrobowe i działa spazmolityczne. W nasionach ostropestu plamistego znajduje się także wiele innych, cennych substancji. Są to sterole roślinne, które pomagają w zachowaniu odpowiedniego poziomu cholesterolu, olejki eteryczne i gorycze wspomagające trawienie, witaminę E, czyli naturalny antyoksydant, a także olej bogaty w kwas oleinowy, linowy i palmitynowy, które działają kardioprotekcyjnie.
Zastosowanie ostropestu
Ostropest plamisty wykorzystuje się przede wszystkim w lekach na wątrobę. Zapobiega powstawaniu nowych uszkodzeń w obrębie wątroby, a dodatkowo wspiera pracę układ immunologicznego. Ekstrakt z owoców stosowany jest głównie profilaktycznie, aby chronić komórki wątrobowe narażone na uszkodzenia np. w czasie stosowania innych leków. Ostropest plamisty jest stosowany również w leczeniu takich dolegliwości jak zapalenie i marskość wątroby. Roślina z powodzeniem pomaga w ochronie błony śluzowej żołądka, przy problemach z łaknieniem oraz trawieniem. Właściwości ostropestu są wykorzystywane pomocniczo w terapii pacjentów onkologicznych.
Dawkowanie ostropestu
Zaleca się, by ostropest plamisty przyjmować w trakcie posiłku lub bezpośrednio po nim. Powinien zostać popity sporą ilością wody, a po rozpoczęciu stosowania nie należy przerywać terapii, która może trwać od 1 do 6 miesięcy. Ostropest można przyjmować w postaci tabletek, oleju czy jako zmielony susz.
W zależności od formy podania powinno się dostosować dzienne dawkowanie. W postaci tabletek nie należy przekraczać 150 mg skoncentrowanego wyciągu z ostropestu. W zaleceniach, które udostępniają producenci, mowa jest najczęściej o przyjmowaniu maksymalnie 3 razy na dobę. W przypadku oleju są to 3 łyżeczki, a mielonego ostropestu — do 3 łyżeczek dziennie stosowanych jako dodatek do posiłków.
Ostropest plamisty — przeciwwskazania
Ważne jest to, aby pamiętać, że każde łączenie suplementów diety czy leków z innymi lekami jest niebezpieczne i wymaga konsultacji lekarskiej, dlatego istnieją przeciwwskazania do stosowania ostropestu. Sylimaryna może wpłynąć także na działanie innych leków, jednak szczególnie ostrożni powinni być ci, którzy stosują metronidazol. Ostropest plamisty może być groźny dla osób, które mają problem z drożnością kanalików żółciowych, ponieważ jego działanie żółciopędne może spowodować nawet żółtaczkę lub inną dolegliwość związaną z nagromadzoną w woreczku żółcią.
Ostrożność powinny zachować również osoby, które mają silne reakcje alergiczne oraz osoby uczulone na inne rośliny, np. rumianek czy arnikę. Nie można zapomnieć także o dość ogólnym przeciwwskazaniu, które dotyczy kobiet w ciąży, karmiących oraz dzieci.
Preparaty z ostropestem plamistym
Na rynku można znaleźć wiele preparatów, które zawierają ostropest plamisty. Na który się zdecydować, by wybrać najlepszy? Warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, by dobrze wydać pieniądze. Jeżeli sięga się po suplement diety to warto, by był to taki produkt, który zawiera standaryzowany ekstrakt. Decydując się na lek, lepiej wybrać ten z większą dawką sylimaryny. Dostępne na rynku leki z najwyższą zawartością wyciągu zawierają 150 mg tej substancji. Preparat warto dostosować do indywidualnych preferencji — jeżeli dana osoba nie lubi przyjmować oleju czy zmielonych nasion, warto sięgnąć po produkty w postaci tabletek lub kapsułek. Jeżeli jednak forma przyjmowania nie ma znaczenia, warto kierować się tym, że tabletki zawierają znacznie więcej sylimaryny niż olej.
OSK
Zobacz, jak prawidłowo wykonać pompki. Ćwiczenie demonstruje trenerka z Calypso Fitness Club
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze