Rodzaje i właściwości yerba mate
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temu • 2 komentarzeYerba mate to naturalny napar przygotowywany z liści ostrokrzewu paragwajskiego. Jest ceniony za swoje właściwości pobudzające - wiele osób sięga po yerbę zamiast po kawę. Jest popularnym napojem w krajach Ameryki Południowej. Jak się go przyrządza, jakie ma właściwości i ile dziennie naparu można spożyć?
Yerba mate — co to takiego?
Yerba mate to nazwa naparu, który przygotowywany jest z liści ostokrzewu paragwajskiego. Piję się go przede wszystkim ze względu na właściwości pobudzające, ale także wzmacniające i odżywcze. Ostokrzew paragwajski, z którego liści powstaje susz potrzebny do naparu, jest wiecznie zielonym drzewem, które osiąga w naturalnych warunkach gigantyczne rozmiary i rośnie na wysokości nawet 30 metrów. Ostrokrzew rośnie jedynie na niewielkim obszarze znajdującym się pomiędzy Oceanem Atlantyckim a rzeką Paragwaj i jest uprawiany w Argentynie, Paragwaju i Brazylii. W zależności od kraju pochodzenia rozróżnia się poszczególne rodzaje yerba mate. Napar jest bardzo popularnym napojem w Paragwaju, Urugwaju, Argentynie, a także w Chile i Brazylii. To często część wspólnego rytuału, w którym napar jest wielokrotnie zaparzany.
Jakie mamy rodzaje yerba mate?
Można wyróżnić co najmniej cztery rodzaje yerba mate, ze względu na pochodzenie suszu. Yerba paragwajska to ciężka i mocna. Dominuje w niej dymny, wędzony aromat. Yerba argentyńska to z kolei lżejsza odmiana, dzięki czemu jest łagodniejsza w smaku. Ma goryczkowy smak i jest polecana w szczególności tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z yerbą. Yerba urugwajska, która nie jest co prawda uprawiana w Paragwaju, ale rozróżnia się ten rodzaj yerby ze względu na popularność napoju w tym kraju, jest bardzo drobno zmielona i nie zawiera żadnych twardszych części. Susz yerby urugwajskiej jest długo leżakowany. Yerba brazylijska wyróżnia się przede wszystkim kolorem, ponieważ jest mocno zielona i dokładnie zmielona. Swój kolor zawdzięcza temu, że nie leżakuje, co przekłada się także na to, że ma świeży i nieco trawiasty smak.
Rozróżnia się także yerbę klasyczną, czyli 100 proc. susz oraz yerbę z dodatkami, czyli susz oraz owocowe czy ziołowe dodatki.
Właściwości yerba mate
Picie yerby jest popularne przede wszystkim dlatego, że ma ona właściwości pobudzające. Uwalnianie kofeiny następuje o wiele dłużej niż w przypadku kawy, dzięki czemu dłużej można cieszyć się energią. Jest także zdrowsza od czarnego złota i ma więcej składników odżywczych. Dzięki temu, że likwiduje objawy zmęczenia i dostarcza organizmowi minerałów oraz witamin, może być pita częściej od kawy czy herbaty. Napar yerba mate jest bogaty w polifenole o działaniu antyoksydacyjnym, saponiny działające przeciwzapalnie i takie pierwiastki jak magnez, cynk, potas, fosfor czy krzem. W yerba mate znajdują się witaminy — m.in. z grupy B, A, C czy E.
W naparze przyrządzonym z około 30 gramów suszu organizm przyjmie około 25 proc. dziennego zapotrzebowania magnezu, 10 proc. potasu, 12 proc. krzemu, 2 proc. fosforu, 9 proc. cynku, 7 proc. miedzi, 18 proc. chromu czy ponad 600 proc. manganu, który jednak zostanie wchłonięty jedynie w 1–5 proc.
Kto nie powinien pić yerba mate?
Przede wszystkim osób, które mają problem z tolerancją kofeiny. Nie powinno się także przesadzać z codziennym piciem właśnie ze względu na wysoką zawartość tego związku. Kobiety karmiące piersią, w ciąży czy dzieci nie powinny sięgać po yerba mate. Tę rekomendację powinny wziąć do serca także osoby cierpiące na wrzody żołądka czy inne dolegliwości gastryczne. Przez działanie moczopędne yerby należy pamiętać o dodatkowym nawadnianiu organizmu i piciu odpowiedniej ilości płynów, najlepiej wody.
Jak przygotować yerba mate?
Warto kierować się instrukcją parzenia, by napar nie stracił cennych właściwości. Wystarczy posiadać dowolne naczynie, choć zalecana jest tykwa oraz bombilla, czyli rurka zakończona sitkiem. Po napełnieniu około ⅓ naczynia suszem należy zalać je wodą o temperaturze około 70 do 80 stopni Celsjusza. Po około 2 minutach yerba jest gotowa do picia i można ją wielokrotnie zalewać
Rekomendowane spożycie dzienne yerba mate
Nie należy przesadzać z dzienną porcją suszu, dlatego zalecana optymalna dzienna porcja powinna wynosić około 30 gramów suszu. Yerba mate może być pita codziennie, jednak trzeba wziąć pod indywidualną tolerancję na kofeinę oraz ewentualne przeciwwskazania.
OSK
Jak prawidłowo wykonać plank? Ćwiczenie prezentuje trenerka z Calypso Fitness Club. Zobacz!
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze