Lucuma - niezwykły owoc i jego lecznicze właściwości
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuKiedy przychodzi ochota na coś słodkiego, a rozsądek podpowiada, żeby nie sięgać po cukierki czy batoniki, warto mieć pod ręką zdrowe, słodkie przekąski. Jedną nich może być lucuma. Smakuje jak połączenie słodkich ziemniaków i syropu klonowego, zawiera jednak mnóstwo witamin i antyoksydantów. Lucuma to owoc drzewa Pouteria lucuma rosnącego w Peru, Chile i Ekwadorze. Z zewnątrz przypomina ugotowane żółtko jaja, jednak do nas dociera częściej w formie granulatu, podobnego do brązowego cukru. Oto pięć powodów, dla których warto sięgnąć po lucumę.
Dobry wybór dla diabetyków
Sproszkowana lucuma uważana jest za produkt o niskim indeksie glikemicznym — zawiera tylko 2 gramy naturalnego cukru owocowego na każde 11 gramów węglowodanów. Oznacza to, że jest bezpieczna dla diabetyków i innych osób, które muszą uważać na poziom cukru we krwi.
Kontrolowanie wagi
Lucuma jest niskokalorycznym słodzikiem, który w sposób naturalny zaspokaja ochotę na słodkości. Spożywanie lucumy wywołuje uczucie sytości, a co za tym idzie, powstrzymuje od podjadania i zachcianek jedzeniowych. Wiele osób dodaje proszek do smoothie i jogurtów.
Naturalne leczenie
Badania przeprowadzone w USA pokazują dobroczynny wpływ właściwości antybiotycznych oraz przeciwgrzybiczych owocu. Ekstrakt z lucumy wspomaga gojenie ran i regenerację tkanki. Co więcej, lucuma zawiera też sporo żelaza.
Regulowanie układu pokarmowego
Lucuma jest bogata w błonnik, a to istotny składnik regulujący pracę układu pokarmowego. To dzięki błonnikowi organizm jest w stanie skutecznie pozbywać się toksyn z organizmu. Właśnie ta cecha, w połączeniu z przyjemnym smakiem, sprawia, że to idealny wybór dla osób w każdym wieku, które chcą zadbać o prawidłowe trawienie i zdrowie układu pokarmowego. Lucuma jest z natury bezglutenowa, a to dobra wiadomość dla cierpiących na celiakię. Ponieważ w Polsce świeże owoce nie są dostępne na co dzień, najchętniej kupowaną postacią lucumy jest granulat lub proszek.
Używa się go przede wszystkim do słodzenia napojów i potraw. Cena za opakowanie 200-gramowe to ok. 18–35 zł. Można je znaleźć w sklepach ze zdrową żywnością.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze