Dieta jabłkowa - co to jest, zasady, efekty, jadłospis i przepisy. Jesz jabłka w różnej postaci
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuDieta jabłkowa to dieta odchudzająca i oczyszczająca. W zależności od wybranego wariantu - rygorystycznego i mniej rygorystycznego - opiera się na spożywaniu tylko jabłek lub jabłek z dodatkami. Ile można dzięki niej schudnąć i jakie jeszcze daje efekty? Poznaj zasady tej diety, przykładowy jadłospis i przepisy.
Dieta jabłkowa — co to jest?
Dieta jabłkowa to sposób żywienia oparty na spożyciu jabłek. Istnieje kilka wersji tej diety — jedna polega na jedzeniu jedynie jabłek w różnej postaci i niczego poza nimi. Taką dietę jednak można stosować 1–3 dni, ponieważ nie dostarcza wszystkich potrzebnych składników. Jadłospis w tym przypadku jest bardzo monotonny i trudno jest ją przetrwać. Inna wersja diety jabłkowej polega na jedzeniu minimum 3, a najlepiej 5 jabłek w ciągu dnia, ale można oprócz tego jeść inne produkty — np. warzywa, mięso, kasze, ryż czy nabiał.
Jabłka mają dużą zawartość minerałów i różnorodnych witamin — np. witaminę A, B i kwasów (cytrynowy, węglowy i mrówkowy). Bogactwo tych witamin działa bardzo korzystnie na nasze zdrowie. Jabłka są także źródłem antyoksydantów.
Dieta jabłkowa — zasady
Dieta jabłkowa ma bardzo proste zasady — opiera się na spożywaniu jabłek w różnej postaci, najlepiej wraz ze skórą. Jabłka je się, gdy tylko poczuje się głód — na śniadanie, obiad i kolację, a także jako przekąski. Można je spożywać jako mus, wyciskać z nich sok, albo zamrozić i jeść jako lody. Są pożądane w każdej postaci. Do sporządzania jabłkowych posiłków dozwolone jest używanie przypraw, jak: cynamon, imbir, kardamon i goździki.
Podczas stosowania diety należy zadbać o właściwe nawodnienie organizmu — powinno się pić około 1,5–2 litrów wody dziennie. Można pić także herbatki ziołowe bez cukru.
Dietę najlepiej komponować z jabłek pochodzenia ekologicznego — ekologiczna uprawa nie pozwala na używanie pestycydów.
Dieta jabłkowa — efekty
Dieta jabłkowa odchudza i oczyszcza. Można na niej schudnąć kilka kilogramów w dość szybkim tempie. Mówi się nawet o 8–10 kilogramach w ciągu tygodnia. Trzeba jednak pamiętać, że większa część utraconych kilogramów to woda, nie zaś tkanka tłuszczowa, na której utracie najbardziej zależy osobom odchudzającym się. Taki sposób żywienia wspiera jednak przemianę materii. Co więcej, duża ilość zjedzonych jabłek wytwarza w żołądku żelową masę, która utrudnia przedostanie się do krwi cukru, a także wypełnia żołądek, zmniejszając uczucie głodu. W efekcie mamy mniejszy apetyt.
Dzięki dużej zawartości witamin w jabłkach dieta nie jest groźna dla organizmu. Owoce te wyróżniają się właściwościami oczyszczającymi, zawierają silne przeciwutleniacze. Jedzenie jabłek niweluje zły cholesterol, działa antybakteryjnie, przeciwwirusowo i antynowotworowo.
Dieta jabłkowa — jadłospis
W zależności od wybranej opcji diety — bardziej lub mniej rygorystycznej, można zaproponować następujący jadłospis:
Wersja numer 1 — rygorystyczna
Śniadanie - 2 jabłka zblendowane w mikserze
Drugie śniadanie - jabłko blendowane z imbirem i cynamonem, zamrożone w postaci loda
Obiad - 2 jabłka pieczone w piekarniku z dodatkiem cynamonu
Kolacja - 2 jabłka w całości
Wersja numer 2 — mniej rygorystyczna
Śniadanie - omlet z musem jabłkowym
Drugie śniadanie - jogurt naturalny z kawałkami jabłka
Obiad - 100 g gotowanej piersi indyka, 100 g ugotowanego brązowego ryżu, brokuły gotowane na parze i jabłko.
Kolacja - surówka: marchewka starta z jabłkiem, koktajl z jabłkiem, bananem, z dodatkiem mleka
Dieta jabłkowa — przepisy
Placki z jabłkami
Składniki:
— 150 g mąki pszennej,
— 200 ml zimnego mleka,
— 1 jajko,
— 1 opakowanie cukru waniliowego,
— 1 opakowanie cynamonu,
— 1 łyżeczka proszku do pieczenia,
— 2 średniej wielkości jabłka,
— olej do smażenia.
Sposób przyrządzenia:
Jabłko trzeba umyć i obrać ze skórki. Następnie pokroić w niewielkie kawałki. W misce należy wymieszać składniki: mąkę, cukier, cynamon, proszek do pieczenia, jajko i zimne mleko. Tak powstało ciasto do smażenia. Pokrojone jabłko wymieszaj z ciastem. Rozgrzej na patelni olej i nakładaj niewielkie placki. Smaż je na niewielkim ogniu z obu stron na złocisty, jednolity kolor.
Zupa jabłkowa
Składniki:
— 1 kg jabłek,
— 5–6 szklanek wody,
— pół cytryny,
— 5 łyżek cukru,
— pół łyżki mąki ziemniaczanej,
— 1/3 szklanki śmietany,
— skórka cytrynowa, cynamon.
Sposób przyrządzenia:
Umyj jabłka i pokrój na ćwiartki. Usuń ze środka gniazda nasienne. Włóż je do wrzącej wody i gotuj razem ze sparzoną skórką z połowy cytryny. Gdy jabłka będą miękkie, wrzuć je do miksera i miksuj z cukrem, cynamonem. W kolejnym kroku ugotuj je i dodaj, powoli mieszając, trochę mąki ziemniaczanej. Gdy zupa zgęstnieje, dodaj śmietanę. Zupę można podawać na zimno lub na gorąco z dodatkami w postaci ryżu czy makaronu.
DD
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze