Zdrowa, zbilansowana dieta - dlaczego jest tak ważna?
ANGELIKA BOROWSKA • dawno temuMateriał sponsorowany przez Centrum Respo
Chcesz zmienić swój styl życia, lepiej się poczuć i wyglądać zdrowo i szczupło? Masz już dość chronicznego zmęczenia, senności i braku nastroju? W sieci wiele mówi się o zbilansowanej diecie, która jest najistotniejszym elementem podczas tej metamorfozy. Mimo to brakuje informacji o tym, czym tak naprawdę jest zbilansowana dieta i jak stworzyć zdrowe i dopasowane do indywidualnych potrzeb posiłki, które są kluczem do osiągnięcia sukcesu.
Czym tak naprawdę jest zbilansowana dieta?
To pierwsze pytanie, które przychodzi na myśl w chwili rozpoczęcia walki o swoje zdrowie i samopoczucie. Zbilansowana dieta, to taka która dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych składników i to w pasujących do jego potrzeb proporcjach. Podczas planowania zbilansowanych posiłków trzeba skupić się przede wszystkim na wykorzystaniu wartości odżywczych zawartych w stosowanych produktach. Dobrze zbilansowana dieta to posiłki, które dostarczają nam wszystkie składniki odżywcze i mineralne. Nie zabraknie w niej kluczowych dla naszego zdrowia witamin, aminokwasów i błonnika regulującego pracę układu trawiennego. To także bogactwo ważnych dla prawidłowej pracy organizmu kwasów tłuszczowych. Rozpoczynając pracę nad swoimi nawykami należy także pamiętać, że dobrze zbilansowana dieta to taka, która ogranicza spożycie niezdrowych produktów w codziennej diecie, ale bez ciągłych wyrzeczeń i głodu.
Po co Ci zbilansowana dieta?
Odpowiednio przygotowane posiłki, bogate we wszystkie ważne dla naszego organizmu składniki to podstawa nie tylko w osiągnięciu atrakcyjnej sylwetki. Dobrze zbilansowana dieta ma także ogromny wpływ na naszą kondycję psychiczną. Pozwoli unormować wszystkie procesy fizjologiczne, wpłynie na poprawę trawienia, wygląd naszej skóry i włosów, ale przede wszystkim sprawi, że uregulujemy naszą masę ciała. Lekkie, pożywne i odpowiednio zbilansowane posiłki mogą sprzyjać zwiększeniu aktywności fizycznej, dzięki czemu odnajdujemy w sobie coraz to większe pokłady pozytywnej energii. Brak nadprogramowych kilogramów i problemów ze zdrowiem ma zbawienny wpływ także na nasze nastawienie i równowagę psychiczną. Gdy nasze nawyki żywieniowe ulegają pozytywnej zmianie, samopoczucie się poprawia i znika pytanie o potrzebę wdrożenia zbilansowanej diety, pojawia inne – dlaczego zmieniliśmy dietę tak późno?!
Rola makroskładników w zbilansowanej diecie?
Rozpoczynając swoją drogę po zdrowie z dobrze zbilansowaną dietą, warto zacząć od powszechnie stosowanych rekomendacji odnośnie podaży makroskładników. Tłuszcze, węglowodany i białka, czyli podstawowe składniki odżywcze będące makroskładnikami, powinny być dostarczane do organizmu w odpowiednich ilościach. Oficjalnie rekomendowane proporcje to w przypadku białka 0,8–2,0 g/kg/mc/dobę, w zależności od ilości i rodzaju wykonywanych ćwiczeń, 45–60% wartości energetycznej diety w węglowodanach i 20–35% wartości energetycznej diety w tłuszczach. Trzeba jednak pamiętać, że każdy z nas ma inne potrzeby i ostatecznie nie dla każdego te uogólnione proporcje będą właściwe. Na bazie obserwacji, samopoczucia warto modyfikować ilość poszczególnych makroskładników w diecie tak, aby osiągnąć maksymalnie dobry poziom samopoczucia i optymalne wyniki w modelowaniu sylwetki. W tym procesie idealnie sprawdzi się pomoc wykwalifikowanego dietetyka, który na bieżąco będzie monitorował nasze wyniki i konsultował z nami wszystkie zmiany w codziennej zbilansowanej diecie.
Czy dietetyk online ma sens?
Szczególnie w pierwszych miesiącach budowania odpowiednio zbilansowanej diety, ważne jest częste, a nawet codzienne wsparcie i pomoc mentora. Nie jest to możliwe podczas stacjonarnych wizyt w gabinecie dietetycznym, kiedy wizyty są rozplanowane co kilka tygodni i możliwy jest jedynie kontakt osobisty. Dopracowanie odpowiedniego modelu żywienia to codzienna praca, analiza i wdrażanie zmian, dlatego warto zdecydować się na współpracę z dietetykiem online. Taka forma wspólnej pracy podopiecznego i dietetyka pomoże dużo szybciej osiągnąć zadowalające efekty i wypracować optymalny plan zbilansowanej diety. Dietetyk online to nic innego jak stały nadzór nad codziennymi osiągnięciami podopiecznych oraz regularne konsultacje i wsparcie w trudnych momentach diety. Decydując się na współpracę ze swoim dietetykiem online odczujemy zdecydowaną oszczędność czasu. Brak konieczności planowania wizyt i dojazdów to godziny, które dużo lepiej poświęcić na codzienny trening, czy przygotowanie posiłków ze swojej diety. Korzystając z elektronicznych konsultacji z dietetykiem online ma się poczucie stałego kontaktu z możliwością rozwiania wątpliwości odnośnie diety, gdy te tylko się pojawią. Planując taką formę współpracy, warto zwrócić uwagę na wybór odpowiedniego specjalisty. Dobry dietetyk online to taki, który jest otwarty na pytania swoich podopiecznych, regularnie się z nimi kontaktuje i na bieżąco odpowiada na wiadomości.
Dlaczego warto wybrać Centrum Respo?
Rozpoczęcie nowego, zdrowego stylu życia to zmiany w myśleniu i podejmowaniu odpowiednich decyzji w codziennej diecie. Jest to wymagający czas, dlatego warto zaufać specjalistom, którzy nie będą wymagać od Ciebie niemożliwego i zaproponują przyjemny tryb odchudzania. Dietetyk online z Centrum Respo przygotuje dla Ciebie indywidualną, zbilansowaną dietę. Ułoży także plan treningowy dopasowany do Twoich możliwości. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o naszym indywidualnym podejściu wejdź na https://centrumrespo.pl/oferta/. Centrum Respo to responsywny program diety i ćwiczeń, który opracował Michał Wrzosek — dietetyk kliniczny. Plan bazujący na potrzebach podopiecznych pomógł wielu ludziom w zmianie trybu życia i modyfikacji ich codziennych nawyków żywieniowych. Sprawdził się tak bardzo, że nadszedł czas na rozwinięcie skrzydeł i pomoc większej grupie podopiecznych. W procesie tym dopingują ich specjaliści z wieloletnim doświadczeniem. Dopasowują plan treningowy, modyfikują dietę — wszystko po to, aby na każdym etapie zmian czuć się komfortowo.
Materiał sponsorowany przez Centrum Respo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze