Czym jest zakwaszenie organizmu?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temu • 2 komentarzeZakwaszenie organizmu to termin, który od kilku lat pojawia się coraz częściej w internecie. Zdaniem zwolenników tej teorii zakwaszenie organizmu związane jest z zaburzeniem równowagi kwasowo-zasadowej, co może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jakie są objawy zakwaszenia organizmu i co mówią o tym badania naukowe?
Zakwaszenie organizmu — co to jest?
Wiele ogólnodostępnych publikacji w internecie porusza temat równowagi kwasowo-zasadowej, jednocześnie myląc zakwaszenie organizmu z kwasicą. Równowaga kwasowo-zasadowa pełni istotną rolę w funkcjonowaniu procesów metabolicznych. Jest to również związane z pH krwi. Prawidłowe pH wynosi bowiem 7,35–7,45. Jeżeli pH krwi spada poniżej 7,35, wówczas mamy do czynienia z kwasicą, czyli stanem zagrażającym zdrowiu i życiu.
W rzeczywistości kwasica nie ma nic wspólnego z mitycznym "zakwaszeniem organizmu". Zdaniem zwolenników teorii zakwaszenie organizmu jest stanem, w którym w organizmie znajduje się przewaga związku o charakterze kwasowym.
Jakie są przyczyny zakwaszenia organizmu?
Za główną przyczynę zakwaszenia organizmu uznaje się stosowanie nieodpowiedniej diety. W rzeczywistości jednak dieta nie może znacząco zmienić pH krwi. Może ona jedynie zmienić pH moczu. Zakłada się, że zakwaszenie spowodowane jest spożywaniem produktów zawierających duże ilości siarki, fosforu oraz chloru.
Wśród produktów przyczyniających się do zakwaszenia organizmu wymienia się m.in. produkty wytwarzane z białej mąki, słodycze, jaja, mięsa, makaron, kawę, alkohol, przetworzoną żywność oraz słodzone napoje. Na rozwój zakwaszenia wpływ może mieć także przewlekły stres, nadmierna aktywność fizyczna lub brak jakiekolwiek aktywności fizycznej, przyjmowanie niektórych leków, czy stosowanie się restrykcyjnych diet eliminacyjnych.
Objawy zakwaszenia organizmu
Za objawy zakwaszenia organizmu uznaje się:
* zmęczenie i osłabienie,
* pogorszenie stanu cery oraz włosów i paznokci,
* obniżenie odporności,
* pogorszenie samopoczucie,
* nerwowość,
* problemy z trawieniem,
* częste infekcje,
* zmiany skórne,
* migreny, zawroty głowy,
* zaparcia,
* nerwowość,
* bóle mięśni,
* brak energii,
* spadek libido.
Jak sprawdzić, czy organizm jest zakwaszony?
Do sprawdzenia "zakwaszenia organizmu" wykorzystuje się pomiary pH moczu za pomocą papierka lakmusowego. Pomiar ten powinien być rozpoczęty od porannego moczu i wykonany kilka razy w ciągu dnia. Po zebraniu wszystkich pomiarów następnie należy utworzyć wykres. Jeśli wykres ten układa się w linię prostą lub lekko wznoszącą się, wówczas mamy do czynienia z zakwaszeniem organizmu.
Trzeba jednak wiedzieć, że wraz z moczem usuwane są z organizmu substancje toksyczne, co oznacza, że jego pomiar nie daje nam informacji o zaburzeniach kwasowo-zasadowych, a wyłącznie o prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu.
Leczenie zakwaszenia organizmu
Zwolennicy teorii zakwaszenia organizmu podkreślają, że w leczeniu tego "schorzenia" wykorzystuje się przede wszystkim odpowiednio zbilansowaną dietę. Zaleca się ograniczenie produktów zakwaszających m.in. mięsa, słodyczy, alkoholu, żywności przetworzonej. Do codziennej diety należy natomiast włączyć produkty odkwaszające organizm, które dostarczają wapno, sód, potas oraz magnez, czyli przede wszystkim owoce oraz warzywa. W ciągu dnia należy również pić minimum 1,5 litra wody oraz uprawiać umiarkowaną aktywność fizyczną.
Co ciekawe, pseudoteorie naukowe wskazują również na to, że na zachowanie prawidłowej równowagi kwasowo-zasadowej wpływ ma stosowanie diety alkalicznej. Niemniej jednak nie ma żadnych badań naukowych, które mówiłby o jakimkolwiek pozytywnym wpływie na zdrowie stosowania diety alkalizującej.
Zakwaszenie organizmu — mit czy poważne zagrożenie?
W medycynie nie istnieje takie pojęcie jak "zakwaszenie organizmu". Bardzo często jest ono błędnie mylone z kwasicą, z którą tak naprawdę ma niewiele wspólnego. Ponadto wiele produktów o potencjalnie kwasotwórczym działaniu ma udowodnione naukowo korzyści dla organizmu i zdrowia, w związku z czym stanowią one element dobrze zbilansowanej diety.
Termin "zakwaszenie organizmu" w ostatnim czasie został spopularyzowany głównie przez firmy farmaceutyczne, które proponują konsumentów suplementy diety przeznaczone na leczenie zakwaszenia. W rzeczywistości stosowanie suplementów, które mają rzekomo odkwaszać organizm, nie ma żadnego potwierdzenia naukowego. Można więc powiedzieć, że zakwaszenie organizmu jest mitem. Objawy wskazujące na zakwaszenie mogą natomiast wskazywać na innego rodzaju problemy zdrowotne, dlatego nie należy ich bagatelizować i samodzielnie "leczyć".
Rozgrzewka — jak prawidłowo wykonać rozgrzewkę? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze