Jak zachęcić ludzi do uprawiania sportu i poprawienia własnej sylwetki, co nas motywuje?

Wraz z wiosną Lars Laj Polska rozpoczyna akcję "Do zdrowia, gotowi, START!". Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z cyklem wywiadów dotyczących zdrowego stylu życia zarówno dorosłych jak i dzieci.

Wraz z wiosną Lars Laj Polska rozpoczyna akcję „Do zdrowia, gotowi, START!”. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z cyklem wywiadów dotyczących zdrowego stylu życia zarówno dorosłych jak i dzieci. Dzięki naszym ekspertom będziemy wspólnie odkrywać tajniki motywacji, zdrowych potraw i aktywności fizycznej tych małych i tych dużych sportowców. Pokażemy też jak od małego zachęcać dzieci do zabaw na świeżym powietrzu i jak my, dorośli możemy efektywnie wykorzystać czas spędzony z dzieckiem na placu zabaw. Nasi czytelnicy dostaną też przepis na idealny trening wykorzystując siłownie pod chmurką. Chcemy chwalić i promować wasze sukcesy, dlatego czekamy na zdjęcia z treningów, z pobytu na placach zabaw i nowe pomysły na to co zrobić aby żyć zdrowo, rodzinnie i aktywnie z Lars Laj Polska!

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA

Wszyscy znamy powiedzenia "w zdrowym ciele zdrowy duch” czy "ruch to zdrowie”. Jednak najnowsze badania nad stylem życia Polaków udowadniają, że niestety stwierdzenia te nie do końca przemawiają do świadomości społeczeństwa. Co zrobić, żeby odnaleźć w sobie niezbędną motywację i pamiętać o codziennej, niezbędnej dawce ruchu? Jaka tak naprawdę powinna być ta dawka i jak ćwiczyć, żeby nie zrobić sobie krzywdy? Na te i inne pytania odpowie nasz specjalista Robert Wiśniewski.

Jak zachęcić ludzi do uprawiania sportu i poprawienia własnej sylwetki, co nas motywuje?

Motywacja ludzi do aktywności fizycznej zazwyczaj zależy od wieku, płci i sytuacji życiowej. Ludzie młodzi przygodę ze sportem najczęściej rozpoczynają potrzebą dążenia do atrakcyjnego wyglądu i potrzebą redukcji stresu. Starsze osoby zazwyczaj zaczynają ćwiczyć zmotywowane chęcią poprawy stanu zdrowia. Motywuje też sama chęć przynależności do grupy i możliwość zawarcia nowych znajomości. W dzisiejszych czasach jednak największym motywatorem są media, filmy z wysportowanymi aktorami, którzy nawet w starszym wieku mogą pochwalić się nienaganną sylwetką.

Gazety bombardują nas zdjęciami szczupłych modeli i modelek, informacjami o nowych dietach czy dyscyplinach sportu. Osoby znane ze świata show-biznesu coraz częściej publikują książki, filmy, poradniki jak dbać o sylwetkę, doradzają co zrobić żeby czuć się po prostu dobrze. Media i rozwój technologii powoduje, że ludzie obserwują co się dzieje dookoła i chcą być tacy sami. Mamy dostęp do różnych aplikacji przypominających nam o potrzebie ruchu, mnóstwo gadżetów monitorujących nasze postępy. Możliwości jest naprawdę dużo! Najważniejsze to wyjść z domu i wykonać ten pierwszy krok.

Jaki jest zalecany poziom aktywności fizycznej dla zdrowego człowieka?

Myślę, że to jest również kwestia wieku, ale uogólniając dla każdego zdrowego człowieka, godzina-półtorej treningu, 3 razy w tygodniu, o średniej intensywności to absolutne minimum. Jednak jeżeli nasz trening ma przynieść konkretny cel, chcemy pracować nad sylwetką, zwiększyć masę mięśniową czy poprawić stan zdrowia, musimy pomyśleć o częstszym treningu. Mamy bardzo ułatwione zadanie, gdyż nie musimy wydawać ogromnej ilości pieniędzy na treningi, w słoneczne dni warto skorzystać z siłowni pod chmurką które powstają jak grzyby po deszczu i są dostępne praktycznie we wszystkich dzielnicach większych miast. Natomiast zimą czy w pochmurne dni, możemy skorzystać z szerokiej oferty siłowni, basenów, klubów fitness. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Czy trening dla kobiet powinien się różnić od treningu dla mężczyzn?

Zasadniczo może się różnić, ale nie musi. Kobiety są trochę inaczej zbudowane niż mężczyźni, są również bardziej narażone na osteoporozę, dlatego ważne jest aby wykonywały ćwiczenia poprawiające gęstość kości. Łatwo też zauważyć, że kobiety preferują zupełni inny rodzaj treningu niż panowie. Panie wybierają głównie zajęcia grupowe, z elementami tańca. Jednak ta tendencja, wraz ze wzrostem świadomości ciała powoli zaczyna się zmieniać.

Mężczyźni natomiast idą w kierunku rozwoju siły, trenując indywidualnie. Jest to kwestia zarówno wyższego poziomu testosteronu jak i odmiennej od kobiet budowy ciała. Najważniejsze jest to aby słuchać swojego ciała, uprawiać sport z przyjemnością, a nie z przymusem. Wtedy z łatwością osiągniemy sukces.

Kobiety często boją się wykonywać ćwiczenia z obciążeniem. Strach wynika głównie z niewiedzy, u nas to jest tak przyjęte, że fitness jest dla kobiet, siłownia dla mężczyzn, ale np. w krajach Skandynawskich te różnice już dawno się zatarły i zarówno mężczyźni uczęszczają na zajęcia fitness jak i kobiety na siłownię.

Jak aktywność fizyczna wpływa na zmiany zachodzące w organizmie, jakich rezultatów możemy się spodziewać uprawiając sport regularnie?

Już po pierwszym treningu zauważymy wyrzut endorfin redukcję stresu i poprawę nastroju. Jeżeli chodzi o efekty długofalowe sumiennie wykonywanego, regularnego treningu to na pewno możemy spodziewać się poprawy kondycji, nie zasapiemy się już wchodząc po schodach, poprawiamy gęstość kości i kondycję skóry, paradoksalnie po wysiłku mamy więcej energii niż spędzając czas na kanapie. Musimy również pamiętać o tym, iż z wiekiem mięśnie, ścięgna, kości, robią się coraz słabsze. Regularne treningi pomogą nam utrzymać sprawność fizyczną w późniejszym wieku. Wytrenowane mięśnie brzucha odciążą kręgosłup.

Jaki wpływ ma pora dnia na efektywność treningu?

Pora dnia najlepsza do ćwiczeń jest uwarunkowana naszym cyklem dobowym, o 5 rano mamy najniższą aktywność naszego organizmu. Około godziny 9–10 osiągamy szczyt aktywności psychofizycznej dla całego organizmu. Kolejno następuje spadek i znów około godziny 14 pojawia się szczyt aktywności. Widać to nawet u nas w klubie. Największe fale klientów odwiedzają siłownię w godzinach 9–10, a kolejna najliczniejsza grupa w godzinach 16–18.

ZDROWE ODŻYWIANIE

Pojęcie zdrowego stylu życia w ostatnim czasie robi zawrotną karierę. Słyszymy je w mediach, jesteśmy bombardowani artykułami prasowymi, celebryci doradzają nam jak żyć by wyglądać jak oni sami. Jednak czym tak naprawdę jest zdrowy styl życia? Jak postępować by stał rutyną dnia codziennego a nie był tylko pustym sloganem? Porozmawiamy o tym z trenerem, właścicielem fitness klubu i naszym ekspertem Robertem Wiśniewskim.

Czym jest zdrowy styl życia?

Zdrowy styl życia to kroki, które podejmujemy chcąc zapewnić sobie zdrowie, zminimalizować ryzyko zachorowań na tak zwane choroby cywilizacyjne. Należy sobie uświadomić co mogę zrobić dla siebie, aby być zdrowym, co mogę zrobić, aby pozostać sprawnym jak najdłużej to możliwe, zarówno fizycznie jak i intelektualnie, jakie są nasze niezdrowe nawyki w życiu codziennym i jak możemy je wyeliminować, zastanowić się co nam szkodzi, a co sprawia, że czujemy się dobrze w swoim ciele.

To co jest głównym elementem zdrowego stylu życia to sposób odżywiania. Jestem przeciwnikiem używania słowa ‘dieta’. Dieta kojarzy się z czymś negatywnym, nieprzyjemnym, z rezygnacją z przyjemności i ostrym rygorem. Na diecie jesteśmy czasowo, a zdrowy sposób odżywiania to rytuał, który możemy kultywować przez wiele lat, bez poczucia, że coś nas omija. Innymi czynnikami są aktywność fizyczna, długość snu, stosowanie używek i to o czym wiele osób niestety zapomina: badania profilaktyczne.

Od czego rozpocząć zmianę stylu życia?

Najważniejsza jest zmiana sposobu myślenia, wyznaczenie realnych celów i wiara w możliwość osiągnięcia wymaganego rezultatu. Nie szukajmy wymówek i usprawiedliwień, aby znów rozpocząć trening od ‘wiecznego jutra’. Nie podejmujmy drastycznych działań, ponieważ mają one nikłą szansę na powodzenie, a niepodołanie takiemu wyzwaniu może odebrać nam chęć do dalszej pracy nad sobą. Najważniejsze to od razu zrobić pierwszy krok i wyjść z domu.

Co należy zrobić, aby zmienić sposób odżywiania? Od czego powinniśmy zacząć?

Najważniejsze jest wprowadzenie regularności. Optymalne jest spożywanie 5 posiłków dziennie. Jedzenie co 3–4 godziny pozwoli na uregulowanie poziomu glukozy we krwi i poprawi funkcjonowanie metabolizmu. Zachowując takie odstępy czasu zapobiegamy wystąpieniu niekontrolowanych ataków głodu i dostarczamy organizmowi energię na cały dzień. Dodatkowo pamiętajmy o spożywaniu dużej ilości warzyw.

Jednak na początek postarajmy się przede wszystkim wyeliminować słodkie i słone przekąski, sztuczne soki wysoko słodzone zastąpmy tymi świeżo wyciskanymi, lub wodą niegazowaną. Nie traktujmy też słodyczy jako nagrody lub sposobu na poprawę humoru. Postarajmy się też zrezygnować z gotowych dań, produktów wysoko przetworzonych. Planujmy zakupy, róbmy listę i ściśle jej przestrzegajmy, nie chodźmy na zakupy głodni.

Jaki jest największy błąd popełniany przy odchudzaniu?

Podczas procesu zrzucania wagi największymi błędami z jakimi się spotykam jest stosowanie głodówek i spożywanie tak zwanych tabletek odchudzających.

Stosując głodówki tracimy dużo więcej niż tylko kilogramy. Osłabiamy organizm doprowadzając do zawrotów głowy czy omdleń, zaburzamy pracę serca, zmniejszamy odporność na infekcję, możemy również doprowadzić do zaburzeń hormonalnych, wypadania włosów i paznokci. Poza tym nie jesteśmy w stanie wytrzymać na takiej diecie długo. Po pewnym czasie pojawia się fatalne samopoczucie, potworny głód, który prędzej czy później musimy zaspokoić, i pojawia się efekt jojo.

Wszelkiego rodzaju preparaty odchudzające obiecują nam łatwe szybkie i przyjemne zgubienie kilogramów na które pracowaliśmy miesiącami, a czasami wręcz latami. Stosując tego rodzaju preparaty odchudzamy przede wszystkim zasobność naszego portfela. Zamiast biec do apteki i wyrzucać pieniądze w błoto, zainwestujmy pieniądze w aktywność sportową, nowe pojemniki do żywności, które będziemy mogli zabrać do pracy lub wagę do produktów, która pomoże nam podczas przygotowania zdrowych potraw.

A co z filozofią: przez 6 dni się odchudzam, siódmego mogę pozwolić sobie na wszystko?

1 dzień w tygodniu możemy sobie odpuścić, ale musimy mieć świadomość, aby to odpuszczanie miało miejsce naprawdę raz w tygodniu a nie co 2 dzień. To raz. Dwa: nie odchudzajmy się na siłę! Musimy mieć z góry opracowany plan. W zdrowy styl życia musi zostać włożona praca, przygotujmy posiłki dzień wcześniej, popakujmy w plastikowe opakowania i bierzmy do pracy, nie narazimy się wtedy na spożywanie fast foodów w ciągu dnia, czy na zapychanie się wysokokalorycznymi produktami. To nie jest trudne, zastąpienie produktów wysokokalorycznych produktami niskokalorycznymi, wystarczy odrobina chęci i podstawowa wiedza, którą możemy zdobyć korzystając z Internetu lub książek.

Czy sama dieta jest wystarczająca, żeby zrzucić wagę, czy niezbędne są też ćwiczenia fizyczne?

Jeżeli mówimy o tym aspekcie typowo zdrowotnym, związanym ze zdrowym stylem życia, to połączenie diety i ćwiczeń da nam najlepsze efekty, natomiast, również spadek wagi będzie następował znacznie szybciej, aktywność fizyczna wyzwala dalsze spalanie kalorii. Poza tym ćwiczenia fizyczne wyzwalają endorfiny, wyrzut testosteronu u mężczyzn. Dzięki temu czujemy się lepiej, zarówno fizycznie jak i psychicznie.

Dodatkowo trening przynosi korzyści w późniejszym okresie życia, nie widzę dnia, w którym mógłbym przestać trenować, miejsce na ćwiczenia zawsze znajdziemy, bez ćwiczeń procesy starzenia następują znacznie szybciej.

A jeżeli ćwiczymy rano to na czczo czy po jedzeniu?

Osobiście uważam, że powinniśmy ćwiczyć na czczo. Jednak jest to kwestia bardzo zindywidualizowana. Po nocnym poście nasz organizm charakteryzuje się większą ilością kwasów tłuszczowych, najniższym poziomem insuliny w cyklu dobowym. Ćwicząc na czczo w większym stopniu zużywamy tłuszcz jako paliwo niż ćwicząc po. Natomiast jeżeli ktoś się czuje źle, to jakieś lekkie śniadanie powinno zostać spożyte, jednak nie bezpośrednio przed treningiem. W takiej sytuacji najlepiej złożyć banana czy odżywkę białkową. Reasumując to jest bardzo indywidualna kwestia, powinniśmy działać w sposób nie szkodzący naszemu organizmowi.

Pamiętaj, że przed wprowadzeniem zmian zarówno w swoim jadłospisie jak i przed rozpoczęciem regularnej aktywności fizycznej warto wykonać podstawowe badania kontrolne.

WYWIAD DZIECI

Słoneczny dzień, środek lata, aż chce się wyjść na spacer i chłonąć promienie słoneczne. Wracają wspomnienia o godzinach spędzanych z dziećmi z okolicy na placu zabaw złożonym z trzepaka i starej huśtawki. Wychodzimy z domu i…. zadziwia nas cisza. Gdzie są bawiące się dzieci? Gdzie grające w piłkę rozrabiaki, gdzie zamki piaskowe i zabawy w chowanego?

Czy technologia aż tak bardzo zagościła w życiu młodego pokolenia, że nawet promienie słońca nie są w stanie zachęcić do zabawy na świeżym powietrzu? Co zrobić, żeby nasze dziecko mimo wszystko wolało sport niż tablet i jak wprowadzić w jego dietę zdrowe produkty? Na te wszystkie pytania odpowie Robert Wiśniewski, tata, sportowiec, właściciel siłowni Universum.

1. Co Pana zdaniem jest najważniejsze dla prawidłowego rozwoju dziecka?

Rozwój dziecka to bardzo skomplikowany i długotrwały proces. Jest wiele ważnych elementów, należy pamiętać by nie zaniedbać żadnego z nich. Bez wątpienia odpowiednia dawka ruchu jest niezbędna, aby zapewnić dziecku prawidłowy rozwój psychofizyczny. Oczywiście rodzaj aktywności i czas na nią poświęcany jest kwestią bardzo indywidualną.

Fajnie, gdy mamy możliwość poruszać się trochę razem z dzieckiem. Poza tym wspólne ćwiczenia wpływają na poprawienie relacji na drodze dziecko rodzic. Tak samo powinna wyglądać kwestia spożywanie posiłków. Teraz to już prawie zapomniany zwyczaj, jakie to jest przyjemne, usiąść przy wspólnym stole, rozmawiamy o wspólnych pasjach, o tym jak nam minął dzień. Pasja, którą może stać się wspólne uprawianie sportu z dzieckiem, może stanowić nić porozumienia podczas późniejszego kontaktu z trudnym nastolatkiem.

2. Jakie korzyści w życiu dziecka przyniesie wprowadzenie zdrowych nawyków?

Dzieci regularnie uprawiające sport są nie tylko zdrowsze, ale także bardziej pewne siebie i lepiej radzą sobie z nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami. Są mniej narażone na wady postawy i ze względu na ilość czasu spędzoną na świeżym powietrzu, odporność ich organizmu jest większa.

Dodatkowymi zaletami uprawiania sportu przez dzieci jest poczucie własnej wartości, umiejętność pracy zespołowej, obowiązkowość i większa odpowiedzialność. Dzieci uprawiające sport lepiej też znoszą porażkę i potrafią przyjąć słowa krytyki. Wspierając dziecko w aktywności sportowej nie narażamy go na wykluczenie społeczne związane z nadwagą lub brakiem sprawności fizycznej.

3. Co zrobić, żeby dziecko chętniej sięgnęło po marchewkę czy banana niż po wafelki?

Dzieci są różne, dlatego na każde musimy znaleźć inny sposób. Jednak podstawowa zasada jest taka sama jak w przypadku zachęcania do aktywności fizycznej: przykład idzie z góry. Jeżeli dziecko widzi, że rodzice jedzą zdrowe produkty, samo chętniej będzie po nie sięgać. Jeżeli takie działania nie przynoszą zamierzonego efektu, możemy zainicjować zabawę z warzywami lub wspólne gotowanie. Przemycajmy również warzywa w zupach kremach, sosach czy nawet zdrowych ciastach.

4. Czy możliwe jest wychowywanie dzieci bez słodyczy?

Oczywiście, musimy tylko sobie uświadomić, że to my kreujemy smaki naszego dziecka, jeżeli w okresie dzieciństwa nie będziemy dziecka raczyli słodyczami, a dawali do przegryzienia marchewkę, ogórka czy inne zdrowe przekąski, i oczywiście sami chętnie za nie chwytali, wtedy możemy mieć pewność, że zrobiliśmy wszystko aby te zdrowe nawyki u dziecka zakiełkowały.

Miejmy jednak świadomość, że prędzej czy później słodycze w życiu naszego dziecka się pojawią, będzie to oczywiście związane z rozszerzeniem grupy osób w jakiej dziecko się obraca, czyli np. moment pójścia do przedszkola, gdzie niektóre dzieci będą przynosiły wafelki czy batony. Nie możemy dziecka karać i zabraniać mu jedzenia ciast na rodzinnych przyjęciach czy częstowania się cukierkiem od kolegi w szkole.

Przy odpowiednim podejściu i edukacji zdrowotnej, dziecko samo dojdzie do wniosku, że lepiej mieć zdrowe zęby i mocne kości, niż zajadać się słodyczami. Dla nastolatka odpowiednią motywacją dla niejedzenia słodkości może być znaczna poprawa kondycji skóry.

5. Jak zachęcić dzieci do aktywności fizycznej?

Najważniejszy jest przykład, przykład i jeszcze raz przykład. Największy wpływ na rozwój zachowań u dzieci mają rodzice, potem dochodzi do tego środowisko i otoczenie. W domu kształtowane są postawy oraz nawyki, które mają przełożenie na to, jak dziecko będzie postępowało w przyszłości. Jeżeli my jesteśmy mało aktywni fizycznie nie możemy oczekiwać od naszych dzieci, że staną się zapalonymi sportowcami.

Polska jest krajem, w którym najszybciej rośnie liczba dzieci otyłych na tle Europy. To jest zatrważające, bo w głowie rodzi się pytanie co będzie dalej. Rodzice muszą zdawać sobie sprawę, że otyłość jest chorobą, i nie każde dziecko z niej wyrośnie. Szczęśliwe dziecko to nie otyłe dziecko, szczęśliwe dziecko to zdrowe dziecko.

6. Jaki rodzaj aktywności będzie najlepszy dla dzieci na przestrzeni lat?

Dla dzieci w pierwszym etapie życia, powiedzmy do 2–3 roku życia każdy rodzaj aktywności jest dobry. Im młodsze jest dziecko tym jego potrzeba ruchu jest większa. W tym przedziale nie ma jakichś wywindowanych wymagań, jeżeli chodzi o aktywność, natomiast ważne jest abyśmy już od pierwszych chwil starali się uczyć dzieci zdrowego odżywiania.

Nie dawać słodzonych, sztucznych napojów, zastąpmy je wodą i świeżo wyciskanymi sokami, nie nagradzajmy słodyczami. Około 2–3 roku życia, wystarczającą dawkę ruchu dziecko zażyje dzięki regularnym wizytą na placu zabaw. Dziecko w tym okresie jest bombom energetyczną. Ważne jest żeby tej chęci i tej energii w dziecku nie zabić. Pamiętajmy, że czas spędzony w takim miejscu, to nie tylko zabawa ale również trening.

Trenowanie konkretnej dyscypliny sportu mogą rozpocząć dzieci już w wieku 4 i 5 lat. Rozwój motoryki u dzieci w tym wieku jest najszybszy. Jednak pamiętajmy, że sport w tym okresie nadal powinien mieć formę zabawy. Uprawianie sportu na poważnie możemy rozpocząć nieco później. Najlepiej w okresie szkolnym. To wtedy, w dziecięcych ruchach zaczyna pojawiać się celowość i dokładność. Dzieci zaczynają czerpać radość z współzawodnictwa i zdobywanych osiągnięć.

7. Jaki jest zalecany poziom aktywności fizycznej dla dzieci?

Określenie poziomu aktywności fizycznej dla dzieci zależy od wieku dziecka i oczywiście jego stanu zdrowia. Wczesne dzieciństwo to okres w życiu dziecka kiedy ono samo reguluje swoje potrzeby. Zalecanym wysiłkiem dla dzieci od 5 roku życia jest około godzina aktywności dziennie. Jeżeli chodzi o dzieci w wieku szkolnym, konieczne jest zapewnienie dziecku regularnie, zróżnicowanych form ruchu minimum 3 razy w tygodniu. Zachęcając dzieci do aktywności, pamiętajmy o tym, aby sportowe zabawy były różnorodne. Takie podejście sprawi, że dzieci nie będą się nudzić, a w późniejszych etapach życia będą mogły zdecydować same co lubią i w jakim rodzaju aktywności czują się dobrze.

8. Jak rozwijać w dziecku jego wewnętrzną motywację i nie zabić w nim tej naturalnej potrzeby spożytkowania energii?

Najważniejsze, żeby dziecko uprawiało sport, robiło to dla siebie a nie dla przyjemności rodziców. Pozwólmy dziecku wybrać jego własną pasję, własną ścieżkę, nie przerzucajmy swoich marzeń i ambicji na dziecko. Pielęgnujmy w dzieciach ich wewnętrzną motywacje i radość z uprawiania sportu. Niezależnie od dyscypliny i wyniku, bądźmy najwierniejszym kibicem, na dobre i na złe. Motywujmy dziecko wpajając poczucie celu, nie karami czy nagrodami. Nie kwestionujmy też wskazówek i autorytetu trenera.

Pamiętajmy, że wybiegane dziecko to szczęśliwe, wysypiające się i mające apetyt dziecko. Sport to najlepszy suplement jaki możemy stosować, dbając o zdrowie nasze i naszej pociechy. Odpowiednia diagnostyka zweryfikuje stan twojego zdrowia, pozwoli wyeliminować zagrożenia i zminimalizuje ryzyko odniesienia poważnego urazu

Robert Wiśniewski, od 2004 roku właściciel jednego z fitness klubów, działającego w centrum Szczecina. Ze sportem związany od najmłodszych lat brał udział w rozmaitych zawodach i wydarzeniach sportowych, następnie osiągając sukcesy w dziedzinie kulturystyki i sportach siłowych. Amatorsko pasjonat judo i boksu, obecnie jego serce podbiła wspinaczka skałkowa, i to jej poświęca najwięcej wolnego czasu.

Informacja prasowa

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ćwiczenia i trening:

12. Bieg po Nowe Życie startuje w sobotę 7 kwietnia. Będzie rekordowo! WIDEO: Trening rozciągający z trenerem Gotzem Trampolina fitness- skuteczność potwierdzona efektami Sportowy gwiazdozbiór na największych w Polsce targach sportowych Go Active Show Jak Dr Iliana Ramirez pomoże Ci pozbyć się stresu w zaledwie 5 minut. [Warszawa] Przyjdź i sprawdź bezpłatnie czym jest trening funkcjonalny. Superserie - super efekty! Jak poprawnie ćwiczyć metodą superserii i serii łączonych? FIT Weekend 2018 – wydarzenie, na którym nie może Cię zabraknąć! Bilety na Go Active Show 2018 już w sprzedaży! Pompki Supermana. Tutorial. Jakie ćwiczenia poprawią sprawność fizyczną w 4 tygodnie! 100 pompek – w końcu weszło! [Plan treningowy] Kiedy warto skorzystać z usług trenera personalnego? Jak mierzyć efekty treningów? Przegląd metod pomiarowych. Jak mierzyć efekty treningów? Przegląd metod pomiarowych. Trening siłowy: negatywne skutki zdrowotne Nie trenuj po świętach! 15 wariantów wykroków na seksowne i szczupłe nogi Dlaczego nie powinniśmy rezygnować z rozgrzewki? Jak prawidłowo rozpocząć trening? To ćwiczenie powinna codziennie wykonać każda kobieta. Wysmukli talię i poprawi życie seksualne Trening w 15 minut, który zrobisz wszędzie - zasady, ćwiczenia Co jeść po ćwiczeniach? 4 białkowe posiłki potreningowe Orgazm podczas ćwiczeń? To możliwe! Prawidłowa technika wykonywania ćwiczeń - dlaczego jest tak ważna?

Popularne w tym tygodniu:

Sześciopak i brazylijskie pośladki Be! Dlaczego warto zaprzyjaźnić się ze sztangą - korzyści treningu siłowego Sport Kid Deodorant – skarpetki sportowe dla dzieci – nowe kolory i rozmiary Piękne ciało na lato? Przygotuj się już teraz!