7 mitów o occie jabłkowym - czy ocet jabłkowy obniża cholesterol?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuOcet jabłkowy jest jednym z najbardziej chwalonych produktów z półek ze zdrową żywnością. Zdaniem wielu osób wpływa on np. na utratę tkanki tłuszczowej czy obniżenie stężenia poziomu glukozy we krwi. Ponadto słyszymy, że działa ocet jabłkowy na cholesterol. Pojawiają się nawet opinie, że wystarczy jedna łyżka dziennie, by radykalnie poprawić stan swojego zdrowia.
I chociaż jest w tym trochę prawdy, nie radzimy od razu biec po butelkę tego specyfiku. Oto 7 mitów dotyczących jego stosowania. Sprawdź, czy regularne przyjmowanie octu jabłkowego naprawdę pozytywnie wpłynie na twoje zdrowie.
Ocet jabłkowy na obniżenie cholesterolu
Ocet jabłkowy obniża poziom złego cholesterolu. Tak wynika z badań opublikowanych w 2006 roku w "British Jorunal of Nutrition". Kolejne wyniki, tym razem udostępnione w "Journal of Biology", potwierdziły, że obniżając poziom lipidów, chroni on wątrobę oraz nerki. I chociaż dotychczas testom poddano tylko szczury i myszy, naukowcy są zgodni — wpływa on tak samo na poziom cholesterolu u ludzi.
Ocet jabłkowy na nadciśnienie
Cholesterol to nie wszystko. Testy na zwierzętach wykazały również, że płyn obniża wysokie ciśnienie. Ostateczne wyniki pokażą, czy badacze mieli rację.
Zobacz też: Odchudzanie… octem. Jaki ma wpływ na zdrowie?
Ocet jabłkowy a odchudzanie
Zdaniem wielu osób jest on idealnym narzędziem w walce z nadprogramowymi kilogramami. Szybko wypłukuje z organizmu tłuszcz, czyniąc sylwetkę smukłą i pełną lekkości. Tego rodzaju opinie nie wzięły się znikąd.
Jak wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie "Bioscience, Biotechnology. Biochemistry", badana grupa osób po 12 tygodniach przyjmowania octu jabłkowego straciła na wadze. Tkanki tłuszczowej nie udało się natomiast zgubić grupie uczestników, którzy w tym samym czasie przyjmowali placebo.
W testach nie uwzględniono jednak diety oraz aktywności fizycznej ankietowanych. To pokazuje, że utrata wagi wcale nie musi wiązać się z jego spożywaniem. Możemy go więc traktować tylko jako dodatek do zdrowego stylu życia.
Pomocny w walce z rakiem?
Czy uważasz, że można go spożywać bez ograniczeń? Nie do końca. Kwaśny płyn stosowany bez rozcieńczania uszkadza szkliwo oraz obniża poziom potasu w organizmie.
Częste picie octu jabłkowego negatywnie wpływa także na układ trawienny. Maksymalna dawka dla osoby dorosłej to jedna lub dwie łyżeczki koniecznie rozpuszczone w wodzie.
Czy płyn wyleczy raka? Istnieje wiele badań, które sugerują pozytywny wpływ octu jabłkowego na rozwój komórek rakowych. Niektórzy uważają, że spożywany regularnie zahamuje proces ich rozwijania się. Naukowcy dodają jednak, że tego rodzaju testy są w fazie początkowej. Ich wyników nie należy traktować więc jako pewnik.
Dobry dla cukrzyków
Płyn traktowany jest również jako doskonały środek w leczeniu cukrzycy. Wszystko to za sprawą jego właściwości. Ocet jabłkowy stabilizuje stężenie glukozy we krwi oraz zapobiega niebezpiecznym skokom cukru. Potwierdzają to wyniki badań z 2015 roku, które opublikowano w "Journal of Diabetes Research".
Zdaniem naukowców, u osób chorych na cukrzycę typu 2, które go piły, badania wykazały niższy poziom glukozy, insuliny oraz trójglicerydów we krwi w porównaniu do grupy spożywającej placebo.
Działanie octu jabłkowego jest więc korzystne dla osób zmagających się z insulinoopornością bądź ze stanem przedcukrzycowym. Nie zastępuje jednak insuliny oraz innych środków stosowanych w leczeniu cukrzycy. Trwają dalsze badania nad wpływem płynu na tę chorobę.
Wartości odżywcze
Ocet jabłkowy to nie tylko niezbędny w kuchni dodatek do wielu potraw. I chociaż nie jest skutecznym środkiem na cukrzycę czy nowotwór, wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych.
Nie tylko obniża poziom cukru we krwi, co udowodniono badaniami, ale i poprawia trawienie. Pity regularnie zwiększa liczbę dobrych bakterii znajdujących się w jelitach. Jest także antybakteryjny oraz przeciwgrzybiczny.
Zobacz też: Dlaczego warto pić ocet jabłkowy z miodem?
Inne zalety płynu
Ocet jabłkowy ma charakterystyczny, mocny zapach. Trudno więc stosować go w takiej formie jako kosmetyk. Okazuje się jednak, że rozcieńczony z wodą, może być idealną alternatywą dla toników oczyszczających twarz. Skutecznie usunie pozostałości po makijażu i inne zanieczyszczenia.
Płyn okaże się także doskonałym środkiem czyszczącym. Ze względu na jego właściwości antybakteryjne, rozprawi się z tłustymi plamami, kurzem i smugami na lustrze.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze